Průměrnému Čechovi zdraví vydrží do 62 let. Zlepšit to může pohyb

62 let a 4 měsíce, to je průměrná věková hranice, kdy Čechům přestává sloužit zdraví.

Interview PLUS - 30.11. v 15:45

Obezita a nadváha – témata, která trápí čím dál více Čechů. A to především v posledních letech, kdy se leckdy marně snaží dostat do formy po covidových restrikcích. Kolik z nás se vrátilo ke sportování, nebo lze spíš říct, že jsme zlenivěli? Jak říká Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit, lidé v Česku mají pohyb rádi a vrací se k němu, jedná se ovšem především o mladší ročníky.

Poslechněte si celý rozhovor formou podcastu

Chtějí dobře vypadat, být zdraví a přitom si užít společnost druhých, pokud možno stejně smýšlejících lidí. To jsou hlavní důvody, které Čechy vedou k pohybu. Zástupci starších generací, pokud se ke sportování přimějí, vyhledávají spíše vnitřní prostředí. Velmi oblíbenou se ovšem stala také turistika a jízda na kole. Mladí lidé toho obvykle chtějí vyzkoušet co nejvíce.

Pohyb v ČR chybí dospělým i dětem

Samostatnou kapitolou, co se týče nadváhy a obezity, jsou děti, které tyto problémy trápí podstatně častěji než dříve.

Kvůli covidu zůstávaly doma na distanční výuce, tam tělocvik neuděláte. Jejich rodiče zlenivěli, podle našeho průzkumu MultiSport index jsme zjistili, že 54 % Čechů nedělá nic. Dětem chybí doma vzory a pak je to vidět na váze,“ uvádí Miroslav Rech, CEO společnosti v pořadu Interview Plus.

A dále upozorňuje na fakt, že v Česku bohužel chybí školní programy a projekty, které by děti a dospívající ke sportu přitáhly. „Rád bych viděl, že pod záštitou Ministerstva zdravotnictví nebo ministerstva školství je nějaký dlouhodobý plán, jak děti v pohybu podporovat. Zatím to není, ale s určitým optimismem hledím na další roky, protože se nám daří to téma otevírat.“

Zdraví průměrnému Čechovi vydrží do 62 let

A pokračuje uvedením konkrétních zemí, kde sportovní programy pro děti fungují.

Krásným příkladem jsou skandinávské země nebo Rumunsko. Jednak si hrají s nulovým DPH, anebo je to vyloženě o dlouhodobé podpoře pohybu v populaci. Když mají dlouhodobě problém s délkou života strávené ve zdraví, tak třeba za 10 let jsou schopni s tím výrazně pohnout. V České republice je tato hodnota na úrovni 62 let a čtyř měsíců. A to nám v konfrontaci s prohlášeními vlády nebo plány na odchod do důchodu až v 68 letech matematicky nevychází.“

Hlavními důvody, proč se lidé hýbou málo anebo vůbec, jsou podle Miroslava Recha lenost a nedostatek motivace či sebekázně. „Jsou tu bloky „já se k tomu nedokopu, dneska se mi nechce, nemám, s kým jít, nemám peníze“, případně „jsem unaven z práce“ a tak dál... Těch překážek je spousta a my se je snažíme bourat.“

Mimochodem právě zmíněné peníze jsou pro řadu Čechů skutečnou překážkou, proč nesportují. „Podle průzkumů u Čechů existuje určitá magická hranice nastavená na úrovni 500 Kč. A když se podíváme, jaké jsou ceny na sportovištích třeba za měsíční permanentky, tak se tam nevejdete,“ vysvětluje ředitel společnosti MultiSport Benefit.

Sportujete a využíváte přitom MultiSportku?

Kromě výplaty i motivace k pohybu

Ke zdravému pohybu přitom podle něj obyvatele Česka mohou přimět i zaměstnavatelé. Ti jim mohou poskytnout benefity ve formě poukazů nebo třeba v posledních letech vyhledávané MultiSport karty. „Chtěl bych skutečně pochválit zaměstnavatele, že mají zájem podporovat zdraví a pohyb svých zaměstnanců. Spolupracujeme s více než osmi tisíci zaměstnavateli a ta podpora je tam velmi, velmi velká. Není to jenom o tom, že vám někdo dá kartu do ruky. Zaměstnavatelé mají zájem informovat své zaměstnance o novinkách, co s tou kartou můžou dělat a průběžně motivují.“

Aktivit, do nichž se s takzvanou MultiSportkou lze pustit, je více než 260. Nejoblíbenějších je podle Miroslava Recha klasika v podobě fitness center nebo skupinových lekcí, dále třeba plavání.

Raketově roste jóga. Vyhledávají ji většinou ženy a zde došlo k určitému posunu po covidu – dříve chtěly shodit a dneska je hlavní motivací kompenzace stresu a napětí z práce.“

V rámci úspor ovšem v současnosti vláda omezuje daňové zvýhodnění benefitů pro zaměstnavatele. Od prvního ledna příštího roku tak bude zaveden limit na výši benefitů, který činí 21 983 Kč. „Pro zaměstnavatele je velmi složité se do limitu vejít,“ upozorňuje Miroslav Rech, ovšem vzápětí dodává: „Musím pochválit, že při rozhodování, který benefit firmy zanechají a který benefit omezí nebo zruší, tak pohyb a sport zůstává. V rámci diskuzí s klienty nedostáváme žádné výpovědi smlouvy, což mě těší i osobně.“

Toho, že by výpovědi přišly v budoucnu, se ředitel MultiSport Benefit neobává. Věří, že potřeba mít zdravé a spokojené zaměstnance je pro firmy dostatečnou motivací.

Tagy:
zdraví pohyb Rumunsko nadváha Česko Komerční sdělení motivace generální ředitel tělocvik Skandinávie Ministerstvo zdravotnictví České republiky MultiSport Benefit s.r.o.