Dvě nové studie, jedna ze Skotska, druhá z Jihoafrické republiky, doplňují rostoucí počet důkazů o tom, že varianta omikron může způsobovat méně závažné onemocnění než delta. Podle těchto studií je zřejmé, že riziko hospitalizace je v průměru zhruba o 73 procent nižší. Vědci přesto nadále nabádají k opatrnosti.
Podle studie vědců z Edinburské univerzity ve Spojeném království, která byla zveřejněna on-line ve středu 22. prosince, je omikron méně závažný než delta. Pravděpodobnost, že by člověk nakažený novou variantou skončil v nemocnici, je podle ní až o dvě třetiny nižší. Výzkum, který zahrnuje údaje o 23 840 případech omikronu a 126 511 případech delty, byl proveden ve Skotsku.
Omikronová vlna udeří v Česku už za několik dní. Co nás podle odborníků nejvíce ochrání?
Dvě dávky očkování nebo protilátky u nové varianty koronaviru omikron nestačí. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj je omikron stejně infekční jako spalničky. Odborníci očekávají, že omikronová vlna zasáhne Česko ve velkém už v příštím týdnu.
Zkoumání zdravotních následků u obou variant probíhalo v rozmezí od 1. listopadu do 19. prosince. Podle výsledků bylo s omikronem hospitalizováno pouze 15 osob, s deltou přitom v nemocnici skončilo 856 pacientů. „I když je tato studie co do počtu malá, přináší dobré zprávy. Dvoutřetinové snížení počtu hospitalizací u mladých lidí, kteří dostali dvě vakcíny proti covidu, ve srovnání s deltou naznačuje, že omikron bude mít mírnější průběh u více lidí,“ podotkl profesor strukturální biologie na Oxfordské univerzitě James Naismith.
Dodal, že data se mohou měnit s tím, jak budou přibývat analýzy ze zemí, kde omikron nyní začíná dominovat. „Je třeba poznamenat, že někteří jihoafričtí vědci již nějakou dobu tvrdí, že omikron byl mírnější,“ pokračoval. Evropští vědci však nechtějí na data z Jihoafrické republiky spoléhat, zejména kvůli demografickým rozdílům, píše CNN.
Skotští vědci dále zjistili, že se omikronem nakazili i ti, kteří covid již v minulosti prodělali. Jejich podíl byl až desetkrát vyšší než u delty. Povzbudivou zprávou je, že třetí dávka vakcíny proti covidu snižuje riziko nákazy o zhruba 57 procent.
Jižní Afrika nabízí ještě příznivější data
Druhá práce, kterou v úterý 21. prosince on-line zveřejnili jihoafričtí vědci, naznačuje, že lidé s omikronem měli až o 80 procent nižší pravděpodobnost hospitalizace než u delty. Výzkum probíhal od 1. října do 6. prosince a zahrnuje 161 328 případů covidu. Výzkumníci z Národního institutu pro přenosné nemoci a dvou univerzit zjistili, že lidí s omikronem bylo hospitalizováno 2,5 procenta. Pacientů s deltou bylo hospitalizováno 12,8 procenta.
Omikron je frajer až na půdu. Dočkáme se něčeho, co jsme ještě neviděli, tvrdí Flegr
V situaci, ve které se nacházíme, by se nic rozvolňovat nemělo, sdělil v pořadu Co Čech, to politik! biolog Jaroslav Flegr. Kvůli nové variantě koronaviru by vláda měla využít čas a naopak zpřísnit. Omikron je totiž podle něj „frajer“, kterého není radno podceňovat.
„Jedná se o rané údaje a zjištění se mohou s postupující epidemií změnit,“ podotkli autoři studie. Sdělili však, že jakmile byl člověk hospitalizován, nebyl podle jejich výzkumu mezi pacienty žádný rozdíl v riziku závažného onemocnění.
Ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci Anthony Fauci údaje z obou studií představil na brífinku v Bílém domě. „Zdá se, že ve srovnání omikronu s deltou dochází ke snížení závažnosti hospitalizace, její délky a potřeby kyslíkové podpory,“ podotkl Fauci. „Je to dobrá zpráva, ale musíme počkat, co se stane v naší populaci, která má vlastní demografické aspekty,“ dodal.
Ve středu tým pro reakci na pandemii z Imperial College zveřejnil samostatné předběžné údaje z Velké Británie. Ty ukazují mírné snížení rizika hospitalizace u varianty omikron. Studie je založena na údajích ze všech případů covidu, které potvrdily PCR testy v období od 1. do 14. prosince. Výzkum odhaduje, že riziko hospitalizace u omikronu je o 40 až 45 procent nižší než u varianty delta.
„Snížení však musí být vyváženo větším rizikem infekce u varianty omikron. A to jak u lidí, kteří jsou očkovaní, tak u těch, co nemoc prodělali. Velký počet infekcí by následně mohl vést k velkému počtu hospitalizací,“ míní autoři. Ti doplnili, že u osob, které dříve nákazu covidem prodělaly, je pravděpodobnost hospitalizace až o 60 procent nižší.