Proč platíme za vodu víc než jiní? Proti vysokým maržím vodárenských společností vzniká petice

Kohoutek s vodou

Petice proti vysokým maržím vodárenských společností

Obyvatelé Moravskoslezského kraje chtějí levnější vodu. Podepisují petici, která požaduje od státu větší regulaci monopolních vodárenských společností, které si prý účtují příliš vysoké marže. Například rozdíl ceny jednoho metru krychlového vody mezi Opavou a Ostravou je více než dvacet korun.

Voda stále zdražuje, ceny jsou ale značně rozdílné. Zatímco obyvatelé Opavy si napustí jednu rohovou vanu za 25 korun, v Ostravě jen za dvacku. Je to tím, že za kubík vody zde platí 109 korun, zatímco v Opavě 132. Podle petice Férová voda, pod kterou je podepsaný i bývalý ministr zdravotnictví, je to příliš vysokými maržemi vodárenských společností.

„Tady (v Moravskoslezském kraji) máme jednu z nejdražších vod v České republice. Firma vlastnící vodovody SmVaK (Severomoravské vodovody a kanalizace) si tady účtuje největší zisk. Vodárenské společnosti si účtují marže kolem deseti procent, SmVaK si účtuje marži 40 procent. To platí lidé ve vodném a stočném,“ uvedl Němeček pro CNN Prima NEWS.

S peticí chtějí jít autoři za ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Nejen, že je rodákem z Opavy, jeho rezort má regulaci marží vodárenských společností na starosti. „Všechny vodárenské společnosti v České republice jsou cenově regulované, aby nedocházelo ke zneužívání monopolního postavení,“ uvedl letos v květnu pro CNN Prima NEWS ředitel Odboru cenové politiky Ministerstva financí ČR Lukáš Teklý.

Obyvatelé Moravskoslezského kraje ze současné situace nadšení nejsou. „Nejdříve nám zlikvidovali studny na dědinách, podkopali šachty a teď musíme platit drahou vodu,“ postěžoval si muž oslovený na ulici. „Na zahradě máme za kubík 73 korun. To si myslím, že je dost drahé. Je to jen vodné bez stočného,“ uvedl další.

Firma SmVaK si ale stojí za tím, že nic neporušuje. „V České republice jsou ceny někde vyšší a někde nižší než u nás. Je to tím, že je striktně dáno, jakým způsobem můžete vodu kalkulovat, podle kalkulačního vzorce ministerstva financí. To my dlouhodobě děláme,“ sdělil mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt.

Petice má zatím přes tisícovku podpisů. Na ministerstvo by měla dorazit v září.

Tagy: