Prouza: Babiš měl předsednictví za pojídání chlebíčků. Česko ale může rozdělovat plyn v EU

Tomáš Prouza

360°, Tomáš Prouza, Lukáš Kovanda, Miloš Dvořák - 1.7. v 21:58

Předsednictví v Radě Evropské unie je pro Česko svátek, což ovšem nevnímal expremiér Andrej Babiš (ANO), který to pokládal za pojídání chlebíčků, protože cítil politické body. Takto na adresu bývalého předsedy vlády promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle něj zanechal Babiš Česko na předsednictví hůře připravené. Prouza kromě toho zmínil, že česká role by mohla být velmi důležitá, protože v nadcházejících měsících se může tuzemsko dostat i do pozice, kdy povede debatu o rozdělování plynu mezi státy EU.

Prouza před lety působil jako státní tajemník pro evropské záležitosti, konkrétně v letech 2014 až 2017. Z této doby podle něj zůstalo plno plánů jak předsednictví zvládnout, ale mohlo být i lépe. „Mohlo to být výrazně lepší, kdyby Andrej Babiš neměl pocit, že získá politické body tím, že bude plivat na Evropskou unii a vykřikovat, že předsednictví je jen pojídání chlebíčků,“ prohlásil Prouza.

Podle jeho mínění bývalý premiér a šéf dnes opozičního hnutí ANO nebyl schopen pochopit, co to znamená fungovat v rámci Unie. Viní ho tak z toho, že Česko není na předsednictví maximálně připraveno. „Budeme někde na 80 procentech maxima, co je možné,“ zmínil Prouza s dovětkem, že to však Česko zvládne díky připravenosti úředníků.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je jasné, že Česko bude své problémy řešit i nadále stejně, jako kdyby EU nepředsedalo. „Přichází v ekonomicky těžké době, což může uvést stín na to předsednictví. I když při tom předešlém (v roce 2009 – pozn. red.), kdy byla také plynová krize, to Mirek Topolánek (tehdejší premiér za ODS) řešil docela dobře,“ řekl ve vysílání Kovanda. Připomněl ovšem fakt, že Topolánkova vláda v průběhu předsednictví padla a následně musel dovládnout úřednický kabinet Jana Fischera.

Ekonom zmínil, že ohledně plynové krize se situace vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu a sérii protiruských sankcí, na které Rusko reaguje rovněž po svém, může opakovat. „Opět může hrozit zásadní přerušení dodávek do Evropské unie během našeho předsednictví,“ zmínil dále Kovanda.

Bude Česko rozdělovat evropský plyn?

V daném případě by se podle Prouzy mohlo i stát, že Česko by coby předsednický stát mohlo vést debatu o rozdělení zbylých dodávek plynu mezi unijními státy. „Pokud skutečně dojde k vypnutí plynu, tak na českém předsednictví bude najít způsob, jak si budou ty státy moci vzájemně pomoci,“ řekl šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR v pořadu 360°.

Český premiér Petr Fiala (ODS) se dle slov Prouzy může dostat do situace, kdy bude muset řešit rozdělování plynu tak, aby si jej státy s největšími zásobami nedržely jen pro sebe. Zmiňuje v této souvislosti Německo. „Nevěřím tomu, že by si v tuto chvíli německý kancléř (Olaf Scholz) řekl, že hodí přes palubu všechny své sousedy,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Prouza.

Podobně to vidí i Kovanda. „V tomto jsem optimistou, že nebude v zájmu Německa nám úplně vypnout plyn. Navíc máme zásobníky solidně naplněné,“ uvedl ekonom.

Tagy: