360°, Martin Jan Stránský, Jonáš Čumrik - 30.9. v 21:20
Téma sociálních sítí a jejich vliv na děti a mladistvé čím dál tím více rezonuje společností. Bývalý influencer Jonáš Čumrik, známý pod pseudonymem Johnny Machette, však v pořadu 360° Pavlíny Wolfové podotkl, že lidé, kteří měli vliv, zde byli ještě před vznikem sociálních sítí. „Lidé, kteří měli vliv, byli vždy a všude. Jen jsme je hledali v jiných médiích – v tištěných nebo televizních. Pro mě je první influencer moderátor pořadu Receptář,“ prohlásil.
Ve vysílání CNN Prima NEWS Čumrik zdůraznil, že se o influencerech, tedy o lidech, kteří mají vliv na své okolí, mluví jako o těch zlých. „Ale pro mě je třeba první influencer moderátor Receptáře prima nápadů, který radil, jak si z pračky udělat domácí výtah. Influenceři a lidé, kteří měli vliv, třeba na zahrádkáře a kutily, zde byli vždy,“ podotkl.
Osobnosti podle něj společnost hledala v jiných médiích. „Ať už papírových, televizních, nebo posléze na internetu. Každá sociální síť má jiné influencery, na jiných platformách nemusí mít své publikum a jejich tvorba by tam nikoho nezajímala,“ pokračoval.
Sám byl velmi známý a oblíbený influencer a vliv sociálních sítí si zprvu tolik neuvědomoval. „V době, kdy jsem začínal, jednalo se třeba o rok 2008, neexistovalo takové množství obsahu a sociálních sítí. Na Twitteru byli novináři a na Youtube jen pár českých tvůrců,“ připomněl.
Život je tam venku
Existoval však benefit v rámci komunikace. „Někoho jste mohli znát z tábora, a tak jste s ním mohli udržovat konverzaci. Mezi roky 2012 a 2013 však začala být síť influencerů aktivní a začal jsem vnímat, že to je téma,“ pokračoval. Lidé najednou neřešili, co dělali o víkendu, ale zda někdo něco četl nebo viděl.
Využil tak svého vlivu a mladému publiku začal předávat rady. „Začal jsem je na věci upozorňovat. Život je tam venku,“ zdůrazňoval. Osobně by mu ani nevadilo, kdyby se sociální sítě vypnuly. Uvedl, že takzvané off-line víkendy, tedy dny, kdy se lidé distancují od sociálních sítí, začínají být oblíbené.
Hostem pořadu byl i neurolog Martin Jan Stránský. Ten zdůraznil, že jsou technologie návykové. „Existují i speciální tábory a rehabilitační centra, kde doslova dochází k detoxikaci,“ sdělil. S přetlakem influencerů podle něj člověk nerozpozná správné vzory. „Jsme přehlceni informacemi. Každý si může vytvořit vlastní jeviště, ze kterého si troubí vlastní nesmysly. Nejlepšími vzory mají být otec a matka. Kde jsou?“ ptal se neurolog.