Pumpaři i distributoři si chtějí na krizi a panice namastit kapsy, tvrdí ekonom Kovanda

Ceny pohonných hmot v Česku nepřetržitě rostou. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí průměrně 47,12 Kč, litr dieselu už je za více než 49 korun. Podle ekonoma Lukáše Kovandy ale není na vině pouze válka na Ukrajině. Lví podíl na zdražování má i neobjektivní zvyšování cen distributorů, kteří chtějí na panice vydělat.

„Čerpací stanice, prodejci pohonných hmot a zpracovatelé ropy si na krizi snaží namastit kapsu. Panika, válka i inflace je pro ně velmi příhodnou situací pro navýšení marže. Kdyby to bylo tak, jako v roce 2014, kdy korunová cena ropy byla prakticky stejná jako nyní, ceny by se měly pohybovat kolem 43 korun,“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS.

Češi podle odborníka mohou očekávat pokles cen, ten však závisí na vývoji války na Ukrajině. „Čím více se bude stupňovat ruská agrese, tím dražší bude benzín a nafta. Pokud by Kyjev padl do rukou okupantů, nastal by ještě větší tlak na oslabení koruny a následovalo by další zdražení. Kdyby došlo na zákaz dovozu ruské ropy do Evropy, náklady na pohonné hmoty by vzrostly dramaticky,“ vysvětlil situaci.

Zhoršení podle experta zaručeně nemine inflace, která v únoru dosáhla 11 %. „Podstatným zdrojem inflace jsou právě pohonné hmoty, k tomu se v budoucnu připojí dražší plyn i elektřina. Aby toho nebylo málo, letos nás čeká i citelné zdražení potravin,“ vypočetl expert a dodal, že na vyšší cenu jídla má rovněž vliv stávající situace na Ukrajině. Tamní pšenice podle odborníka zajišťuje více než čtvrtinu světových dodávek. V minulém týdnu na burze v Paříži zdražila na nový historický rekord, v přepočtu bezmála 11 tisíc korun za tunu. To bude mít dopad na ceny mouky a pšenice v Česku,“ uvedl.

Podle Kovandy se Rusko žene do izolace od zbytku světa po vzoru Severní Koreje. „Moskva však drží Evropu v šachu kvůli plynu, který není snadno nahraditelný. Také mají nejvíce jaderných hlavic, což jim dává silnou vyjednávací pozici. Ruská ekonomika je však poměrně malá a z globálního hlediska není tak velkým rizikem,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců
Ukrajina

Zkáza ruských tanků v minovém poli. Video ukazuje efektivní válečnou past Ukrajinců

Ruskou ofenzivu na východě Ukrajiny výrazně zpomalují protitankové miny. Ty v oblasti rozmístili ukrajinští ženisti. Další zveřejněné video ukazuje ruský tank, který se nechal vlákat do minového pole. Krátce na to následoval masivní výbuch. Na základě pozdějších leteckých snímků je patrné, že nešlo o jediného ruského obrněnce, kterého Ukrajinci v tomto minovém poli zničili.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:15

Podívejte se na souhrn aktuálního dění války na Ukrajině

09:46

Rusové údajně zvedli ze dna velkou výsadkovou loď Saratov

09:05

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny,

08:26

Od začátku invaze vypálili Rusové na Ukrajinu asi 3 tisíce raket

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Živě
ON-LINE: Munice a protiletadlové systémy. Ukrajina dostane od USA další pomoc za miliardy

Ukrajina obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Ta Ukrajincům v posledních týdnech dochází. Ukrajinci v pátek podle místních médií zničili ruské sklady, kde byl mimo jiné ruský dron za miliony dolarů. Rusové bombardovali ukrajinský Hadí ostrov, kterého se předtím po několika měsících vzdali. Kyjev podle doněckých separatistů sabotuje výměny zajatců.

Domácí zpravodajství

Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Plameny zachvátily halu v Zápech. Škody budou vysoké, vše se ale obešlo bez zranění

Aktualizováno

Hasiči vyjížděli v pátek k rozsáhlému požáru haly v Zápech u Prahy. Uvnitř byly uskladněné autodíly, včetně propan-butanových lahví a olejů. S ohněm bojovalo 27 jednotek, konstrukce haly se zřítila. Požár se obešel bez zranění lidí, potvrdila reportérka CNN Prima NEWS Eva Jarkovská. Podle starosty obce Vladimíra Vlčka slouží hala jako sklad autodílů pro společnost AD Partner.

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.