reklama

Grilování každoročně způsobí řadu požárů. Jak jim předejít?

Grilování pro většinu lidí neodmyslitelně patří k letním prázdninám. Hasiči už z něj ale takovou radost nemají. Podle statistik grilování nebo vaření na otevřeném ohni každoročně způsobí řadu požárů.

reklama

Jednou z nejčastějších chyb, jakých se lidé při grilování dopouštějí, je podle hasičů manipulace s nejrůznějšími podpalovači. Nebezpečný může být kterýkoliv typ. Zvláštní opatrnost pak vyžaduje grilování na balkónech a terasách. Na to je potřeba myslet už při nákupu grilů. „V obchodě by si lidé měli ideálně nechat gril doporučit, nebo rovnou říct, že potřebují gril, který budou umisťovat na balkón. Tam je potřeba ho umístit v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů,“ radí mluvčí generálního ředitelství HZS ČR Nicole Studená.

Úskalí přináší i grilování na zahradách. „Gril, který má jen tři malé tenké nožičky, se dá do trávy, která je buďto vysoká, nebo je povrch takový, že se na něm gril velmi snadno převrhne,“ pokračovala Studená. Na tento typ problému je nutné dávat pozor především v momentě, kdy se v okolí grilu pohybují malé děti. Převržený gril s vysypanými žhavými uhlíky může na suché trávě velmi rychle vzplanout.

Pokud se popálíte, je velmi důležitým faktorem rychlost, s jakou začnete místo ochlazovat. To platí především pro menší lokální popáleniny. „Ideální je tekoucí čistá voda a chladit místo po dobu deseti až patnácti minut. U rozsáhlejších popálenin je potřeba ochlazovat pouze nejcitlivější části těla. Jinak svou pomocí způsobíte zraněnému podchlazení,“ varuje mluvčí ZSS Jana Poštová.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama