Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na Twitteru ostře kritizoval petici, kterou mezi dalšími podepsali i věhlasní lékaři Jan Pirk či Roman Šmucler a která kritizuje mimořádná vládní opatření. Podle Prymuly jsou lékaři v tomto ohledu nezodpovědní. Mimo to ministr v neděli oznámil, že 9. října představí plán dlouhodobých opatření. Některá by mohla platit už od dalšího pátku (16. října).
Prymula na Twitteru sdílel článek CNN Prima NEWS, který o petici informoval. „Jsem velice znepokojen naprosto nezodpovědným přístupem signatářů této petice. Nikdo z nich nerozumí epidemiologii a překvapivě nechápe ani základní fakta. Za poslední měsíc počet zemřelých denně 10krát vzrostl ze dvou na 20,“ napsal ministr.
Jsem velice znepokojen naprosto nezodpovědným přístupem signatářů této petice. Nikdo z nich nerozumí epidemiologii a překvapivě nechápe ani základní fakta. Za poslední měsíc počet zemřelých denně 10krát vzrostl ze 2 na 20. https://t.co/pPDLhAWZGJ
— Roman Prymula (@profesorPrymula) October 4, 2020
Později k příspěvku dodal: „Když nebudeme nic dělat, za další měsíc bude umírat 200 lidí denně v příznivém scénáři. To snad přece nikdo z nás nechce. Podobně nesmyslné jsou informace o vakcíně, ta povinná nebude.“
V pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr zdravotnictví řekl, že chce v pátek představit slibovaný plán opatření. „Komplex opatření bude představený v pátek. Bude řečeno, která nastanou příští pátek a jaká chceme udělat dlouhodobě,“ řekl ministr.
Právě dlouhodobá opatření jsou podle Prymuly klíčem k úspěchu a mají zabránit nekonečnému koloběhu zhoršování a zlepšování epidemiologické situace v Česku.
Protivládní petice
Petici namířenou proti koronavirovým opatření vlády podepsalo už pět tisíc lékařů. Vadí jim, že vláda občany během pandemie „straší“. „Jsme si plně vědomi vážnosti situace i zdravotních rizik, která s sebou koronavirová krize přináší. Mnohem větší nebezpečí ohrožení celkového zdraví lidu však vidíme v drastických vládních opatřeních, než v nemoci COVID jako takové,“ píše se v petici.
Signatáři navrhují, aby vláda uklidnila obyvatelstvo a upustila od restriktivních opatření. Sporné je podle nich také plošné nošení roušek. Hlavním současným cílem by měla být, jak míní zmínění lékaři, snaha obnovit zdevastované hospodářství.