Prymula v Novém dni o podzimu
Epidemiolog Roman Prymula je směrem k podzimu a možnému návratu pandemie optimistou. Odhaduje totiž, že podzimní vlna bude oproti loňsku slabá. Bývalý ministr zdravotnictví to uvedl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Jako důvod uvádí proočkovanost lidí v Česku a také velké množství těch, kteří onemocnění prodělali a mají protilátky.
Bývalý šéf resortu zdravotnictví odhaduje, že letošní podzim bude daleko lepší než ten loňský. „Já jsem v tomto případě poměrně optimistou. To, čím jsme tady strádali a čím jsme se dostali na poslední místo na světě, byla obrovská vlna, která tady probíhala a zasáhla významnou část populace,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Prymula.
Nyní je stav pandemie i české populace podle něj jiný. „Ukazuje se, že v kombinaci s počtem proočkovaných a těmi, kteří jsou imunní, protože prodělali onemocnění, máme podstatně menší část vnímavé populace a je to vidět už v současnosti,“ míní.
I když se totiž během léta významným způsobem rozvolnila opatření, vysoký nárůst nakažených, jako je tomu v okolních zemích, se v Česku nekoná. „Proto si myslím, že tato vlna konkrétně u nás bude výrazně nižší než v okolí,“ dodal epidemiolog.
Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) již vydal odhad, že by na podzim mohl být maximální limit 1 000 nakažených denně. Prymula si ale konkrétní číslo tipovat netroufá. „To jsou odhady, které nemohou pramenit z reálných čísel, protože ta nemáme,“ poznamenal.
Děti nejsou dominantní hrozbou, míní Prymula
Hojně se v posledních týdnech hovoří také o šíření nákazy v souvislosti s návratem dětí do škol a diskutuje se také o vakcinaci nejmladší části populace. Prymula zmiňuje, že například v USA je čím dál více infikovaných dětí.
„Vidíme třeba ve Spojených státech, že se nemocnost výrazně přesunuje do dětských věkových kategorií. Nemocnice s dětskými lůžky jsou tam v tuto chvíli poměrně zatížené, ale je jasné, že klinický průběh je mírnější, než co jsme viděli v naší vlně, kdy byla dominantně postižena populace 65+,“ vysvětlil Prymula.
Někdejší ministr zdravotnictví ale upozorňuje, že obecně nelze konstatovat, že by šíření nákazy u dětí neneslo žádné riziko. „Nedá se obecně říct, že děti nejsou hrozbou. Jistě to není hrozba dominantní, ale je jasně zdokumentováno, že k tomu šíření docházelo,“ uvedl epidemiolog v pořadu Nový den.
Přijde znovu zákaz zpěvu?
Na druhou stranu je však zastáncem toho, aby se na školách masivně netestovalo tolik jako v loňském roce. Prymula tak souhlasí s prozatímním plánem, že by žáci měli na začátku roku podstoupit trojí vstupní otestování. Následně by se mělo pokračovat podle toho, jak se bude vyvíjet pandemická situace v krajích.
Epidemiolog ve vysílání CNN Prima NEWS hovořil také o několikrát kritizovaném zákazu zpěvu či tělocviku uvnitř pro ty z dětí, jejichž rodiče testování na koronavirus odmítnou. „Zpěv se ukázal být velmi rizikovým faktorem z hlediska šíření, ale tady ta opatření by ve školách měla být plošnějšího rázu,“ je přesvědčen Prymula.
Podle svých slov si nedovede představit, že by to mělo fungovat například tak, že by část žáků „stála na chodbě a čekala, až si zbytek třídy zazpívá“. Vrátit by se tak podle něj mohl úplný zákaz. „Pokud vyhodnotíme, že je to rizikem, teoreticky by zpěv měl být zakázán úplně,“ uzavřel.