reklama

Prouza: Hospodští protestují celkem mírně. Zemědělci by už před vládu navezli hnůj

Vláda mění protikoronavirová opatření v podstatě den co den. O dalším možném zpřísnění se bude diskutovat v pondělí. Mezi podnikateli v poslední době roste nespokojenost a mnozí dávají najevo, že se chaotickými opatřeními už nechtějí řídit. „Přestáváme vládě rozumět,“ komentoval v pořadu K věci na CNN Prima NEWS stávající situaci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

reklama

„Nevím, jestli je to naštvání nebo rezignace. Poslední dobou vládě přestáváme rozumět. Chápali jsme na jaře zmatek, věci se dělaly narychlo. Přes léto jsme tu měli systém semaforu, potom se vypnul, tak přišel systém PES. Jenže ani ten vlastně nefunguje. Vláda nedodržuje vlastní pravidla, která si nastaví, a přitom po nás všech chce, abychom je dodržovali. Abychom ze dne na den zadávali stále nové pokyny, předělávali způsoby fungování obchodů nebo restaurací, a hlavně nikdy nevysvětlí proč,“ uvedl Prouza.

Prouzovi vadí, že mnohá protiepidemická opatření jsou absurdní. „Pokud nám chce pan ministr Blatný tvrdit, že když si koupím kafe nebo čaj a jdu s ním po městě, že to nějak zvýší riziko nákazy koronavirem – to je přeci totální nesmysl, to nemůže jakkoliv obhájit, a přesto s takovou buzerací neváhají přijít a ještě ji potvrzovat,“ argumentoval Prouza.

Ministerstvo zdravotnictví si podle Prouzy v současnosti neví rady. Ředitel Svazu obchodu a cestovního ruchu si myslí, že nárůsty počtu pozitivních na COVID-19 v posledních týdnech jsou způsobené návratem na pracoviště a dětí do škol. „Přitom vláda zakázala na průmysl sahat, ten musí běžet. Proto přichází tresty na gastronomii a na malé obchody. Nejtěžší na tom je, že vláda ani neumí ta pravidla zdůvodnit,“ sdělil Prouza.

Kabinet ale důvod pro některá opatření uvádí. Například zkrácení otevírací doby opodstatnil tím, že v restauracích se lidé shlukují a ne vždy dodržují hygienická opatření. Podobné názory ale vzápětí vyvrátila Policie ČR, která uvedla, že například v hlavním městě neměla po dvaadvacáté hodině otevřeno žádná restaurace.

„To vede k obrovskému nárůstu naštvanosti. Na jaře a teď, počátkem podzimu, byli hospodští připraveni pravidla respektovat, zaváděli opatření, investovali spoustu peněz do bezpečnějšího provozu. To všechno vláda ignoruje. Proto ta naštvanost, neochota akceptovat nová pravidla. Nepřekvapilo by mě, kdyby velmi rychle přišly žaloby na stát, který podle mě není schopen si opatření obhájit,“ mínil Prouza.

Chápu, že některé restaurace nechaly otevřeno déle

Propad tržeb se podle něj v této situaci pohybuje kolem 50 až 60 procent obratu denně. „Řada lidí stále pracuje z domova, takže přes oběd nemají restaurace zdaleka tak velké tržby, jako mívaly v minulosti. Ve chvíli, kdy jsou lidé v práci do sedmi do večera a restaurace zavírají v osm, už ani nikam nejdou. Vypadává velká skupina zákazníků. Za takové situace není moc smysluplné pro řadu lidí dál podnikat,“ vysvětlil Prouza.

Podle něj je nyní otázkou, jak rozumně protestovat. Dodal také, že rozumí provozovatelům restaurací a hospod, pokud nechali otevřeno o chvíli déle. „To považuji za velmi mírný způsob protestu. Myslím si, že kdyby vláda stejně drsně zacházela třeba se zemědělci, už jsou ulice Prahy plné traktorů a bezpochyby několik kup hnoje složeno před Strakovou akademií. Z tohoto pohledu si myslím, že se hospodští chovají ještě velmi slušně,“ sdělil Prouza.

Vláda bude v pondělí jednat o přesunu Česka opět do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. To by znamenalo opětovné uzavření nejen restaurací a podniků, ale také horských hotelů a penzionů. „Byl by to rozsudek smrti. Horská střediska mají každý rok zhruba 30 procent celkového obratu v týdnu mezi Vánoci a Novým rokem. Letos to navíc vypadá, že bude hezká zima, na horách se intenzivně zasněžuje, budou dobré podmínky pro lyžování,“ uvedl Prouza.

To by podle ředitele Svazu obchodu a cestovního ruchu poznamenalo nejen podnikatele, kterým by tak vypadla velká část příjmů, ale i ty, kteří se zkrátka těšili na hory. „Pokud je vláda zase zavře do jejich malých bytů a nedá jim šanci jít se na chviličku vyvětrat, naštvanost a neochota čemukoliv věřit dál poroste,“ řekl Prouza.

Klíčový je teď podle něj postup vlády. Ta by měla podnikatele a zaměstnavatele připravit na to, s čím mohou počítat a jaké dostanou kompenzace. „Pokud by přišla s rozumnými kompenzacemi jako třeba v Rakousku nebo Německu, kde všichni vědí, že teď musí zatnout zuby, ale není to rozsudek smrti, žije se s tím mnohem lépe, než když vláda jenom zakazuje, ale naprosto kašle na jakoukoliv smysluplnou pomoc,“ řekl Prouza.

„Je načase, aby vláda přestala vybírat, kdo vyhraje, a kdo prohraje. Musíme jít jednoduchou německou cestou a každému, kdo byl postižen, říct, že se uhradí minimálně 75 procent jejich fixních nákladů. Jsou tu segmenty, které dostaly relativně rozumnou pomoc, a jiné, které neviděly jedinou korunu. Nespravedlnost je strašně zarážející a nepříjemná a myslím si, že tohle musí vláda rychle napravit,“ mínil Prouza.

Rozhovor Marie Bastlové s Tomášem Prouzou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
Koronavirus

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Jako v Tokiu. Kostelecký s Liptákem ovládli soutěž v trapu, jen si prohodili medaile

Možná nejzajímavějším okamžikem z nedávných olympijských her v Tokiu byla pro českého fanouška chvíle, kdy trapisté Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým odklidili z cesty ostatní soupeře a o zlatou medaili stříleli jen oni dva. Tato situace se zopakovala na Prezidentském poháru v Larnace. Na Kypru si pouze prohodili role a na rozdíl od sportovního svátku v Japonsku vyhrál Kostelecký před Liptákem.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

Záchrana nosorožců bílých severních se mění. Z nejstarší žijící samice má být chůva

Role jednoho z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, 32leté samice Nájin, se změní. Už nebude poskytovat vajíčka k zamýšlené záchraně vymírajícího druhu. Experti tak rozhodli kvůli etickému riziku. Samice půjde do pomyslného reprodukčního důchodu. Počítá se s tím, že by v budoucnosti mohla mít roli chůvy pro potenciální mládě. Mezinárodní týmy vědců mezitím dál rozvíjejí metody, díky kterým by nové mládě mohlo přijít na svět.

Baldwin měl na výběr ze tří zbraní. Jaké jsou další detaily z tragické smrti kameramanky?

Detaily z tragické události, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust nejspíše nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou, pomalu vyplouvají na povrch. Zbrojířka Hannah Gutierrezová-Reedová údajně položila na vozík před natáčecí místo tři rekvizity, aby si tvůrci filmu mohli vybrat. Rekvizitář, který měl na zbraň dohlížet, pak těsně před incidentem nahradil nespokojené pracovníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

reklama