reklama

Grilování každoročně způsobí řadu požárů. Jak jim předejít?

Grilování pro většinu lidí neodmyslitelně patří k letním prázdninám. Hasiči už z něj ale takovou radost nemají. Podle statistik grilování nebo vaření na otevřeném ohni každoročně způsobí řadu požárů.

reklama

Jednou z nejčastějších chyb, jakých se lidé při grilování dopouštějí, je podle hasičů manipulace s nejrůznějšími podpalovači. Nebezpečný může být kterýkoliv typ. Zvláštní opatrnost pak vyžaduje grilování na balkónech a terasách. Na to je potřeba myslet už při nákupu grilů. „V obchodě by si lidé měli ideálně nechat gril doporučit, nebo rovnou říct, že potřebují gril, který budou umisťovat na balkón. Tam je potřeba ho umístit v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů,“ radí mluvčí generálního ředitelství HZS ČR Nicole Studená.

Úskalí přináší i grilování na zahradách. „Gril, který má jen tři malé tenké nožičky, se dá do trávy, která je buďto vysoká, nebo je povrch takový, že se na něm gril velmi snadno převrhne,“ pokračovala Studená. Na tento typ problému je nutné dávat pozor především v momentě, kdy se v okolí grilu pohybují malé děti. Převržený gril s vysypanými žhavými uhlíky může na suché trávě velmi rychle vzplanout.

Pokud se popálíte, je velmi důležitým faktorem rychlost, s jakou začnete místo ochlazovat. To platí především pro menší lokální popáleniny. „Ideální je tekoucí čistá voda a chladit místo po dobu deseti až patnácti minut. U rozsáhlejších popálenin je potřeba ochlazovat pouze nejcitlivější části těla. Jinak svou pomocí způsobíte zraněnému podchlazení,“ varuje mluvčí ZSS Jana Poštová.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19

Přírůstek nových případů koronaviru v neděli v ČR po pěti dnech klesl pod deset tisíc – bylo jich 7 301. Přesto je to nejvyšší nedělní nárůst od března. Nedělní čísla bývají nižší než v jiných dnech, protože se obvykle méně testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 158 515 nakažených. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i obětí ale v poslední době výrazně přibývá.

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?
KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Další články
reklama
reklama