Grilování jako příčina požárů
Grilování pro většinu lidí neodmyslitelně patří k letním prázdninám. Hasiči už z něj ale takovou radost nemají. Podle statistik grilování nebo vaření na otevřeném ohni každoročně způsobí řadu požárů.
Jednou z nejčastějších chyb, jakých se lidé při grilování dopouštějí, je podle hasičů manipulace s nejrůznějšími podpalovači. Nebezpečný může být kterýkoliv typ. Zvláštní opatrnost pak vyžaduje grilování na balkónech a terasách. Na to je potřeba myslet už při nákupu grilů. „V obchodě by si lidé měli ideálně nechat gril doporučit, nebo rovnou říct, že potřebují gril, který budou umisťovat na balkón. Tam je potřeba ho umístit v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů,“ radí mluvčí generálního ředitelství HZS ČR Nicole Studená.
Úskalí přináší i grilování na zahradách. „Gril, který má jen tři malé tenké nožičky, se dá do trávy, která je buďto vysoká, nebo je povrch takový, že se na něm gril velmi snadno převrhne,“ pokračovala Studená. Na tento typ problému je nutné dávat pozor především v momentě, kdy se v okolí grilu pohybují malé děti. Převržený gril s vysypanými žhavými uhlíky může na suché trávě velmi rychle vzplanout.
Pokud se popálíte, je velmi důležitým faktorem rychlost, s jakou začnete místo ochlazovat. To platí především pro menší lokální popáleniny. „Ideální je tekoucí čistá voda a chladit místo po dobu deseti až patnácti minut. U rozsáhlejších popálenin je potřeba ochlazovat pouze nejcitlivější části těla. Jinak svou pomocí způsobíte zraněnému podchlazení,“ varuje mluvčí ZSS Jana Poštová.