Vláda je mimo, úplně tupá, zuří Francouzi. Jednání o reformě skončila dřív, než začala

Protesty po celé zemi, zavřené školy, omezený provoz vlaků, stávkující rafinérie a popeláři v pozoru. Francie zažívá už jedenáctou vlnu stávek proti důchodové reformě. Zatímco prezident Emmanuel Macron je na návštěvě Číny, jeho státní tajemnice pro sociální ekonomiku Marlène Schiappaová se ve čtvrtek objevila na titulní stránce dubnového vydání časopisu Playboy, což mnozí Francouzi považují za výsměch.

Dvě třetiny Francouzů jsou, podle průzkumů, proti reformě penzí. Vadí jim pozdější odchod do důchodu i rušení takzvaných speciálních režimů. Ty se dosud týkaly i železničářů, strojvedoucí mohli například odejít do penze už v 50 letech. Reforma ale vše mění. „Nová reforma je pro nás nepřípustná. Chceme důchody, na které jsme zvyklí,“ křičel do megafonu jeden z protestujících železničářů, kteří vtrhli se světlicemi do budovy mezinárodní investiční společnosti Black Rock.

ČTĚTE TAKÉ: Město lásky v plamenech a pod vlnou odpadků. Jak se žije ve stávkující Paříži?

„Chceme říct Macronovi, že tu jeho reformu nechceme. Buď ji stáhne, nebo budeme pokračovat, jak dlouho bude třeba,“ shrnul další z protestujících. Jednání jsou ale ve slepé uličce. Francouzská vláda se ve středu setkala s odbory, ale schůzka skončila dříve, než začala. Premiérka odmítla o snížení věku odchodu do důchodu vůbec jednat.

Reforma je potřebná, říká premiérka

„Je to facka do tváře miliónům Francouzů, kteří protestují. Vláda jedná radikálně, tupě a je zcela mimo realitu,“ prohlásila Sophie Binetová, generální tajemnice odborové centrály CGT, jedné z největších tamních konfederací odborových svazů. „Byla to diskuse, kde se každý mohl vyjádřit. Zároveň jsem mohla zopakovat své přesvědčení o potřebě této reformy,“ hájila naopak schůzku premiérka Élisabeth Borneová.

Francouzi však již tři měsíce dávají v ulicích najevo, že oni reformu nechtějí. Poslední slovo má Ústavní rada, obdoba našeho Ústavního soudu. „Rada tady není proto, aby někomu sloužila, posuzuje, zda byl zákon a celá procedura respektovány,“ vysvětlil Jean-Louis Debré, bývalý prezident rady. Ta má svůj verdikt oznámit 14. dubna a vláda se jím musí řídit. Reformu může schválit nebo shodit její část, případně i celou reformu. Výsledek se nedá předjímat, popeláři už ale oznámili na tento den stávku.

Kontroverzní Playboy

Francouzská státní tajemnice pro sociální ekonomiku Marlène Schiappaová vyvolala ve Francii pobouření kvůli své fotografii na obálce časopisu Playboy. Přestože je na snímcích oblečená, podle jejích vládních kolegů i opozice se zachovala nevhodně, uvedla stanice BBC.

Premiérka Élisabeth Borneová vzkázala Schiappaové, že její rozhodnutí „nebylo vůbec vhodné, zejména v současné době“. Ke kritice se připojila i poslankyně zelených a bojovnice za práva žen Sandrine Rousseauová, která zpochybnila načasování tohoto kroku. „Ženská těla by měla mít možnost se odhalit kdykoli, s tím nemám problém, ale je tu společenský kontext,“ řekla. Snímky Schiappaové doprovází 12stránkový rozhovor o právech žen, LGBT+ komunity a o potratech.

Tagy: