Trump chce za zbraně vzácné kovy
Ukrajina, zdá se, velmi rychle přistoupila na myšlenku amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by mohly USA dál poskytovat Kyjevu zbraně výměnou za nerostné bohatství. Vyplývá to z analýzy webu Politico, podle které má ale plán zásadní mezery – řadu klíčových ložisek nemá Ukrajina plně v moci.
Ukrajině se před válkou říkalo obilnice světa, pro její význam na poli zemědělského exportu. Země má ale také gigantické zásoby nerostného bohatství, které se nacházejí z velké části na východě země, kde o ně Ukrajina s Ruskem svádí boj.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Izrael, 90 raket Patriot a pouť za rabínem. Pozadí největší americké dodávky pro Ukrajinu
A možná právě nerostné bohatství určí další osud válkou zmítané země. Americký prezident Donald Trump totiž v týdnu nadhodil, že by mohly USA dále podporovat Ukrajinu výměnou za vzácné minerály. Kyjev se myšlenky okamžitě chytil.
„Po letech argumentů, že za její demokracii stojí za to bojovat, si Ukrajina rychle spočítala, že Donald Trump si spíše myslí, že zemi stojí za to zachránit kvůli jejímu nerostnému bohatství,“ glosuje web Politico.
Podle něj Ukrajina okamžitě rozžhavila komunikační linky a snaží se USA přesvědčit, že tento plán skutečně stojí za to. Kooperace Ukrajiny a USA na těžbě minerálů byla i součástí takzvaného vítězného plánu, který prezident Volodymyr Zelenskyj na sklonku minulého roku představoval spojencům.
Trump dal po nástupu do úřadu hlasitě najevo, že USA o nerostné minerály stojí, aby mohly držet krok s Čínou. Proto americký prezident pokukuje po nalezištích ve Grónsku, kterého se chce na úkor Dánska zmocnit. Proto ho může zajímat Ukrajina.
O jaké nerosty se hraje?
Ukrajina má zásoby 22 z 50 materiálů, které USA označily za kriticky potřebné. Z 34 položek seznamu Evropské unie má Ukrajina zásoby 25 z nich. Podle ukrajinského ministerstva ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů je země bohatá zejména na grafit, lithium, titan, beryllium a uran.
Tyto zdroje jsou nezbytné pro výrobu baterií, radarových systémů a obrněné techniky. Jsou tedy klíčové pro obranný a technologický průmysl a do jisté míry by snížily závislost USA na čínských nerostných surovinách.
Ostatně republikáni si již dlouho uvědomují strategickou hodnotu ukrajinských zdrojů, ačkoli byli k pomoci Kyjevu za éry Joea Bidena skeptičtí. „Nechci dát tyto peníze a aktiva Putinovi, aby se o ně podělil s Čínou. Pokud Ukrajině pomůžeme hned, může se stát nejlepším obchodním partnerem, o jakém jsme kdy snili,“ řekl loni senátor Lindsey Graham.
Má to velký háček
Celý plán obří transakce, kdy by Ukrajina poskytla USA svá naleziště a oplátkou by dostala zbraně, díky kterým by je mohla ubránit, má ale zmíněný významný problém. Mnoho ukrajinských zdrojů je soustředěno na východě a jihu země, v oblastech nejvíce postižených válkou, které jsou buď napadeny, nebo obsazeny ruskou armádou. Informoval o tom list Washington Post.
Jeden z nejbohatších ukrajinských regionů na suroviny, Dněpropetrovsk, je v současné době ohrožen a ruské síly v okolí Pokrovska stále více postupují. Ukrajina tak Trumpovi nabízí něco, co nemůže splnit hned, ale až po splnění americké části možné dohody.
„Uvědomuje si Trump, že území, kde se vyskytují vzácné zeminy, jsou z velké části okupována a je třeba je osvobodit? K tomu jsou zapotřebí americké zbraně a skutečně pekelné sankce proti agresorovi,“ řekl Michael Gončar, prezident nevládní organizace Centrum pro globální studia Strategie XXI.
Na tento problém se bude ve Washingtonu řešení teprve hledat. Jisté je, že si Ukrajinci díky nerostům poprvé získali Trumpovu tolik žádanou pozornost.
PODÍVEJTE SE: Nevezmete Ukrajinu do NATO? Jaderné zbraně by nám zaručily bezpečnost, řekl Zelenskyj