Enormní nárůst počtu nakažených nemocí COVID-19 dostává řadu lidí do nepříjemných situací. Stát bohužel situaci nezvládá, hygieny nestíhají a trasování v podstatě nefunguje, proto je důležité, aby lidé sami věděli, jak s určitými situacemi naložit. Přinášíme přehled, jak se chovat při příznacích, kontaktu s nakaženým či během karantény.
Jak reagovat při zdravotních potížích
- Pokud máte horečku déle než dva dny nebo suchý kašel bez horečky, měli byste telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře.
- U horečky kratší než dva dny se podle ministerstva pravděpodobně nejedná o koronavirus a v takovém případě zůstaňte v domácí karanténě a užívejte léky proti horečce.
- Pokud špatně dýcháte nebo vás souběžně trápí horečka a suchý kašel, zavolejte ihned na linku 155.
Jak se nechat otestovat
- Pro provedení bezplatného testu musíte mít žádanku od lékaře. Pokud máte doporučení nebo žádanku k provedení testu od lékaře, vyhledejte vhodné odběrové místo.
- Lze ho provést na mnoha odběrových místech a testování si musíte uhradit sami.
- Jste-li v domácí karanténě, neměli byste na odběrové místo cestovat veřejnou nebo sdílenou dopravou. Ideální je jet autem.
- Potřebujete-li doprovod, mělo by jít o jednoho člověka a oba musíte použít ochranu dýchacích cest.
Nezaměstnanost může v příštím roce vyrůst v Česku až na 10 procent, varují ekonomové
Přes hlubokou koronavirovou krizi, kterou občané prožívají, má Česká republika extrémně nízkou nezaměstnanost. Vyplývá to z dat Eurostatu. Do určité míry jde však podle ekonomů pouze o žonglování s čísly. Nepracující lidé jsou štědře placeni z programu Antivirus a ve statistikách jsou vedeni jako zaměstnaní. Mnohé pracovní pozice přitom existují již jen na papíře a je zřejmé, že se do nich zaměstnanci nikdy nevrátí. V příštím roce může míra nezaměstnanosti vystoupat až na 10 procent.
Jak se dozvědět výsledek testu
- Informace o výsledku testu vám podá lékař nebo krajská hygienická stanice.
- Při větším vytížení laboratoří či odběrových míst se však může stát, že to bude trvat déle, i několik dní.
- Přijde-li vám pozitivní test, zamyslete se nad kontakty z posledních dnů.
- Zůstaňte v domácí izolaci. Kontaktujte telefonicky praktického lékaře a postupujte podle jeho instrukcí. Především zachovejte klid. Informujte známé, se kterými jste přišli do kontaktu v několika posledních dnech, o vašem stavu.
Co dělat v případě kontaktu s nakaženou osobou
- Pokud jste byli v kontaktu s nakaženým člověkem, je důležité si uvědomit, jak moc ono setkání bylo rizikové.
- To znamená, zda daný člověk žije ve stejné domácnosti s nemocným s COVID-19, zda jste si například potřásli rukou s člověkem s COVID-19, měli s ním jiný přímý fyzický kontakt, pobývali jste společně v uzavřeném prostředí (místnost, vozidlo, čekárna) ve vzdálenosti menší než dva metry a po dobu delší než 15 minut apod.
- Pokud ano, zavolejte svému praktickému lékaři a dodržujte karanténu.
Obézní lidé jsou dvakrát ohroženější nákazou. Nemusí u nich ani fungovat vakcína
Obézní lidé mají podle lékařů téměř dvakrát vyšší riziko nákazy COVID-19. Vyšší o 113 procent je pravděpodobnost, že skončí s koronavirem v nemocnici, nemusí u nich dostatečně fungovat ani vakcína. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovala Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (SVL ČLS JEP).
Co dělat, pokud je nařízená karanténa
- Pokud karanténu nařídila hygiena, měli byste stejně kontaktovat svého praktického lékaře, zůstat doma a nikam nevycházet.
- V případě zdravotních potíží je nutné kontaktovat lékaře nebo příslušnou hygienickou stanici či se obrátit na linku 112 s tím, že musíte uvést, že jste v nařízené karanténě.
- Pokud máte možnost, využijte pro potřeby nákupu dodavatelské služby, jestliže takovou možnost nemáte, je možné na nezbytně nutnou dobu opustit domov.
- Pokud žijete sami a skutečně nemáte příbuzné ani známé, kteří by vám mohli nakoupit či zajistit potřebné pohledávky, můžete využít donáškových či jiných distančních služeb.
- Pokud ani tyto nemůžete použít, můžete si na krátkou dobu dojít například na nákup, nebo pokud máte psa, tak ho vyvenčit.
- Ale i v tomto případě odborníci apelují na to, abyste byli maximálně zodpovědní vůči svému okolí, tedy při vycházce používali roušku, před odchodem z domu a při příchodu domů si pečlivě umyli ruce a hlavně se nezdržovali v prostorech s větší koncentrací lidí po dobu nezbytně nutnou (k nákupu, vyvenčení).
Jak má vypadat karanténa
- Dostanete-li se do karantény, vyčleňte si pro sebe samostatný pokoj a od ostatních členů rodiny se izolujte.
- Do dalších společných prostor choďte ideálně v roušce a jen v nezbytných případech. Po použití společné toalety je nutné ji řádně dezinfikovat.
- Používejte vlastní ručníky, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou.
- Také je potřeba mýt nádobí horkou vodou s čisticím prostředkem a na usušení použít vlastní utěrku.
- Nemůžete-li mít samostatný pokoj, měla by být lůžka umístěna nejméně jeden metr od sebe a místnost by měla být dostatečně odvětrávána.
- Klíčové je neopouštět karanténu v domácích podmínkách. Je důležité zdůraznit, že karanténou chráníme nejen sebe, ale také své okolí a celou společnost.
- Nedodržení karantény může být postihováno také zpětně, a to až do výše tří milionů korun. Na dodržování kontrol spolupracuje s hygienickými stanicemi také Policie ČR.