Protesty už i v Praze: Stovky lidí demonstrovaly proti policejnímu násilí a rasismu

Stovky převážně mladých lidí protestovaly na Staroměstském náměstí v Praze proti policejnímu násilí a rasismu. Později se část demonstrantů vydala na pochod k americké ambasádě. Mezi účastníky byla hojně slyšet angličtina a polština. Organizátoři akce už na začátku všem zdůraznili, že nebudou akceptovat žádné násilí a výtržnosti.

Podobné demonstrace byly na sobotu naplánovány i v několika dalších zemích. Vlnu protestů vyvolala smrt Afroameričana George Floyda.  25. května mu bělošský policista Derek Chauvin v Minneapolisu při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepovolil, ani když muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Floyd zemřel. Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy a jeho tři kolegové, kteří zásahu přihlíželi, byli obviněni z napomáhání vraždě.

Demonstranti v Praze si oblékli roušky s nápisem „I can´t breathe“ (nemohu dýchat), nesli transparenty „Bez spravedlnosti není mír“ a další protirasistická hesla. Skandovali „Black Lives Matter“ (na černošských životech záleží). Na Staroměstském náměstí poslouchali krátké projevy. Mezi řečníky byli Američané dlouhodobě žijící v Praze, kteří zdůraznili, že v českém hlavním městě se s projevy rasismu nesetkávají. Účastníci akce poklekli na dlažbu a předčítali jména obětí údajné policejní brutality.

Sleduj z bunkru, jak prohraješ volby: Americké celebrity, které nesnáší Trumpa

Mezi odpůrce současného prezidenta USA Donalda Trumpa patří mnoho celebrit, které se nestyděly za ostrou kritiku. Poslední týden však po celé zemi probíhají demonstrace za rovnoprávnost, které odpor k prezidentovi u mnohých ještě posilují. Jeho dlouhodobí odpůrci tak dostávají čerstvý vítr do plachet. Volají po jeho sesazení z funkce v nadcházejících prezidentských volbách a nejdou daleko pro ostrá slova.

Podle policie si organizátoři ve zkráceném řízení zajistili povolení, konání protestu tedy bylo v souladu s pravidly.

Protesty napříč velkými městy

Tisíce lidí se dnes sešly kromě Prahy i v dalších evropských městech, a to ze stejného důvodu, na demonstracích proti rasismu a policejnímu násilí. Lidé v Londýně, Manchesteru, Berlíně či Hamburku uctili památku George Floyda. Shromáždění v Paříži úřady sice kvůli koronavirové infekci zakázaly, přesto se v centru metropole akce konala.

V Londýně se navzdory deštivému počasí na demonstraci proti rasismu shromáždily tisíce lidí. Na náměstí u Westminsterského paláce, kde sídlí britský parlament, si demonstranti na znamení protestu klekali na koleno. Skandovali rovněž Floydovo jméno. Část demonstrantů se nedaleko sídla britského premiéra v Downing Street krátce střetla s jezdeckou policií.

V centru britské metropole se lidé sešli navzdory výzvě úřadů, aby kvůli šíření koronaviru zůstali doma. V Anglii je nyní povoleno scházet se jen ve skupinách do šesti osob a to za předpokladu, že budou lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy. Vzhledem k počtu účastníků protestu na Parlamentním náměstí nebylo rozestupy možné dodržovat, uvedla agentura AP.

Kromě Londýna se tisíce lidí sešly na demonstracích také v Manchesteru, Cardiffu či Leicesteru. V neděli by se měla uskutečnit další demonstrace před londýnským velvyslanectvím USA.

Pod názvem Silent Demos (Tiché demonstrace) se protesty konaly také v řadě německých měst. Lidé na ně často přicházeli v černém oblečení.

Organizátoři demonstrace na Alexandrově náměstí v Berlíně nahlásili 1 500 účastníků, místní policie ale odhadla skutečnou účast na desetinásobek. Policie protestující podle agentury DPA vyzývala, aby dodržovali rozestupy a zaplnili i ulice, které k náměstí vedou.

V centru Frankfurtu nad Mohanem se shromáždilo 8 000 lidí. Podle policie dodržovali hygienická pravidla a měli na obličejích roušky.

Zhruba 14 000 lidí napočítali policisté na demonstraci v Hamburku. Kvůli opatření spojeným s šíření koronaviru přitom byla povolená účast jen 525 lidí. Po pokojné demonstraci se skupina protestujících střetla s policií. Dva strážníky zranila zábavní pyrotechnika. Policisté následně použili vodní děla.

Největší byla podle policie demonstrace v Mnichově, kde policisté účast odhadli na 25 000 lidí. Radnice přitom povolila demonstraci pod podmínkou, že dorazí jen 200 osob. „Pravidla pro rozestupy se nedodržují,“ řekl DPA mluvčí mnichovské policie.

Tagy: