INTERVIEW, Michal Prokop - 4.6. v 17:30
„Nikdy jsem si nemyslel, že když padne komunismus, otevře se mana nebeská a všichni si padneme do náruče,“ prohlásil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS rockový zpěvák a bývalý politik Michal Prokop. V aktivní politice působil zejména po sametové revoluci. „Strašně mě mrzí, že se současná vláda celou dobu opírala o komunisty. Je to jedna z věcí, u které jsem si vůbec nedovedl představit, že se ještě dožiju,“ uvedl Prokop.
Své poslední vydané album Mohlo by bejt nebe... začal Michal Prokop připravovat už před pandemií. Ta se na jeho podobě přesto podepsala. Jedna z písní na desce je například skladba Má vlast. „Její text odráží současnou politickou i společenskou situaci. Myslím si, že je to obraz naší společnosti a lépe než Jiří Žáček, který je autorem slov, bych to sám lépe ani neřekl,“ uvedl Prokop.
Covid není smrtící choroba a očkování nás nedostane do normálu, prohlásil Landa
Podle zpěváka Daniela Landy není očkování proti koronaviru cestou zpět k normálnímu životu. Lidem mladším šedesáti let, kteří nepatří do jedné z rizikových skupin, by vakcínu nedával vůbec. Ve svých argumentech se často opírá o názory epidemiologa Jiřího Berana, se kterým se ale jiní odborníci často neshodují. Landa by prý covid rád prodělal, ale zatím se nenaskytla příležitost, kdy by se mohl nakazit. Nemoc zároveň nepovažuje za smrtící.
Podobně jako Má vlast reflektují dnešní dobu i další skladby na albu, například píseň Hoří Notre Dame. „Nejde o pařížskou katedrálu, ale o příměr k tomu, jak se svět hroutí a boří,“ vysvětlil Prokop. Zmínil i závěrečnou skladbu desky Svět naruby. „Vznikla ve 30. letech minulého století jako reflexe nástupu fašismu a velké hospodářské krize (složil ji Jaroslav Ježek – pozn. red.). Zpívalo se v ní o plynových maskách, které vadily milencům při líbání. Dnes tu máme úplně jiné masky,“ doplnil.
Prokop kromě zpěvu působil deset let také jako aktivní politik a současná politická situace ho nenechává klidným. „Myslel jsem si, že s politickou praxí budu klidnější, ale to byla docela naivní představa. Dnešní situace se však oproti době, kdy jsem byl aktivním politikem, hodně změnila,“ podotkl hudebník.
Po sametové revoluci působil jako československý politik a po rozkladu Občanského fóra v roce 1991 přešel do poslaneckého klubu Občanské demokratické aliance (ODA). V roce 1992 vykonával funkci náměstka kultury. V ODA působil až do roku 1998.
KSČM jsme měli zakázat v době, kdy to ještě šlo
„Nikdy jsem si nemyslel, že když padne komunismus, otevře se mana nebeská a všichni si padneme do náruče. Tuto idealistickou vizi jsem nesdílel. Doba je hříšná a člověk dělá vždycky chyby a vždy se k nim vrací,“ uvedl bývalý politik.
Komentoval také čtvrteční hlasování o vyslovení nedůvěře vládě, které proběhlo v Poslanecké sněmovně. Poslanci z KSČM se hlasování nezúčastnili, a pomohli tak vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) hlasování ustát. „Strašně mě mrzí, že se současná vláda celu dobu opírala o komunisty. Je to jedna z věcí, u které jsem si vůbec nedovedl představit, že se ještě dožiju,“ uvedl Prokop.
„Jednou z velkých chyb, kterých jsme se dopustili, bylo, že jsme KSČM nezakázali v době, kdy to bylo možné. Iluze si však nedělám, oni by si založili nějakou jinou,“ doplnil.
Zpěvák a bývalý politik Michal Prokop Zdroj: CNN Prima NEWS
Prokop nyní působí jako člen zastupitelstva obce Velká Dobrá. Do velké politiky se nehrne. „Už rozhodně ne. Svá léta jsem si odsloužil. Navíc mi bude pětasedmdesát let a energii si šetřím na nové desky. Přijde mi to smysluplnější než politika,“ vysvětlil rockový zpěvák.
Zhodnotil také uplynulý rok, na kterém se podepsala pandemie koronaviru. Vadilo mi, že si lidé slibují, že stát vše zachrání. Stát si ale na sebe pomaloučku stahuje všechny pravomoce. Nenápadně pod rouškou ochrany zdraví a našich životů,“ podotkl.
V uplynulém roce stejně jako i další hudebníci nemohl ani on pořádat koncerty. „Totální zákaz činnosti jsem neměl ani za komunistů. Ale tahle ‚totálka‘ byla pro mě naprosto šílená. Najednou jsem nemohl vystupovat a neviděl jsem před sebou živé lidi. A člověk je k životu potřebuje. Nejen že vydává energii, ale z publika ji také čerpá,“ uzavřel hudebník.