V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.
Základní otázka mnohých zní: Byly testy skutečně tak těžké, nebo se děti pouze neuměly připravit? Na sociálních sítích lidé vedou sáhodlouhé debaty o tom, na které straně je pravda. Mnozí potvrzují, že přijímací či maturitní zkoušky z matematiky jsou již řadu let poměrně těžké.
Děti se výuce nevěnovaly, jak měly, kritizují lidé
„Test byl podstatně těžší než ty, které děti dostávaly na přípravu před zkouškami. Nesouhlasím s tím, že se žáci nepřipravovali, naopak z vlastní zkušenosti vím, že tomu věnovali dost času,“ uvedla například uživatelka Martina. Jiná uživatelka, taktéž Martina, doplnila, že letošní testy nebyly z hlediska matematiky těžší: „Testy Cermatu jsou rok od roku těžší v tom, že jsou otázky nepřehledně zadávané.“
I přes obhajobu dětí, které se buď s rodiči, nebo s doučovateli na testy připravovaly, se na ně valí kritika. Mnozí usuzují, že se děti při distanční výuce raději věnovaly on-line hrám nebo jsou zkrátka „líné a ubrečené“. „Děsně mě překvapily stížnosti. Mé dítě si nestěžovalo, do jeho přípravy na přijímačky jsem nestrkala nos. Jeho život, jeho boj,“ napsala uživatelka Dáša.
Další pak reagují tím, že by děti chtěly všechno zadarmo a nejlépe bez práce. „Je jasné, že zavření škol tomu dost pomohla, ale když vidím puberťáky věčně venku, tak se není čemu divit. Mají samostudium, takže se musí učit sami doma,“ doplnila uživatelka Eva.
A jaké hledají lidé řešení? Zkouší si testy sami. Mohou pak alespoň zčásti posoudit, jak náročné zkoušky asi byly. Vyzkoušejte si je také:
- Přijímací zkouška z českého jazyka pro čtyřleté obory – první termín
- Přijímací zkouška z českého jazyka pro čtyřleté obory – druhý termín
- Přijímací zkouška z matematiky pro čtyřleté obory – první termín
- Přijímací zkouška z matematiky pro čtyřleté obory – druhý termín
Výsledky si můžete ověřit ZDE. Jsou však neoficiální, a tak mohou obsahovat nepřesnosti nebo chyby.
Studenti měli letos na vyplnění testů delší časový limit. Na matematiku měli o 15 minut více, na český jazyk pak o deset minut více. I přes tento fakt se na Cermat strhla vlna kritiky. Z toho důvodu ministerstvo školství výsledky testů zkontroluje. Hodnocení se studenti dozví 19. května.