Zásadní je nyní zabránit rozšíření jihoafrické a brazilské mutace koronaviru v Česku. Shodla se na tom skupina odborníků v čele s epidemiologem Petrem Smejkalem, která nově radí ministerstvu zdravotnictví. Odborníci navrhují, aby lidé, kteří přiletí z rizikových zemí s výskytem těchto mutací, šli na 14 dní do karantény v určeném českém hotelu.
„Momentálně považujeme za zásadní zabránit přítomnosti a rozšíření variant viru P.1 a B.1.351, nazývaných jihoafrická a brazilská,“ shodli se odborníci.
Británie by zvládla celé Česko naočkovat už dvakrát. My nemáme ani desetinu
Velká Británie očkuje proti covidu takovým tempem, že česká populace by měla už obě dávky vakcíny za sebou. Hlásí totiž více než 21 milionů naočkovaných. Premiantem ve vakcinaci je tradičně Izrael, Česko oproti dalším rozvinutým zemím zaostává. Doposud u nás vakcínu obdrželo přes 900 tisíc lidí, což není ani desetina populace.
Podle nich se jedná především o lidi, kteří se vrátí z rizikových zemí v Africe a Jižní Americe. „Navrhujeme zamezit novým infekcím od cestujících ze zemí s vysokým rozšířením těchto variant ustanovením povinné karantény v rozsahu 14 dní, organizované státem ve vyčleněných zařízeních hotelového typu,“ apeluje Smejkalova skupina.
Do karantény by nemuseli lidé, kteří jsou očkovaní proti covidu nebo nemoc v posledních 90 dnech prodělali. Podobná pravidla platí v některých zemích, například ve Velké Británii či Austrálii.
„Jedná se o běžně realizovaný postup, který úspěšně využívá mnoho jiných zemí. Toto opatření se dotýká pouze malého množství obyvatel ČR, kteří nutně potřebují cestovat do Afriky či Jižní Ameriky, a je velmi efektivní v omezení importu nových mutací viru na území ČR,“ uvádějí odborníci.
Na turisty oblíbený Zanzibar teď Češi nesmí
Do některých afrických zemí už platí zákaz vycestování. Ministerstvo zdravotnictví nepovolilo od 26. února vstup Čechů až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemí. Až do 11. dubna nesmí cestovat do Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie včetně ostrovů Zanzibar a Pemba, do Zambie a Zimbabwe.
V Česku se od konce minulého roku šíří především britská mutace koronaviru, na konci února bylo potvrzeno i několik případů jihoafrické mutace. Obě varianty jsou o desítky procent nakažlivější než původní virus.
Členové skupiny, kteří budou dávat doporučení ministru zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO), také považují za vhodné navýšit kapacity očkování a testování. Kdo všechno je členem skupiny, si můžete přečíst zde.