Testy na protilátky (zdroj: CNN Prima NEWS)
V České republice prodělalo nemoc COVID-19 mnohem více lidí, než udávají oficiální statistiky. Jde například o ty, kteří měli bezpříznakový průběh nemoci, nebo jim přišlo zbytečné podstoupit PCR test. Kladou pak často logický dotaz, proč nemůže jako důkaz bezinfekčnosti posloužit rovněž test na protilátky. Na ministerstvu zdravotnictví se o tom přela také poradní skupina. Stát nechce test na protilátky uznávat, protože by je byl nucen proplácet ze zdravotního pojištění.
Jednání Klinické skupiny COVID MZ k otázce protilátek proběhlo na konci května. Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) si od poradců vyžádal informace k problematice testů na protilátky, na které se lidé ptají stále častěji. Vadí jim, že stát jako důkaz bezinfekčnosti uznává pouze očkování, hygienou prokázané prodělání nemoci či negativní test. Test na hladinu protilátek v krvi přitom uznává jako důkaz bezinfekčnosti například sousední Rakousko.
Ministerstvo chtělo znát odpovědi na otázky, které trápí mnoho Čechů. Konkrétně: Z jakého důvodu není uznáván v naši zemi test na protilátky v krvi? Proč musím absolvovat neustále testy, přestože mám stejně vysokou hladinu protilátek stejně jako ti, kteří byli testováni a covid prodělali?
Nebo: Proč mi můj lékař nemůže vystavit potvrzení o prodělání nemoci? Jen proto, že jsem nebyla nikde hlášena a otestována PCR testem? Proč jsou zvýhodněni lidé, kteří byli v průběhu nemoci testovaní a mají tak potvrzení o prodělaném covidu, přestože mám v krvi podle testu stejné protilátky?
Je to těžko obhajitelné, říkají lékaři
V dokumentu se jako důvod neuznávání uvádí především zatížení systému či neuznávání covid pasem: „V tuto chvíli test na protilátky zdravotní pojišťovny neproplácí. Pokud by měl pozitivní test na protilátky stejnou váhu jako pozitivní PCR test, byli bychom postupně nuceni testy na protilátky proplácet ze zdravotního pojištění, což by výrazně zatížilo systém. Testy na protilátky nelze také zahrnout do evropského covid pasu.“
Lékaři ve skupině však navrhli, aby se test na protilátky uznával. „Doktorka Roháčová, doktor Kasal a profesor Stříž navrhují uznat tři měsíce od laboratorního zjištění přítomnosti protilátek. Situaci považují do budoucna za neudržitelnou, neboť fakt, že se vysoká hladina protilátek neuznává, je těžko odborně obhajitelná,“ píše se v dokumentu.
Není to možné, tvrdí poradci
Skupina však uznávání testu neschválila. Vysoká hladina protilátek podle nich nemusí znamenat ochranu proti nemoci. „Vzhledem k tomu, že v současné době nelze na základě evidence jasně stanovit ochrannou hladinu protilátek, se KS přiklání k závěru, že hladina protilátek zjištěná vyšetřením potvrzuje, že daný člověk prodělal v minulosti nemoc, nicméně jejich pozitivita nemusí automaticky znamenat ochranu proti COVID-19, a tudíž ani zproštění protiepidemických opatření,“ uvádí dokument.
Proč rozhodují úředníci?
Na jednání o protilátkách upozornil na sociálních sítích advokát, který se zabývá zdravotnickým právem, Ondřej Dostál (Piráti). Vadí mu složení poradní skupiny, která o testu na protilátky rozhoduje.
„KS je náhodný výběr úředníků, poslanců (jen ANO, proč?) a soukromých osob; proč zrovna tihle? Proč o uznávání protilátek (ergo právech prodělavších) hlasují inženýři od úhrad? Co má nějaká KS řešit, co se uzná pro EVROPSKÝ covid pas?“ ptá se Dostál