Vědci našli prvního člověka, který zřejmě porazil virus HIV sám – bez vnější pomoci a jen vlastní imunitou. Pokud se to potvrdí dalším podrobným výzkumem, půjde o první známý případ spontánního zbavení se HIV. O unikátním případu, o kterém lékaři hovoří jako o „pacientovi EC2“, informoval vědecký časopis Nature.
Experti analyzovali více než 1,5 miliardy buněk z těla pacienta nazývaného EC2, i přesto ale neobjevili žádnou funkční kopii viru HIV, pouze několik nefunkčních. Virus se podle nich může skrývat ještě někde jinde, ale je to nepravděpodobné při tak obrovském počtu analyzovaných buněk.
Koronavirus se v Česku šíří rychleji než v sousedních zemích. Zejména na jižní Moravě
Česká republika má nejvyšší tempo nákazy koronavirem ze sousedních zemí. Denní přírůstky nových případů nemoci COVID-19 na milion obyvatel jsou za minulý týden v Německu či na Slovensku zhruba třetinové. Vyplývá to ze statistik a výpočtu ČTK. Nejrychleji se nákaza šíří na jižní Moravě, kde přibylo za první dva zářijové dny více pozitivně testovaných než za celý květen, kdy byl ještě nouzový stav.
Už dříve studie objevily pacienta, kterého pojmenovali EC1 a který měl v jedné miliardě analyzovaných buněk pouze jedinou funkční kopii viru. Byla však uzavřená v buňce a neschopná proniknout ven.
Vědci se proto domnívají, že imunitní systém některých lidí může bez pomoci porazit jinak nezdolný virus. Nyní se pokouší z imunity těchto pacientů získat potřebné informace. Odolnost určitých jedinců je totiž často dlouhodobá, většinou se dá považovat za celoživotní.
Skupinu vědci nazývají elitní kontroloři
Lidí, kteří dokážou virus HIV přirozeně porazit, je velmi málo. Z 35 milionů nakažených jich je podle vědců přibližně 0,5 procenta. Tuto malou skupinu nazývají „elitními kontrolory“. Pacienti nemají žádné symptomy nákazy a v jejich organismu se nenašly žádné stopy po poškození virem.
Odborníci se dlouhodobě snaží přijít na evoluční výhodu této skupiny. Zatím ale vždy promeškali dobu, kdy byl vir aktivní. Mohli tak pozorovat až dobu, kdy imunita nad virem zvítězila. Přibližně čtvrtina z této části populace má varianty v genech, které kontrolují imunitní systém.
Nevyzpytatelný experiment. Florida vypustí 750 milionů geneticky upravených komárů
Obyvatelé Floridy se bouří, není jim to ale nic platné. Úřady daly zelenou plánu na vypuštění 750 milionů geneticky modifikovaných komárů na souostroví Florida Keys mezi lety 2021 až 2022. Mají pomoci zredukovat populaci „obyčejných“ komárů, informoval web CNN.
Experti zkoumali, zda se „elitní kontroloři“ nemohli nakazit oslabenými formami HIV. Prozkoumali 64 odolných lidí a 41 pacientů, kteří užívají antiretrovirální léky. Výzkum však ukázal, že „elitní kontroloři“ si udrželi neodhalitelné množství viru po dobu jednoho až 24 let a virus byl u nich velmi kvalitní. Nepronikl u nich ale do genů nebo do jejich blízkosti. Místo toho zůstal uvězněný v části genomu zvané heterochromatin.
HIV se zatím zbavili jen dva lidé pomocí medicíny
Stále se ale neví, co je příčinou procesu, díky kterému se lidé zbaví viru HIV. Zdá se, že zásadní roli hraje imunitní systém. Ten většinu HIV zničí a jeho zbytky uzamkne do heterochromatinu. Objevení příčiny by mohlo být přelomovým způsobem pomoci v boji proti HIV, který o život připravil až 33 milionů lidí. Celý výzkum by však mohl trvat celé roky.
Člověka viru HIV zbavila dosud vždy jen medicína, ale pouze dvakrát. Pokaždé to bylo po transplantaci kostní dřeně, po níž množství viru kleslo pod odhalitelnou úroveň. U obou pacientů se vir už nikdy nevrátil.