Evropská unie potvrdila, že Rusové cestující do jejích členských zemí mohou přijít nejen o své auto, ale i další předměty osobní potřeby. Podle vysvětlení evropských orgánů přitom není rozhodující, že nejde o zboží dovážené pro komerční účely. O případu informují ruská média.
Evropská komise 8. září potvrdila výklad sankční legislativy ve vztahu k Rusku, podle níž je vstup do zemí EU osobními automobily registrovanými v Rusku považován za zakázaný dovoz. „Nezáleží na tom, zda se vozidlo používá pro soukromé nebo komerční účely, pokud spadá pod celní kódy uvedené v příloze XXI (včetně kódu 8703) a pochází nebo je z Ruska vyvezeno,“ uvádí Evropská komise ve vysvětlujícím dokumentu.
K TÉMATU: Putin nakázal ruským úředníkům přestup do domácích aut. Dočkají se také nové volhy?
Osobní věci v ohrožení
Podle webu Moscow Times mezinárodní celní kód 8703 zahrnuje osobní automobily a jiná vozidla určená pro přepravu méně než deseti osob. Mezi ty „vyvezené“ z Ruska s největší pravděpodobností patří auta s ruskými poznávacími značkami a registrovaná v Rusku.
Server Drom.ru současně upozorňuje, že Rusové, a to i jako turisté, mají zakázáno vozit do Evropské unie osobní věci, včetně kosmetiky (kód HS 3304), kufrů (4202), notebooků (8471), mobilních telefonů (8517).
Loni v létě se někteří Rusové, kteří přijeli do Německa ve svých autech, setkali s tím, že jim vozy zabavili celníci. Začátkem letošního července německé celní orgány potvrdily, že dovoz osobních automobilů z Ruska je zakázán v souladu s čl. 3i nařízení 833/2014, které definuje embargo vůči Rusku, a že pod něj spadá jakýkoli pohyb zboží, a to i pro osobní, nekomerční účely.
Ruské velvyslanectví v Německu informovalo 4. září podle ruské televizní stanice RBC o dalších ojedinělých případech, kdy němečtí celníci zabavili Rusům jejich auta registrovaná v Rusku a dočasně dovezená pro osobní potřebu nebo tranzit. „Argumenty, že v tomto případě nemluvíme o dovozu zboží určeného k prodeji, ale o soukromém majetku využívaném pro osobní účely a dočasně legálně dovezeném na území Německa, nebere EU v potaz,“ uvedla ambasáda. Podle stanice Deutsche Welle bylo v Německu zabaveno nejméně 10 vozidel s ruskými RZ.
„Rasisti“, zní z Ruska na adresu EU
Moskevské ministerstvo zahraničí odsoudilo zákaz Evropské unie ruským občanům převážet svá osobní vozidla a další věci přes hranice EU jako „rasistický“ krok.
„Toto není politika sankcí, není to otázka vytváření nějakých dalších výhod pro potápějící se ekonomiku Evropské unie. To je rasismus takový, jaký je,“ citovala v pondělí mluvčí ministerstva zahraničí Marii Zacharovovou státní tisková agentura TASS. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv podle Moscow Times navrhl, aby Moskva „dočasně přerušila diplomatické vztahy s EU“, a dodal, že podle jeho názoru EU „řekla všem Rusům, že jsou pro ni občané druhé kategorie“.
Zabavování osobních věcí Rusů cestujících do EU rozporují také někteří ruští právníci. „Skutečnost, že se ruský občan nachází na území jiného státu, za předpokladu, že tam necestoval na základě padělaných dokladů, ale na právním základě, nepředstavuje trestný čin,“ řekl Moscow Times Vladimir Starinský, předseda advokátní komory Starinsky & Partners.
Diskriminace disidentů?
Ruští lidskoprávní aktivisté současně upozorňují, že omezení by mohla poškodit ruské opoziční aktivisty a osobnosti, které musely Rusko opustit kvůli intenzivnějšímu tlaku proti antiputinovským skupinám od začátku války proti Ukrajině. „Je tato politika zaměřena na další omezení ruských občanů v návštěvách zemí EU, včetně těch, kteří prchají před režimem (ruského prezidenta Vladimira Putina) a hrozbou války?“ napsal Boris Bondarev, bývalý člen ruské delegace při OSN v Ženevě, který rezignoval na protest proti válce, na sociální síti X.