K VĚCI, Jan Trnka - 2.6. v 12:30
Jen díky očkování proti covidu můžeme zvládnout indickou mutaci lépe než tu britskou, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS přednosta Ústavu biochemie při 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Jan Trnka. Upozornil také, že jen jedna dávka vakcíny nestačí a že protilátky nejsou dostatečnou ochranou.
„Nechci strašit, ale pravděpodobnost, že jsme se z britské mutace nepoučili, je vysoká,“ varoval přednosta Ústavu biochemie při 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy před indickou mutací. V Česku se už potvrdilo přes 50 případů jihoafrické varianty nového typu koronaviru, z toho 13 případů indické a devět z jihovýchodní Asie.
Proti britské mutaci vláda dostatečně správně nezareagovala a vzhledem k tomu, že například právě ve Velké Británii se aktuálně potýkají s indickou mutací, která je údajně silnější a rizikovější, můžeme očekávat podobný scénář. „Díky proočkovanosti to ale nebude tak hrozné jako při britské,“ zadoufal Trnka.
Kritizoval, že česká vláda považuje za bezinfekčního člověka, který má jen první dávku očkování. Současné vakcíny jsou sice účinné i proti mutacím, zdá se však, že jsou potřeba dvě dávky. „Ve chvíli, kdy nevíme, zda se tu šíří indická (varianta), bych byl opatrný. Může přibývat lidí, kteří se nechají očkovat jen jednou dávkou, protože už mají jisté výhody,“ upozornil s tím, že jedna dávka dotyčného třeba před indickou mutací neochrání.
Zároveň by byl skeptický i k návrhu lidovců, kteří požadují, aby covidový certifikát obsahoval záznam o množství ochranných protilátek v těle. „Z hlediska epidemiologie tomu nerozumím. My nevíme, jaké množství protilátek koho chrání,“ mínil. Maximálně by to byl důkaz, že dotyčný měl vir v těle. „Protilátky říkají jen to, zda ten virus v sobě máme, a nejde říct, že jsme chránění,“ vysvětlil.
I proto se nelze spoléhat na to, že postinfekční imunita funguje. Očkování podle Trnky zvyšuje imunitu i po prodělání covidu, proto by ho doporučil klidně i brzy po nemoci. Ministerstvo zdravotnictví prodloužilo dobu, kterou považuje za bezpečnou před další infekcí, ze současných tří na šest měsíců. Očkovat je ale dál možné už po třech měsících. Jako rizikové brzké očkování po prodělání covidu Trnka nevnímá. Maximálně by to podle něj znamenalo těžší průběh vedlejších účinků očkování.
Přednosta Ústavu biochemie při 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Jan Trnka. Zdroj: CNN Prima NEWS