Propuštění rukojmí nevěděli o smrti svých příbuzných. Prošli si peklem, popsala rodina

Muži jsou ve špatném stavu

Rukojmí, které v sobotu propustilo hnutí Hamás, si prošli peklem. Jejich utrpení ale neskončilo ani po návratu do Izraele. Zjistili totiž, že někteří z jejich příbuzných již nežijí, píše CNN. Jejich rodiny nyní vyzvaly, aby úřady zintenzivnily jednání o propuštění zbylých zadržovaných lidí.

Hnutí Hamás v sobotu propustilo tři další rukojmí. Podle lékařů jsou ve špatném zdravotním stavu a jsou na nich patrné následky 491 dlouhých dnů zajetí. Jejich utrpení ale neskončilo ani poté, co bojovníci Hamásu ukázali jejich vyzáblé postavy na pódiu v Gaze před jejich předáním Červenému kříži. Když dorazili zpět do Izraele, dva z nich zjistili, že někteří z jejich blízkých, které doufali znovu spatřit, jsou již mrtví, píše CNN.

ČTĚTE TAKÉ: Jsme připraveni koupit Pásmo Gazy, zopakoval Trump. Prozradil, jaké má s ním plány

Jeden z izraelských rukojmích, Eli Šarabi, řekl davu, že doufá, že uvidí svou ženu Lianne a dcery Noiu a Yahel. Všechny tři ale byly zabity v kibucu Be'eri už během útoku vedeného Hamásem na jižní Izrael 7. října. Podle Fóra rukojmích a rodin pohřešovaných se Šarabi dozvěděl o jejich osudu až po návratu do Izraele.

Or Levy, další z rukojmích propuštěných v sobotu, tušil, že jeho žena Einav zemřela, nevěděl to ale jistě, protože během svého zajetí neměl přístup k médiím, uvedla jeho matka Geula Levyová. „Nevěděl to. Předpokládal, ptal se a my jsme mu to řekli,“ sdělila izraelské veřejnoprávní televizi Kann 11 News. Levyho rodina vydala po jeho propuštění prohlášení, v němž oslavuje jeho návrat a zároveň truchlí nad smrtí Einav. „Její ztráta zanechala v srdcích nás všech obrovskou prázdnotu,“ uvedla.

Rodiny rukojmích žádají o pomoc Trumpa

Zacházení s Šarabim, Levym a Ohadem Ben Amim – třetím propuštěným rukojmím – v zajetí, umocněné vědomím, že nevěděli o osudu svých blízkých, podnítilo jednu z rodin, jejíž syn byl loni zabit Hamásem, aby se obrátila na amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Rodiče Hershe Goldberga-Polina, Američana izraelského původu, kterého v srpnu v Gaze zavraždili bojovníci Hamásu, v sobotu vyzvali Trumpa a jeho blízkovýchodního vyslance Steva Witkoffa, aby se zasadili o propuštění všech rukojmích zadržovaných v Gaze a odmítli tak vícestupňový přístup k dohodě o příměří, na kterém se Izrael a Hamás dohodly.

„Naše prosba k vám právě teď je, abyste dosáhli pokroku. Nepřemýšlejme o první fázi a druhé fázi a třetí fázi a mnoha měsících. Přemýšlejme rychleji. Komu prospívá, že se to tak dlouho protahuje? Lidem v tomto regionu ne. Udělejme to hned,“ vyzval Jon Goldberg-Polin.

Prošli si peklem

Rodiny propuštěných rukojmích vyjádřily naději, že jejich utrpení bude impulsem pro úsilí o co nejrychlejší osvobození všech, kteří se stále nacházejí v Gaze. Ella Ben Amiová, dcera Ohada, hovořila o svém zděšení, když viděla, jak Hamás jejího otce předvádí na pódiu. „Měla jsem v hlavě mnoho obrázků svého otce, ale nic mě nepřipravilo na záběry na pódiu v Gaze. Byla jsem si jistá, že budu silná, ale padla jsem na zem a křičela: ‚Je mi to líto',“ řekla podle CNN.

Ben Amiová na nedělní tiskové konferenci uvedla, že si její otec v Gaze „prošel peklem“, a poznamenala, že zbývající izraelští rukojmí trpí ve stejných podmínkách jako on. Vyzvala izraelskou vládu a premiéra Benjamina Netanjahua, aby „našli způsob“, jak všechny přivést domů.

Bratr Or Levyho Michael řekl, že když svého bratra v sobotu poprvé po 16 měsících viděl, nebyl to ten samý člověk. „Vrátil se ve špatném fyzickém stavu. Každý, kdo viděl fotky a videa, si toho nemohl nevšimnout. Celých 16 měsíců byl hladový, bosý a v neustálém strachu, že každý den může být jeho poslední,“ řekl Michael.

I on vyzval k okamžitému propuštění zbývajících rukojmích. „Orův návrat je zázrak, ale nemůžeme si oddechnout, dokud se všichni do jednoho nevrátí ke svým rodinám,“ sdělil.

Z očí mu zmizela jiskra, popisuje příbuzný

Bratr Eliho Šarabiho Šaron označil návrat tří rukojmích za vítězství izraelského lidu, ale uvedl, že vláda musí naléhavě pracovat na záchraně ostatních rukojmích. „Každý okamžik, který uplyne, každá vteřina může zachránit životy před tímto krutým nepřítelem, který nás masakruje od 7. října,“ zdůraznil Šaron.

Šarabiho švagr Stephen Brisley, který žije v Bridgendu ve Walesu, řekl webu The Guardian, že po propuštění prožívá „kaleidoskop emocí“. „Je vidět, že na něm visí oblečení. Vidíte, že jeho obličej je jiný, z očí mu zmizela jiskra a světlo. Jeho tváře jsou propadlé. Je to hořkosladký den, protože kromě toho, že žije, nevíme, v jakém je přesně fyzickém a psychickém stavu. Ale je to okamžik, na který jsme čekali. Snažím se soustředit jen na radost z toho a nechat ty více znepokojující prvky na jindy,“ popsal. „Až mě bude chtít vidět, chci ho obejmout, přivítat ho zpátky a dát mu najevo, že britská část jeho rodiny je tu stále pro něj,“ dodal.

Hamás nyní v rámci první fáze dohody o příměří propustil celkem 16 izraelských rukojmích z celkového počtu 33, které v této fázi slíbil vydávat v postupných intervalech. Podle izraelské vlády je osm z těchto 33 lidí mrtvých. Po sobotním propuštění tří rukojmí Hamás a jeho spojenci stále zadržují celkem 73 osob z původně 251 zajatých. Další tři, držená v zajetí od roku 2014, jsou stále v Gaze.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zbraně za titan a uran. Ukrajina rozehrála s Trumpem gigantický výměnný obchod

Tagy:
smrt rodina Izrael Pásmo Gazy Hamás Benjamin Netanjahu Donald Trump rukojmí konflikt, válka a mír