Přísnější podmínky pro práci s dětmi. Policie chce kvůli pedofilovi Janovi R. změnu zákona

Policie chce změnu zákona, která by zpřísnila podmínky práce s dětmi. Reaguje tak na otřesnou kauzu z Liberce, kde muž v minulosti dvakrát odsouzený za znásilnění dítěte vedl spolek pořádají tábory a kroužky. Minimálně pět dětí, které se akcí spolku účastnily, podle policie znásilnil.

Návrh na změnu legislativy podává policiejní prezidium. Podle mluvčího Ondřeje Moravčíka jde o snahu dostat k jednomu stolu experty z ministerstev a dalších dotčených organizací. Ti by měli přijít s konkrétním řešením.

„Spolupracujeme se zainteresovanými subjekty na materiálech, které by v budoucnu mohly být podkladem pro případnou aktualizaci platné legislativy. Je to pro nás důležité téma, a to i s ohledem na současné závažné kauzy například z Libereckého kraje,“ uvedl Moravčík.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka pro CNN Prima NEWS uvedl, že resort je ochotný o změně diskutovat. Policisté by se zřejmě už neradi dostali do situace z loňského podzimu. Tehdy se dozvěděli, že Jan R., dvakrát trestaný pro znásilnění dítěte, vede spolek pořádající aktivity pro děti.

Důkazy o zneužívání ale v té době nenašli, a tak mu v tom nemohli zamezit, současné zákony to neumožňují. „V takovém případě má policie poměrně svázané ruce, protože pokud by nezahájila trestní stíhání samo o sobě, nemůže uložit ani předběžné opatření, které by mohlo zabránit takovým dalším činnostem takové osoby,“ vysvětlil právník Michal Tandler.

Čím dřív se zákony změní, tím líp

O půl roku později už důkazy byly, ale to už bylo bohužel pozdě. Na začátku dubna policie Jana R. zadržela. „Vidím jako jednoznačné selhání systému, že i přes jednoznačné odsouzení pro delikt sexuální povahy na dětech mu nebylo zabráněno založit organizaci, ve které se stará o děti,“ řekl CNN Prima NEWS sexuolog Vladislav Chvála.

Možnou změnu zákona okomentoval také psycholog Miloslav Čedík. „Všechno, co učiníme ve prospěch dětí, je dobré. Ale nic nefunguje stoprocentně,“ varoval.

Návrhy, jak zákony změnit, už se objevují. Třeba právnička Klára Slámová navrhuje zřízení speciálního registru lidí trestaných pro násilné činy na dětech a povinnosti předkládat negativní výpis z něj, pokud by chtěl někdo s dětmi pracovat.

Dokumentaristka Veronika Hlavatá, která se věnuje případům obětí znásilnění, upozorňuje, že by taková změna sice nezabránila pachatelům udělat něco takového poprvé, mohla by ale alespoň výrazně omezit riziko, že to zopakují. „Jestli se nám podaří ochránit byť jedno nebo dvě děti, tak to určitě má smysl, protože vidíme, kolik lidských životů je zničených. Nerozumím tomu, proč to všechno tak dlouho trvá, proč se toho tématu už nechopili politici. Čím dřív se zákony změní, tím líp. Doba letních táborů se blíží,“ zdůrazňuje Hlavatá.

Počet obětí v aktuální kauze Jana R. navíc nemusí být konečný, vyšetřování stále běží.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež
360°

Mrtví v Itálii a Egyptě? Takové události lidé neovlivní, budou cestovat dál, míní Papež

Letní lavina v italských Dolomitech a útoky žraloka v Egyptě. Jen co se naplno rozběhla hlavní sezona letních dovolených, přicházejí ze zahraničí tragické zprávy. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže ale nemají tyto události na zájem Čechů cestovat žádný vliv. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS poznamenal, že počet mrtvých lidí v horách se v posledních letech zvyšuje.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajinci na východě země zabavili ruský obrněnec

22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.