Potravinářská komora označuje některé přirážky na zboží za nehorázné. Například u plnotučné hořčice činí více než 130 procent. Obchodní řetězce kritiku odmítají a jejich zástupci tvrdí, že kontrolou přirážek bychom se vrátili do komunismu.
„U vysoce zpracovaných výrobků, jako jsou ochucené sýry, se obchodní přirážka pohybuje kolem sta procent,“ uvedla šéfka Potravinářské komory Dana Večeřová. Přirážka na rohlík pak činí přibližně 50 procent stejně jako u párků. Na hořčici pak byla přirážka nastavená na 130 procent.
„Úplně nemám představu, jaká přirážka v obchodech je adekvátní, ale přijde mi to hodně,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS respondentka. „Zdá se mi, že mít v obchodech velkou přirážku už je dnes standard,“ dodal další muž.
Zástupci supermarketů ale kritiku odmítají. Mnohem vyšší zisky mají podle nich potravináři a zemědělci. „Marže není zisk a každý obchod si ten mix nastavuje jinak. Nerozumím tomu, proč by paní Večeřová chtěla marže zakazovat či kontrolovat, to už je opravdu komunismus,“ hájil marže předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Po zastropování cen energií by podle některých politiků a také odborů mělo nastat i zastropování cen potravin. Odborníci ale před takovým opatřením varují. „Je potřeba pamatovat na to, že bychom museli těm obchodníkům kompenzovat ztráty, a to by byl další nemalý nárok na státní rozpočet,“ podotkl agrární analytik Petr Havel. Zastropování cen potravin odmítá rovněž premiér Petr Fiala (ODS), a to i kvůli zkušenosti z Maďarska. Po zavedení takového opatření tam ceny potravin naopak vzrostly.