Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Studentka Vendula Baštincová covid prodělala dvakrát. Prvním kolem nemoci si prošla na podzim 2020, podruhé pak na začátku letošního roku. V obou případech měla mírný průběh, i přesto ale nečekala, že se může nakazit znovu.

„Každopádně je to nepříjemné. Člověk chce být zdravý, tak si říká, že se půjde naočkovat. A pak to stejně dostane. Ale jsem ráda, že ten průběh byl až na tu únavu bezpříznakový,“ podělila se se svými zkušenostmi Baštincová.

Podobným scénářem si prošla i studentka Karolína Machatová. Ta vloni onemocněla covidem hned třikrát – v lednu, květnu a ještě v listopadu, kdy se nakazila variantou delta. S podzimní nákazou bojovala nejvíce. „Nemohla jsem kvůli bolestem ani spát. Bolelo mě ležet, sedět i stát,“ popsala nepříjemné příznaky Machatová.

Podle odborníků nejde zdaleka o jediný případ, naopak se reinfekce nejspíše stanou běžnou záležitostí. V případě paní Venduly se stalo to, že po roce a půl jí klesla hladina protilátek natolik, že na odpálkování omikronu už nestačila. Virolog z Fakulty tropického zemědělství ČZU Jiří Černý připomněl, že omikron umí velice dobře překonávat získanou imunitu po prodělání nemoci i imunitu získanou očkováním.

„Může se stát, že slečna je náchylnější k virovým onemocněním, takoví lidé v populaci jsou,“ konstatoval ve vysílání CNN Prima NEWS. Ministerstvo zdravotnictví se chce podobným případům kvůli omikronu více věnovat. Podle šéfa resortu Vlastimila Válka (TOP 09) nicméně po opětovné nákaze nehrozí vážný průběh.

„Reinfekce znamená pozitivní PCR test s žádnými nebo minimálními příznaky,“ upřesnil. Očekává, že opakovaně nakažených bude nejvíc přibývat mimo hlavní město. Ve zbytku regionů, které jsou přibližně o 10 dní opožděné oproti Praze, ještě může docházet k dalšímu růstu jak infekcí, tak opakovaných nákaz.

Nejlepší ochranou je očkování a prodělání nemoci

Šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek věří, že nejsilnější formou ochrany je kombinace očkování včetně třetí dávky a prodělání nemoci. „Pokud byl někdo očkovaný dvěma látkami a onemocněl covidem – třeba variantou omikron – tak je doporučeno, aby absolvoval třetí dávku očkování. Nemusí bezpodmínečně po prodělání nemoci, ale s odstupem tří až šesti měsíců,“ sdělil ve vysílání vakcinolog. Válek doporučuje tzv. booster dokonce už po měsíci.

Vakcinolog doporučuje očkování také všem, kteří nákazu prodělali, ale očkování z nějakého důvodu odkládali. Čtvrtá dávka podle Chlíbka už není nezbytná pro ty, kteří po třech dávkách nemoc také prodělali. „Spíše bych počkal na novou variantu vakcíny, která se tu objeví pravděpodobně na podzim tohoto roku,“ uzavřel předseda vakcinologické společnosti.

Tagy:
nemoc očkování TOP 09 infekce Vlastimil Válek ministr zdravotnictví Ministerstvo zdravotnictví Roman Chlíbek Česko koronavirus COVID-19 covid Jiří Černý omikron infekční onemocnění Ministerstvo zdravotnictví České republiky Institut tropů a subtropů České zemědělské univerzity varianta Omikron viru SARS-CoV-2

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:23

Moskevský korespondent Jiří Just o aktuální situaci na Ukrajině i v Rusku

09:07

Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Celkem víza dostalo 350 795 běženců.

08:54

Ruské síly útočily na Severodoněck

08:44

Ve válce na Ukrajině zemřelo 232 dětí

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.