Prima Mazlíček: Opičí dieta pro lepší náladu
Opice chované v zoologických zahradách mají jiné složení střevní mikroflóry než primáti žijící ve volné přírodě. Vědecký tým z České zemědělské univerzity odhalil v jejich trávícím traktu dosud nepoznané bifidobakterie. Ty pozitivně ovlivňují jak jejich imunitu, tak i celkovou pohodu. Důsledkem je, že se teď opicím výrazně mění skladba jídelníčku. Právě správné složení stravy ovlivňuje i počty prospěšných bakterií.
Na psychické pohodě primátů, jako jsou třeba šimpanzi, se v současné době asi nejvíc projevuje uzavření zoologických zahrad pro návštěvníky. „Lidé jim chybějí, pozorovat návštěvníky je pro ně zábava, bez nich se hodně nudí. Jídlo dokáže aspoň částečně jejich pocit pohody ovlivnit. Už dřív byly známé studie, které dokázaly, že změna jídelníčku může třeba ztlumit agresivitu,“ popisuje zooložka Petra Bolechová, jejíž přítomnost šimpanzi cítí dřív, než se objeví ve dveřích.
Samec Jakub, hlava zdejší šimpanzí rodiny, nadšeně poskakuje, jakmile se Petra Bolechová blíží, tiskne rty ke sklu v jasné gestu, že by se rád líbal. „Šimpanzi mají hodně čitelnou mimiku a širokou škálu emocí, my už jim rozumíme. Kdyby se třeba bál, tak by přitiskl ruku na sklo, abych se ho dotkla, jakoby ho podržela a uklidnila,“ prozrazuje zooložka. Jakub prý na ni občas i žárlí, někdy nesnese, když stojí v pavilonu s mužem.
Norci nakažení koronavirem na útěku z kožešinových farem. Koho mohou ohrozit?
Oregonské úřady potvrdily šíření nákazy nového typu koronaviru na zdejších kožešinových farmách. Jeden z nakažených norků byl dokonce odchycen mimo farmu. Ochránci přírody proto varují před zavlečením další nákazy mezi divoká zvířata a volají po uzavření kožešinových farem.
Přímo k šimpanzům už ale ošetřovatelé nechodí, doby, kdy se s nimi mazlili a kdy opice učili různé kousky, jsou už dávno pryč. Moderní zoologické zahrady jsou už bezkontaktní. „O to víc se ale musíme o jejich pohodu starat. Ovlivňujeme absolutně jejich život, určujeme jim, kde mají být, vybíráme jim i partnera, a tak se musíme snažit, aby byli v mezích možností co nejvíc spokojení, aby se nenudili. Říká se tomu enrichment, je to široká škála věcí od vybavení expozice až po skladbu jídelníčku,“ říká Petra Bolechová.
Výzkum střevní mikroflóry opic, na kterém se liberecká zoo podílela, je důkazem snahy, aby se zvířatům v zajetí dařilo co nejlépe. Některá z nich jsou ve volné přírodě ohrožená, jiná už mimo zoologické zahrady ani nenajdete. Petra Neužil Bunešová z České zemědělské univerzity je součástí týmu, který popsal dosud nepoznané bifidobakterie v trávicím traktu šimpanzů, kočkodanů a tamarínů. „Přítomnost těch bifidobakterií pozitivně působí na zdraví opic. Pokud je umíme rozpoznat, můžeme jejich množství podpořit i vhodnou stravou. První výsledky už máme, skutečně to vypadá, že opice jsou zdravější, v lepší kondici než dřív,“ říká vědkyně.
Šimpanzi v liberecké zoo už mají novou dietu druhým měsícem a vypadá to, že si nestěžují. „Je tam větší podíl zeleniny a vlákniny a méně sacharidů, takže jsme omezili ovoce a úplně vyloučili třeba pečivo, které bývalo běžné,“ vysvětluje Petra Bolechová.
Šimpanzi Zdroj: pixabay.com