reklama

Příště nám rovnou zašijí pusy. Umělci žádají Zaorálkovu demisi, přihlíží zákazu zpěvu

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by měl podle některých umělců rezignovat. Nedostatečně se prý staví za kulturu, na kterou přitom dopadají opatření v boji proti koronaviru možná nejhůře. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu kromě přísného omezení počtu účastníků na hromadných akcích totiž také „zakázal zpívat“. Zpěv je podle něj velmi rizikovou aktivitou.

reklama

Přestože ministr kultury na svých sociálních sítích tvrdil, že možnost omezeného pokračování kulturních akcí, i když bez zpěvu, je výsledkem jeho vyjednávání s Prymulou, mají někteří umělci pocit, že se za ně dostatečně nepostavil.

Velmi ostrou výzvu k Zaorálkově rezignaci zveřejnil na svém instagramovém profilu zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert. „Ministr kultury mlčky přihlíží zákazu zpěvu! Jak absurdní! Ode dneška zpíváme za patníkem. PS: Byl ta lampasácká guma Prymula někdy v divadle?“ ptá se Ruppert.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a zpěvák se brzy dočkal podpory dalších umělců. „Přidávám se k tobě, Matěji! Nebránil nás při ponižování už na jaře a teď mlčí zase! Možná mlčí, protože prská! Čekám, kdy pan Vondráček zase vyskočí na ten jeho pultík ve Sněmovně, hodí si kytaru přes hlavu, jak už to předvedl, hrábne do strun a zanotuje – Táhněte do háje,“ přidal se herec Martin Dejdar.

K tématu

Pod Ruppertův příspěvek napsal také slovenský zpěvák Pavol Habera, který se sarkasticky snažil popsat, kam by až absurdní situace se zákazem zpěvu mohla dojít. „Všichni zpěváci a zpěvačky se mají zítra v 8:30 dostavit na ministerstvo zdravotnictví – budou se zašívat huby a jiné tělesné otvory, aby nás nenapadlo vydávat zvuky, které by se daly identifikovat jako zpěv, a tím pádem bychom mohli porušovat toto prudce inteligentní nařízení. Ten, kdo to nestihne, si má doma svépomocí useknout hlavu – pro jistotu,“ doplnil s nadsázkou slovenský hitmaker.

Kultura může díky mně pokračovat, tvrdí Zaorálek

Sám ministr však tvrdí, že pro pokračování kultury udělal dostatek. Za zákazem zpěvu podle něj stojí data ministerstva zdravotnictví. „Vzhledem k tomu, že jedním z identifikovaných silných zdrojů šíření nákazy jsou dle dat ministerstva zdravotnictví pěvecké sbory a zpívání, přestali jsme být pokračovateli země krále Miroslava a stali jsme se Půlnočním královstvím,“ napsal.

Že mohou divadla alespoň v omezené míře pokračovat, považuje za svůj úspěch. „Podařilo se mi ale s ministrem Prymulou dohodnout, že kultura může přes krátkodobé omezení zpěvu dále fungovat. Pokračuje činohra, balet, instrumentální koncerty a kina pro 500 sedících diváků. Možné jsou i návštěvy muzeí a galerií či hradů a zámků,“ dodal.

Přesto připustil, že se umělci mohou kvůli novým opatřením dostat do existenčních problémů. „Samozřejmě si uvědomuji, že řada lidí působících v kultuře bude těmito opatřeními vážně zasažena. Proto chystáme s MPO (ministerstvem průmyslu a obchodu, pozn. red.) druhé kolo výzvy dotačního programu COVID-Kultura. Uděláme vše pro to, aby se peníze dostaly jak k firmám podnikajícím v kultuře, tak i k jednotlivým umělcům (OSVČ). Tato výzva bude vyhlášena už v průběhu října,“ napsal na Facebook.

OD PONDĚLÍ BUDEME TEĎ 14 DNÍ VÍC MLUVIT NEŽ ZPÍVAT Ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes na vládě zdůvodnil dočasná...

Posted by Lubomír Zaorálek on Wednesday, September 30, 2020

Ministr schytal vlnu kritiky od umělců již v červenci, když vystoupil na demonstraci na podporu hudební kultury. Nesouhlas vyvolala především jeho slova o tom, že v okolních zemích jsou při pořádání veřejných akcí opatrnější než v Česku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády

Slovenská vládní koalice čelí rok od parlamentních voleb největší krizi. Šéf menší koaliční strany Svoboda a solidarita (SaS) a vicepremiér Richard Sulík ve středu vyzval k rekonstrukci vlády, předčasné volby ale odmítl. Vztahy v koalici vyostřila zhoršující se situace v souvislosti se šířením koronaviru a okolnosti nákupu ruské vakcíny Sputnik V proti covidu. Už v úterý nejmenší ze čtyř vládních stran Za lidi varovala, že selhání při řízení pandemie představuje riziko rozpadu koalice.

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8162 pacientů a z toho 1661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Další články
reklama
reklama