![Po 15leté Vanese z Jihlavy se slehla zem. Policisté už pátrali téměř všude, prosí o pomoc](https://cdn.administrace.tv/2025/02/05/mini_169/430f1408353cb5eddc5c56d2889ad968.jpg)
Po 15leté Vanese z Jihlavy se slehla zem. Policisté už pátrali téměř všude, prosí o pomoc
Nelítostná vedra jsou zpět a plnou silou udeřila v závěru srpna na česká města. Tropické teploty pořádně potrápí i obyvatele Prahy. Jak je vidět z dostupných dat, obzvlášť drsné podmínky panují především v centru a v částech, kde se nachází minimum zeleně a maximum betonu či asfaltu. Před žárem mohou lidé utéct jen do parků či na hřbitovy. Specialisté z Institutu pro plánování a rozvoj hl. m. Prahy již dříve uvedli, že s rostoucím počtem tzv. tepelných ostrovů se zvyšují také zdravotní rizika. Podívejte se, kde se obyvatelé metropole zapotí nejvíce.
Hrozí černý scénář českého zdravotnictví? Už teď trpí všeobecné lékařství v České republice hrubým nedostatkem praktiků, a podle prognóz bude hůře. Bojují s brutálním náporem ve svých ordinacích, mladí adepti mnohdy radši utečou do zahraničí a ti starší odcházejí do důchodu, aniž by za ně přicházela adekvátní náhrada. O moc lépe na tom nejsou ani další složky zdravotní péče, od pracovníků v nemocnicích po dětské psychiatry. Proč hrozí, že v blízké budoucnosti zkrátka budou chybět lékaři? Ve spolupráci s nimi jsme sepsali hlavní důvody.
Skutečný stav kapacit mateřských i základních škol na tom může být mnohem hůře, než tvrdí nová prognóza od Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR). Ačkoliv některé pražské části nyní tak tak stíhají odbavovat poptávku, situace je neudržitelná, přiznali v rozhovoru pro CNN Prima NEWS jak starosta Prahy 9 Tomáš Portlík, tak jeho kolega z Prahy 6 Jakub Stárek (oba ODS). Problémem není jen pomalá výstavba nových škol, ale také nedostatečné financování či částečně i nápor ukrajinských dětí. „Abychom stavěli školu papírově 10 let, to je za mě naprosto neuvěřitelný proces,“ podotkl Portlík.
Počet obyvatel Prahy výrazně poroste. Do roku 2050 se v české metropoli zabydlí více než 1,6 milionu lidí, uvádí prognóza Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Celkem přibude 400 tisíc obyvatel, ať už kvůli novorozencům či migraci, některé scénáře také kalkulují s vyšší délkou dožití u starší populace. Spolu s tím ale přichází problémy, především, co se týče školství, zdravotnictví a pečovatelských služeb. Dobře na tom naopak jsou parky, dětská hřiště a do jisté míry i kapacity hřbitovů.
Pražské školství stojí před černým scénářem. V roce 2050 bude chybět přes 12 tisíc míst v mateřských a 18 tisíc židlí na základních školách. Před hrubě nepříznivým vývojem v metropoli varuje prognóza Institutu plánování a rozvoje Prahy, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Řešení? Obtížné, chybí peníze. A než vznikne nová škola, může uběhnout klidně i celá dekáda. „Získat stavební povolení není dnes nic jednoduchého. Papírování trvalo přes deset let. Následná stavba dva a půl roku,“ přiblížil svou zkušenost televiznímu štábu Tomáš Portlík (ODS), starosta Prahy 9.
Již nyní mají plné ordinace a v následujících letech se situace nezlepší. Spíše naopak. Praktičtí lékaři budou v roce 2050 podle propočtů muset odbavit o stovky lidí více než v současnosti, kdy čelí obřímu tlaku. Vyplývá to z prognózy Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR), kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Počet obyvatel na jednu ordinaci praktického lékaře se totiž má zvýšit o třetinu, už nyní nicméně panuje nedostatek praktiků. Řada pediatrů stárne a odchází do důchodu, aniž by za ně přišla náhrada, mladí absolventi zase míří do zahraničí za lepšími pracovními podmínkami.
V uplynulých dnech Češi zažili ochutnávku z pekelného léta. Jen co člověk vyšel ven, dostal horkou facku. Obzvláště ve velkých českých městech panovala nelítostná vedra, výjimkou nebyla samozřejmě ani Praha. Podle specialisty Pavla Boreckého z Institutu plánování a rozvoje (IPR) se Česko otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Zdůraznil, že na přehřátí navíc každým rokem umírá více a více lidí. Co se dá dělat s pražským „brutálním vedrem“, které se stává novou normou?
V Praze může být podle platného územního plánu už za pár let spotřebován potenciál pro stavbu bytů. Varuje před tím předseda Sdružení pro architekturu a rozvoj Tomáš Ctibor. Developer Petr Urbánek pak hlásí, že hlavní město a střední Čechy brzy pojmou až pět milionů obyvatel, protože jejich počet zde roste enormním tempem.
Byty, kanceláře, koncertní síň, památník věnovaný českým židům, parky i školy. Současné vedení Prahy na březích Vltavy do roku 2040 plánuje vybudovat zázemí pro desítky tisíc občanů za desítky miliard korun. A to vše s přispěním soukromých investorů, při změně územního plánu i výstavbě zcela nové dopravní infrastruktury.