Z lékáren mizí léky, SÚKL má podezření na nelegální vývoz. Ztratilo se 130 tisíc balení

Z Česka byly podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nelegálně vyváženy léky na předpis, mělo jít o organizovanou činnost. Již ukončené kontroly provozovatelů lékáren potvrdily, že zmizelo nejméně 130 tisíc balení za téměř 67 milionů korun. Ředitelka SÚKL Irena Storová se domnívá, že částka může být dvojnásobná.

„Kontroly SÚKL odhalily 14 pravomocných případů, kdy provozovatelé lékáren objednali léčiva, ale nezaevidovali je. Tímto způsobem se pak léčiva ztrácí z oficiálního řetězce a nedostávají se k českým pacientům. Jednání může přímo ohrožovat dostupnost léčivých přípravků v Česku. Některé z nich se nám podařilo pravomocně potrestat. Mimo evidenci se dostalo již 130 tisíc balení registrovaných léčiv v ceně, která přesahuje 60 milionů korun,“ přiblížila situaci Storová.

„Máme podezření, že jde o nelegální organizovanou činnost, která má za cíl tato léčiva vyvézt do zahraničí,“ podotkla. Pokračovala s tím, že většinou se nelegální vývoz týká léků na předpis. „Z kontrol je jasné, že mimo evidenci jsou léčiva, která by mohla chybět pacientům s astmatem, diabetem, vysokým tlakem, ale i schizofrenií,“ uvedla několik příkladů. Jednání Storová označila za odsouzeníhodné a vyzvala, aby ti, co tak konají, s tím okamžitě přestali, neboť ohrožují české pacienty.

Přijde změna zákona?

V dosud pravomocně ukončených kontrolách podle Storové SÚKL nenarazil na podobné zacházení s antibiotiky nebo dětskými sirupy proti horečce, s jejichž nedostatkem se Česko v uplynulých měsících potýkalo. Další kontroly ale ještě pokračují. „Máme jasné signály, že tato odhalení nejsou konečná. Celková cena může být i dvojnásobná nebo vyšší. Další řízení probíhají, nejsou pravomocně ukončena,“ vysvětlila.

Jedna z kontrol podle ní například prokázala, že provozovateli lékáren se za 13 měsíců ztratilo ze systému více než 31 tisíc balení léčiv v hodnotě 17,5 milionu korun. SÚKL podle Storové informoval generální ředitelství cel, finanční ředitelství, policii, Českou lékárnickou komoru a ministerstvo zdravotnictví.

Kraje prý mohou takovým provozovatelům i odebrat povolení k lékárenské činnosti. „Chceme navrhnout změnu zákona, aby bylo možné udělovat vyšší pokuty nebo případně zakázat činnost,“ doplnila.

Reakce České lékárnické komory

Na informace SÚKL reagovala i Česká lékárnická komora (ČLnK). „Popisovaná nelegální činnost některých provozovatelů lékáren je opovrženíhodná a má být odhalována a tvrdě trestána,“ zdůraznila komora. Zároveň uvedla, že SÚKL opakovaně nabízela pomoc při odhalování podobných praktik a žádala, aby jí byly vydány dostatečné podklady pro vedení disciplinárních řízení.

„V takto vážných případech by mohli být obviněni i vyloučeni z komory, čímž by přišli o možnost vykonávat své povolání. SÚKL této nabídky ale zatím nikdy nevyužil,“ pokračují zástupci komory. Rázně se však ohrazují proti tomu, že by se problém s nelegálním vývozem léků dotýkal celé republiky. „Provozovatelé lékáren, lékárníci a další zaměstnanci jsou slušní a poctiví lidé, kteří poskytují lékárenskou péči pacientům v České republice a neporušují zákon o léčivech,“ informovali.

Následně doplnili, že pokud někteří jedinci zneužijí léčivé přípravky pouze k vlastnímu sebeobohacení nezákonným vývozem, „nelze ani naznačovat, že jde o problém všech lékáren“. Česká lékárnická komora dodala, že tato nezákonná činnost, na kterou upozorňuje SÚKL, je letitá. „Čili nejde o něco, co by se poprvé projevilo teprve v posledních měsících,“ doplnila.

„Mnohaletá činnost nelegálních vývozců léků potvrzuje, že veřejný apel na to, ‚aby s tím přestali‘, vyslovený ředitelkou SÚKL, se mine účinkem. ČLnK proto řešení vidí výlučně v účinné změně zákona o léčivech, v lepším využití dat o distribuci léčivých přípravků, které má SÚKL k dispozici, ve zlepšení jeho důsledné kontrolní činnosti a v navázání spolupráce mezi SÚKL a ČLnK při odhalování a trestání těchto deliktů,“ dodávají lékárníci.

Tagy: