Kolotoč s exportem mléka
Potravinový kolotoč. I tak by se dal nazvat česko-německý zahraniční obchod, pokud jde o mléko. To totiž čeští zemědělci často prodávají do Německa. Náš západní soused produkt potom zpracovává a hotové mléčné výrobky posílá zase zpět do České republiky. Jak je to vůbec možné? A kdo je za tento problém odpovědný? Odlišný pohled na věc mají zemědělci, zpracovatelé mléka, vláda i ekonomové.
Zemědělci z družstva na Českolipsku denně vyprodukují 22 tisíc litrů mléka, které v minulosti prodávali do nedaleké české mlékárny. Ta ale zkrachovala. „Nechali jsme tam desítky milionů korun, které nám nikdy nezaplatili. Měli jsme z toho velké existenční problémy,“ řekl předseda představenstva ZOD Brniště Petr Kubíček.
Návrat k holandským rajčatům? Česká prudce zdražila, pěstitele drtí ceny energií
Koupit si čerstvá česká rajčata kdykoliv během roku by již brzy nemuselo být samozřejmostí. Pěstitele drtí vysoké ceny energií, které se už promítly do faktu, že rajčata oproti loňsku zdražila o polovinu. Navíc se očekává další zvyšování cen v nadcházejících měsících.
Proto se vedení zemědělského družstva rozhodlo prodávat mléko do Německa. Prý našlo v sousední zemi větší obchodní jistotu. „U Němců nehrozí, že dojde k nějaké insolvenci, protože tamní vláda potravináře i zemědělce vždycky podrží,“ prohlásil Kubíček. Prodej mléka do Německa ke zpracování se ale nelíbí Potravinářské komoře.
„Na produkci jdou české dotace od českých daňových poplatníků, a to mléko pak končí v Německu. Tam se na něj přidá přidaná hodnota a vrátí se nám to zpátky,“ kritizoval Miroslav Koberna z Potravinářské komory. Němci tak Čechům mléko de facto vrací v podobě již hotových výrobků, nejčastěji ve formě jogurtů nebo sýrů.
Radost z takového potravinového kolotoče nemá ani ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Vinu však nehází na zemědělce, nýbrž na zpracovatele mléka. „Stavěli se k zemědělcům negativně a tlačili na ně, ať jdou s cenou dolů. Čeští zemědělci tak zareagovali pragmaticky a využili lepších cenových nabídek od německých mlékáren,“ uvedl Nekula.
Do zahraničí putuje 23 % české produkce mléka
A jaký názor mají na tento spor ekonomové? Někteří z nich vidí řešení v přenastavení dotací pro zemědělce. „Měli bychom systém dotací nastavit tak, abychom do budoucna zabránili podobným nesmyslům, které jsou zároveň neekonomické i neekologické,“ kritizoval ekonom Štěpán Křeček.
„Když jdou tržní ceny nahoru, tak německý výkupce rychleji reaguje. To znamená, že jde s cenou také nahoru. Zatímco tady v Česku se to snaží uhrát a navýšit si přechodně marže či zisk,“ dodal ekonom Lukáš Kovanda.
Podle Potravinářské komory většina zemí Evropské unie vyváží okolo 10 % své produkce mléka. Česko však exportuje 23 %.