Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Proč přibývá opakovaných infekcí?

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Studentka Vendula Baštincová covid prodělala dvakrát. Prvním kolem nemoci si prošla na podzim 2020, podruhé pak na začátku letošního roku. V obou případech měla mírný průběh, i přesto ale nečekala, že se může nakazit znovu.

„Každopádně je to nepříjemné. Člověk chce být zdravý, tak si říká, že se půjde naočkovat. A pak to stejně dostane. Ale jsem ráda, že ten průběh byl až na tu únavu bezpříznakový,“ podělila se se svými zkušenostmi Baštincová.

Podobným scénářem si prošla i studentka Karolína Machatová. Ta vloni onemocněla covidem hned třikrát – v lednu, květnu a ještě v listopadu, kdy se nakazila variantou delta. S podzimní nákazou bojovala nejvíce. „Nemohla jsem kvůli bolestem ani spát. Bolelo mě ležet, sedět i stát,“ popsala nepříjemné příznaky Machatová.

Podle odborníků nejde zdaleka o jediný případ, naopak se reinfekce nejspíše stanou běžnou záležitostí. V případě paní Venduly se stalo to, že po roce a půl jí klesla hladina protilátek natolik, že na odpálkování omikronu už nestačila. Virolog z Fakulty tropického zemědělství ČZU Jiří Černý připomněl, že omikron umí velice dobře překonávat získanou imunitu po prodělání nemoci i imunitu získanou očkováním.

„Může se stát, že slečna je náchylnější k virovým onemocněním, takoví lidé v populaci jsou,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS. Ministerstvo zdravotnictví se chce podobným případům kvůli omikronu více věnovat. Podle šéfa resortu Vlastimila Válka (TOP 09) nicméně po opětovné nákaze nehrozí vážný průběh.

„Reinfekce znamená pozitivní PCR test s žádnými nebo minimálními příznaky,“ upřesnil. Očekává, že opakovaně nakažených bude nejvíc přibývat mimo hlavní město. Ve zbytku regionů, které jsou přibližně o 10 dní opožděné oproti Praze, ještě může docházet k dalšímu růstu jak infekcí, tak opakovaných nákaz.

Nejlepší ochranou je očkování a prodělání nemoci

Šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek věří, že nejsilnější formou ochrany je kombinace očkování včetně třetí dávky a prodělání nemoci. „Pokud byl někdo očkovaný dvěma látkami a onemocněl covidem – třeba variantou omikron – tak je doporučeno, aby absolvoval třetí dávku očkování. Nemusí bezpodmínečně po prodělání nemoci, ale s odstupem tří až šesti měsíců,“ sdělil ve vysílání vakcinolog. Válek doporučuje tzv. booster dokonce už po měsíci.

Vakcinolog doporučuje očkování také všem, kteří nákazu prodělali, ale očkování z nějakého důvodu odkládali. Čtvrtá dávka podle Chlíbka už není nezbytná pro ty, kteří po třech dávkách nemoc také prodělali. „Spíše bych počkal na novou variantu vakcíny, která se tu objeví pravděpodobně na podzim tohoto roku,“ uzavřel předseda vakcinologické společnosti.

Tagy:
nemoc očkování TOP 09 infekce Vlastimil Válek ministr zdravotnictví Ministerstvo zdravotnictví Roman Chlíbek Česko koronavirus COVID-19 covid Jiří Černý omikron infekční onemocnění (nákaza) Ministerstvo zdravotnictví České republiky Institut tropů a subtropů České zemědělské univerzity varianta Omikron viru SARS-CoV-2