Příští týden by ministerstvo zdravotnictví mohlo vládě navrhnout ukončení příkazu k zastavení odložitelné péče, nemocnice by ale měly umět vyčlenit kapacitu pro pacienty s koronavirem v případě nutnosti. Obnova péče je ale otázkou jednotek týdnů. Na tiskové konferenci to řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý.
„Je možné opatrné, ale jednoznačné zahájení obnovování péče směrem k normálnímu rozsahu,“ řekl Černý. Jeho slova doplnil také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Snižuje se potřeba transportu mezi jednotlivými regiony, uvolňují se kapacity nemocnic a je na místě začít uvažovat o obnovení necovidové péče v nemocnicích,“ doplnil ministr.
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek řekl, že počty hospitalizovaných sice začínají mírně klesat, stále jsou však velmi vysoké a musí se ještě významně snížit, aby bylo možné uvolnit kapacitu pro elektivní, tedy odložitelnou péči.
Nemocnice musejí vzhledem k nařízení ministerstva zdravotnictví omezit odložitelnou zdravotní péči podobně jako v březnu. Týká se to akutní i následné péče. Záměrem bylo uvolnit v nemocnicích lůžka pro pacienty s koronavirem.
Česko stagnuje. Zastavili jsme se na 5000 nakažených denně
Rizikové skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti epidemii covidu, zůstává na 62 bodech ze sta. Drží se tedy už několik dní ve čtvrtém stupni, který v protiepidemickém systému PES značí vážný stav. Od třetího stupně ho dělí dva body, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Česku ale stále platí opatření pro pátý stupeň, proto ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek vládě navrhne zmírnění opatření, která by mohla začít platit od pondělí. Podle ministra zdravotnictví ale počet denních přírůstku nakažených stagnuje kolem 5000. Stále podle něj trvá komunitní šíření. Čísla hospitalizovaných jsou také nadále vysoké.
Nejvíc pacientů s nemocí COVID-19 pobývá stále v nemocnicích v Jihomoravském kraji (868), Moravskoslezském kraji (702) a v Praze (664). Také tato zařízení v posledních dnech zaznamenávají podle Černého pokles hospitalizovaných. V tomto týdnu též nedocházelo k transportu pacientů mezi kraji, což podle Černého ukazuje, že nemocnice začínají být soběstačné a nemají potíže se zajištěním lůžek.
Celková kapacita akutních lůžek v českých nemocnicích se pohybuje kolem 47 000, u 21 000 z nich lze podávat pacientům kyslík. Třetina není obsazená. V republice existuje 3 800 lůžek intenzivní péče, neobsazených zůstává necelá čtvrtina. Volných je téměř polovina z 2 150 umělých plicních ventilátorů.
Aktuálně má v Česku pozitivní test na koronavirus 95 501 lidí, většina z nich prochází lehčí formou nemoci. Do nemocnic muselo 6 555 lidí, v posledních dnech počet kolísá, ale drží se pod 7 000. V těžkém stavu se nachází méně než 1 000 pacientů. Pokud by vývoj epidemie pokračoval v Česku se současným reprodukčním číslem zhruba 0,7, mohl by na konci měsíce klesnout počet s koronavirem ke třem tisícům, uvedl Dušek.
Stále však stoupá počet úmrtí s nemocí COVID-19. Ve čtvrtek jich přibylo 59, za listopad zatím 3 353. Rekordní byl 3. listopad s 256 mrtvými. Celkový počet zaznamenaných případů koronaviru v Česku od 1. března, kdy se potvrdily první případy nákazy, činí 482 000.