reklama

Video ukazuje, jak rychle se rozšíří požár v bytě. Lidé z Bohumína neměli šanci

V souvislosti s požárem bytu v Bohumíně se strhly debaty o tom, zda hasiči nepřijeli na místo neštěstí příliš pozdě. U panelového domu, kde hořelo, přitom byli během pěti minut. Mnozí lidé si však neuvědomují, jak rychle se plameny a kouř v bytě šíří. To se rozhodli demonstrovat hasiči z Nového Zélandu, kteří zveřejnili video, na kterém je vidět, jak oheň do dvou minut pohltí celý pokoj.

reklama

Novozélandská hasičská služba se rozhodla zveřejnit video skutečného požáru, na němž je vidět, jak rychle se oheň šíří. Kamera zachytila, jak věšák s oblečením vzplanul od krbu nebo elektrického ohřívače. V průběhů dvou minut se oheň společně s hustým kouřem rozšířily po celém pokoji. V případě neštěstí v Bohumíně navíc šíření požáru napomohla hořlavina, kterou podle vyšetřovatelů pachatel nalil na vstupní dveře.

Hasiči z Nového Zélandu na webu www.escapemyhouse.co.nz lidem vysvětlují, jak se mají v případě požáru zachovat a čemu se mají naopak vyvarovat. Především zdůrazňují, že vyskočit z okna většinou není dobrý nápad. Občanům pak nabízejí, že dají dohromady plán útěku, který bude šitý na míru jejich domova.

Alarmy kouře by měly být v několika místnostech

Obecně hasiči doporučují pořídit si kouřový alarm a vždy se ujistit, že bez problémů funguje. „Doporučujeme instalovat kouřový alarm do každé ložnice, chodby a obývacího pokoje,“ radí na svých stránkách. Obyvatelé bytu nebo domu by také měli myslet na zbytek své rodiny včetně domácích mazlíčku a mít vždy promyšlený plán, jak se společně dostanou na bezpečné místo.

K tématu

Hasiči také připomínají, že jakmile se dostane člověk ven, nemá se za žádných okolností vracet dovnitř. Žár a kouř jsou tak ohromující, že člověk může omdlít a nedostane se včas zpět.

Ideální únikovou cestou je běžný východ z domu. Lidé ale musí počítat i s možností, že tato cesta bude v plamenech. V takovém případě se nabízí útěk přes okno v přízemí. Cestu do bezpečí musí lidé najít i ve chvíli, kdy budou zmatení a v domě bude tma.

Pokud se v domě zamyká, případně bývají zamčené vstupní dveře do domu, musí lidé myslet i na klíče. Je nutné, aby všichni obyvatelé domu předem znali plán útěku při vzniku požáru.

Za požáry v domácnostech nejčastěji může neopatrnost

Statistické údaje jednoznačně dokládají, že požáry v domácnostech mají nejtragičtější následky. Každý rok při nich zemřou desítky lidí, zraněny jsou další stovky osob a škody dosahují stamilionů korun. Na neštěstí má často velký podíl lidská nedbalost.

Mezi nejčastější příčiny požárů v domácnostech patří neopatrnost při kouření, neodborná manipulace s elektrickými spotřebiči nebo zacházení s otevřeným ohněm v uzavřených prostorách – ať se jedná o zapomenuté jídlo na sporáku, nevhodně odložené nedopalky cigaret nebo svíčky.

K tématu

Domácnosti jsou v dnešní době přeplněny vybavením z materiálů, které se snadno vznítí a rychle hoří, přičemž dochází k úniku velkého množství vysoce toxického kouře. Mezi takové věci se řadí například čalouněný nábytek, matrace nebo bytové textilie. Právě toxický kouř je nejčastěji příčinou úmrtí osob při požárech.

Čeští hasiči pak dlouhodobě varují, že v bytových domech musí být chodby, schodiště, únikové cesty a východy volné k evakuaci osob, materiálu či vedení hasebního zásahu. Musí v nich být navíc umístěny například funkční a snadno přístupné hasicí přístroje nebo zařízení pro zásobování vodou k hašení.

Investovat do zabezpečení domácnosti proti požáru se rozhodně vyplatí, upozorňují hasiči. Případný požár snadno způsobí mnohem větší škody, než jsou stokorunové investice do hasicího přístroje nebo hlásiče požáru.

Tagy: Nový Zéland hasiči neštěstí bezpečnostní opatření požár kouř Bohumín uniková cesta

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?

Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?

Ruský Roskosmos a americká Aerospace Corporation zveřejnily nezávisle na sobě mapy možného dopadu nekontrolovatelného dvacetitunového pozůstatku čínské rakety Long March 5B na Zemi. Jejich odhady jsou podobné. Podle aktuálního sledování by měl objekt do zemské atmosféry vstoupit nejdříve 8. května. Italští astronomové zveřejnili jeho první snímek při letu vesmírem.

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Pirk: Chci operovat, dokud budu moct. Na kliniku dohlédnu i z nebe nebo pekla
Kellnerová se po smrti otce vrací k závodění. Čeká ji důležitá generálka před OH
reklama
reklama
Desetikoruna se vydražila za 230 tisíc. Jak vzácnou minci poznáte od ostatních?

Aukce

Domácí zpravodajství

ANO se dál propadá. Babiše drtí Piráti a STAN, posílila i ČSSD
Další články
reklama
reklama