Návrat jednoho z vůdců Tálibánu do Afghánistánu
Po dlouholetém exilu se do Afghánistánu vrátil druhý nejvyšší představitel hnutí Tálibán mulla Abdul Ghaní Baradar. Podle některých médií Tálibán zřejmě Baradara jmenuje novým prezidentem země. Afghánské radikální islamistické hnutí ve středu avizovalo, že jeho vůdci, kteří žili převážně v anonymitě, se postupně představí světu.
S velkým nadšením přivítali bojovníci Tálibánu svého druhého nejvyššího vůdce Abdula Ghaní Baradara. Podle videa, které má k dispozici deník Daily Mail, ho dav přivítal s jásotem jako hrdinu.
„Delegace na vysoké úrovni vedená mullou Baradarem opustila Katar a v úterý odpoledne dorazila do naší milované země a přistála na letišti v Kandaháru,“ citovala AFP informaci, kterou na Twitteru zveřejnil mluvčí Tálibánu Muhammad Naím.
Čtyřiapadesátiletý Baradar stál u vzniku Tálibánu a bojoval po boku jeho zakladatele Muhammada Umara. Důležitou roli v hnutí začal hrát až po jeho pádu v roce 2001. Jeho spojení s Umarem je možná bližší, než se zdá. Podle nepotvrzených informací přijal za manželku jeho sestru.
V roce 2009 poskytl rozhovor americkému týdeníku Newsweek. Uvedl v něm, že mír v Afghánistánu je možný, jen když odejdou všechna zahraniční vojska. O rok později ho pákistánská tajná služba ISI při operaci na svém území zajala. Tálibánský představitel strávil v tamním vězení dlouhých osm let. Propustili ho až na americkou žádost.
Později Baradara jmenovali šéfem politického oddělení Tálibánu se sídlem v Kataru. Při jednáních mezi USA a Tálibánem loni v únoru vedl delegaci Tálibánu a podepsal za hnutí mírovou dohodu, která byla základním kamenem pro stažení vojsk Spojených států a dalších zemí Severoatlantické aliance z Afghánistánu.
Svět pomalu a jistě spatří naše vůdce
Afghánské radikální islamistické hnutí Tálibán ve středu avzizovalo, že jeho vůdci, žijící v uplynulých dvou desetiletích převážně v anonymitě, se postupně představí světu. „Svět pomalu a postupně spatří naše vůdce, nebude stín tajnosti,“ uvedl činitel Tálibánu, který po nedělním obsazení hlavního města Kábulu fakticky převzal moc v Afghánistánu.
Dodal, že členové hnutí nemají oslavovat své úspěšné tažení na znamení nadřazenosti. Vítězství podle něj patří Afghánistánu. Civilisté prý musejí odevzdat zbraně a munici určeným členům Tálibánu. V rozhovoru s agenturou Reuters dodal, že jakákoliv stížnost civilistů vůči chování tálibů bude neprodleně vyšetřena. Členové hnutí podle něj rovněž navážou dialog s bývalými vládními úředníky, aby se tito lidé cítili v bezpečí.