Průměrná hrubá mzda dosáhla v posledním čtvrtletí loňského roku 38 525 korun měsíčně. Meziročně vzrostla o 6,5 procenta. Po odečtení vlivu inflace tak kupní síla průměrného tuzemského výdělku vzrostla o 3,8 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Češi v posledním čtvrtletí loňského roku vydělávali meziročně o 2 363 korun více. V mezikvartálním srovnání se průměrná mzda zvýšila o necelá dvě procenta. Medián mezd dosáhl 32 870 korun hrubého měsíčně, což bylo o 5,4 procenta více než rok předtím. Medián tak rostl pomalejším tempem než průměr.
Nejvyšší příjmy měli i ve čtvrtém kvartále loňského roku lidé žijící v Praze. Jejich průměrná mzda činila 45 944 korun hrubého měsíčně. Druhé nejvyšší výdělky byly ve Středočeském kraji (38 820 korun). Naopak nejméně vydělávali obyvatelé Karlovarského kraje (34 200) následováni pracovníky ze Zlínského kraje (34 610).
Nižší výdělky žen nemusí nutně svědčit o mzdové diskriminaci, říká ekonomka Hedija
Česká republika patří k zemím s největšími rozdíly v odměňování mužů a žen v rámci Evropské unie. Ovšem ani Rakousko nebo Německo, kde ženy berou asi o pětinu méně než muži, nejsou vzorem genderové mzdové rovnosti. Ne vždy lze ale různost mezd svést na diskriminaci. „Roli hraje rozdílná úroveň dosaženého vzdělání, délka pracovní zkušenosti nebo sektorová a profesní segregace,“ říká ekonomka Veronika Hedija, která se výzkumem takzvané genderové mzdové mezery dlouhodobě zabývá.
Hlavní město ale vykázalo nejnižší mzdovou dynamiku. Výdělky se tam meziročně zvýšily jen o čtyři procenta, zatímco nejrychlejší růst mezd byl zaznamenán v Ústeckém kraji, kde si zaměstnanci polepšili o 9,6 procenta.
Nejvíce vydělávají „ajťáci“
Z hlediska jednotlivých profesí se jako nejlukrativnější jeví práce v informačních a komunikačních technologiích. Zde si lidé v průměru vydělají více než 62 tisíc korun měsíčně. Následuje peněžnictví a pojišťovnictví (59 390) a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (52 223). Na nejméně peněz si přijdou zaměstnanci pracující v ubytování, stravování a pohostinství (19 841), administrativních a podpůrných činnostech (24 461) nebo v ostatních službách (25 934).
Přetrvávají také mzdové rozdíly mezi muži a ženami. Zatímco medián mužských mezd v období od října do prosince 2020 dosáhl 35 129 korun, ženský mzdový medián byl o necelých pět tisíc nižší. Rovněž rozpětí ženských mezd je užší a pohybuje se na nižších úrovních než u mužů. Zatímco ženy vydělávají od přibližně 15 do 60 tisíc korun hrubého měsíčně (rozpětí prvního a devátého mzdového decilu), muži pak od 17 do bezmála 70 tisíc.