reklama

Příště nám rovnou zašijí pusy. Umělci žádají Zaorálkovu demisi, přihlíží zákazu zpěvu

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) by měl podle některých umělců rezignovat. Nedostatečně se prý staví za kulturu, na kterou přitom dopadají opatření v boji proti koronaviru možná nejhůře. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu kromě přísného omezení počtu účastníků na hromadných akcích totiž také „zakázal zpívat“. Zpěv je podle něj velmi rizikovou aktivitou.

reklama

Přestože ministr kultury na svých sociálních sítích tvrdil, že možnost omezeného pokračování kulturních akcí, i když bez zpěvu, je výsledkem jeho vyjednávání s Prymulou, mají někteří umělci pocit, že se za ně dostatečně nepostavil.

Velmi ostrou výzvu k Zaorálkově rezignaci zveřejnil na svém instagramovém profilu zpěvák skupiny Monkey Business Matěj Ruppert. „Ministr kultury mlčky přihlíží zákazu zpěvu! Jak absurdní! Ode dneška zpíváme za patníkem. PS: Byl ta lampasácká guma Prymula někdy v divadle?“ ptá se Ruppert.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a zpěvák se brzy dočkal podpory dalších umělců. „Přidávám se k tobě, Matěji! Nebránil nás při ponižování už na jaře a teď mlčí zase! Možná mlčí, protože prská! Čekám, kdy pan Vondráček zase vyskočí na ten jeho pultík ve Sněmovně, hodí si kytaru přes hlavu, jak už to předvedl, hrábne do strun a zanotuje – Táhněte do háje,“ přidal se herec Martin Dejdar.

Pod Ruppertův příspěvek napsal také slovenský zpěvák Pavol Habera, který se sarkasticky snažil popsat, kam by až absurdní situace se zákazem zpěvu mohla dojít. „Všichni zpěváci a zpěvačky se mají zítra v 8:30 dostavit na ministerstvo zdravotnictví – budou se zašívat huby a jiné tělesné otvory, aby nás nenapadlo vydávat zvuky, které by se daly identifikovat jako zpěv, a tím pádem bychom mohli porušovat toto prudce inteligentní nařízení. Ten, kdo to nestihne, si má doma svépomocí useknout hlavu – pro jistotu,“ doplnil s nadsázkou slovenský hitmaker.

Kultura může díky mně pokračovat, tvrdí Zaorálek

Sám ministr však tvrdí, že pro pokračování kultury udělal dostatek. Za zákazem zpěvu podle něj stojí data ministerstva zdravotnictví. „Vzhledem k tomu, že jedním z identifikovaných silných zdrojů šíření nákazy jsou dle dat ministerstva zdravotnictví pěvecké sbory a zpívání, přestali jsme být pokračovateli země krále Miroslava a stali jsme se Půlnočním královstvím,“ napsal.

Že mohou divadla alespoň v omezené míře pokračovat, považuje za svůj úspěch. „Podařilo se mi ale s ministrem Prymulou dohodnout, že kultura může přes krátkodobé omezení zpěvu dále fungovat. Pokračuje činohra, balet, instrumentální koncerty a kina pro 500 sedících diváků. Možné jsou i návštěvy muzeí a galerií či hradů a zámků,“ dodal.

Přesto připustil, že se umělci mohou kvůli novým opatřením dostat do existenčních problémů. „Samozřejmě si uvědomuji, že řada lidí působících v kultuře bude těmito opatřeními vážně zasažena. Proto chystáme s MPO (ministerstvem průmyslu a obchodu, pozn. red.) druhé kolo výzvy dotačního programu COVID-Kultura. Uděláme vše pro to, aby se peníze dostaly jak k firmám podnikajícím v kultuře, tak i k jednotlivým umělcům (OSVČ). Tato výzva bude vyhlášena už v průběhu října,“ napsal na Facebook.

OD PONDĚLÍ BUDEME TEĎ 14 DNÍ VÍC MLUVIT NEŽ ZPÍVAT Ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes na vládě zdůvodnil dočasná...

Posted by Lubomír Zaorálek on Wednesday, September 30, 2020

Ministr schytal vlnu kritiky od umělců již v červenci, když vystoupil na demonstraci na podporu hudební kultury. Nesouhlas vyvolala především jeho slova o tom, že v okolních zemích jsou při pořádání veřejných akcí opatrnější než v Česku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

Střelba v Michiganu zná svého viníka. Jde o 15letého chlapce, obvinili ho z terorismu

Aktualizováno

Řádění 15letého střelce, který v úterý na střední škole v americkém státě Michigan střílel po ostatních studentech, si vyžádalo čtvrtou oběť. 17letý Justin Shilling podlehl svým vážným zraněním v nemocnici. Je tak už čtvrtým nezletilým žákem školy, který střelbu nepřežil. Dalších sedm osob je zraněných. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se Ethan Crumbley rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat. Byl už obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů.

Přežila znásilňování bojovníky ISIS, v Kanadě jí zrušili přednášku. Prý by urazila muslimy

V Kanadě řeší další případ kontroverzní politické korektnosti. Torontská školní rada nepovolila účast studentů na přednášce Nadji Muradové, nositelky Nobelovy ceny za mír, kterou unesli a znásilňovali bojovníci Islámského státu (ISIS). Důvodem je její kniha, kde žena popisuje útrapy v zajetí islamistů. Podle rady ale publikace může muslimy urážet a rozvířit protiislámské nálady.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama