Pravidla pro reexporty léčiv se měla zpřísnit už dávno. V souvislosti s aktuálním nedostatkem léčiv na tuzemském trhu to ve vysílání CNN Prima NEWS konstatoval bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Zkritizoval především současnou praxi, kdy některé subjekty využívají k vlastnímu obohacení rozdílné ceny léčiv v jednotlivých evropských zemích. Ministerstvo zdravotnictví minulý týden oznámilo, že v regulacích přitvrzuje. Chybějící druhy antibiotik se podle epidemiologa do regálů lékáren vrátí v dostatečném množství až v dubnu.
„To opatření mělo přijít dávno, diskutuje se o tom léta,“ uvedl Prymula k záměru ministerstva zdravotnictví zpřísnit vývoz léčiv. Doplnil, že export léků do zemí, kde jsou dražší, by ke svému obohacování nikdo využívat neměl. „Je třeba to regulovat,“ shrnul svůj pohled v pořadu Nový den.
Kromě dlouhodobého nedostatku antibiotik či dětských léků aktuálně z pultů českých lékáren mizí také léky na astma, epilepsii i cukrovku. Státní ústav pro kontrolu léčiv pojal podezření z organizovaného vývozu tohoto zboží. Čtrnácti provozovatelům, z jejichž evidencí zmizelo 130 tisíc balení prášků, již udělil pokuty za 10,5 milionu korun.
K TÉMATU: Smrtelné vedlejší účinky. Vědci odhalili utajovaná rizika známého léku
Ministerstvo předloží novelu
„Ministerstvo zdravotnictví průběžně přistupuje k zákazu reexportu u léčiv, kde hrozí nedostatek přípravků pro české občany,“ uvedl minulý týden resort v tiskové zprávě. „Není možné, aby se tady o reexportu deset či patnáct let mluvilo, ale stále jsme neměli informace, zda je to problém systémový,“ řekl ministr Vlastimil Válek (TOP 09).
Od ústavu proto chce podrobnou analýzu a data o vyvážejících subjektech. Zároveň plánuje v březnu předložit novelu zákona o léčivech, která by uzákonila povinnost výrobce držet dvouměsíční zásobu a výrazně zvýšila tresty za neúplnou a neprůkaznou evidenci, která může být důsledkem vývozu léků do zahraničí.
Antibiotika budou v dubnu
Nedostatek antibiotik, který zejména kvůli výpadkům ve výrobě postihl celou Evropu, se podle bývalého ministra zdravotnictví nepodaří zlepšit ještě nějakou dobu. „Z krátkodobého hlediska to řešení vidět není, problém je po celé Evropě. Trochu žasnu, že se nepodařilo predikovat tu sezonu. Není celá dramaticky horší, pouze se zkumulovala do několika týdnů až měsíců,“ podivoval se epidemiolog.
Návrat do starých kolejí prý můžeme čekat až v dubnu. „V té době by měly dorazit dodávky, které se doposud nepodařilo získat. Zároveň již nebude probíhat dramatická respirační epidemie,“ vysvětlil Prymula.