reklama

Psí aktivity I.: Jak zabavit pejska i sebe?

Je mnoho aktivit, které si váš pes zamiluje
Foto:

Šestý díl našeho pořadu prima Mazlíček se bude věnovat aktivitám, psím, kočičím, králičím i potkaním. My pro vás máme připravených několik článků s detailními informacemi o psích sportech. Třeba se budete inspirovat a najdete ve společném pohybu zálibu.

reklama

Protože jsme národ pejskařů, řekli jsme si, že se hodilo udělat speciál o psích aktivitách. Pokud totiž máte akčního pejska a trochu času, vaši snahu o zpestření všedního dne určitě uvítá. A uvidíte, že se to zalíbí i vám. V každém článku představíme vždy tří aktivity. Dneska vám řekneme něco o agility, tanci se psem a flyballu.

Agility

Je to dost rozšířen pojem, který většina pejskařů zná. Vznikl okolo roku 1978 v Anglii, původně z koňského parkuru. Společný parkurový běh pro psy a jejich páníčky se skládá z překonávání překážek. Skokové, tunely, kladina, houpačka, slalom. Pes je překonává v předem daném pořadí bez vodítka a obojku, je naváděn povely majitele. Vyhrává ta dvojice, která jako první s nejmenším počtem chyb doběhne do cíle. V České republice se každoročně pořádá Mistrovství České republiky a Mistrovství mládeže v agility, kterého se mohou zúčastnit psi všech ras, s průkazem původu i bez něj (i kříženci). Naopak Mistrovství světa se prozatím mohou účastnit pouze pejsci s PP. Klub agility České republiky vznikl v roce 1992 a je zařazen pod Českomoravskou kynologickou unii. V každém městě rozhodně najdete místo, kde se agility provozuje.

Je to perfektní možnost, jak se se svým čtyřnohým parťákem sblížit. Navíc to působí pozitivně na kondici psa a jeho socializaci. Na agility se sice některé rasy hodí víc (Border kolie, Belgický ovčák, Chrt, Pudl,…), ale vítaní jsou všichni pejsci i voříšci. Třeba právě ten váš ukáže výjimečné nadání.

Tanec se psem

Jak už název vypovídá, jde o pohyb, který doprovází hudba. Nejde o tanec jako takový, který známe z tanečních. Spíše jsou to naučené cviky a pohyby, které doprovází hudba. Už z podstaty věci, jsou v této disciplíně jako psovodi úspěšnější ženy. Přece jenom mají ladnější pohyby. Nenechte se zmýlit, nekouká se jen na pejska i strnulý pán mu to může pěkně pokazit. V zásadě si nacvičíte choreografii tím, že za každý jednotlivý pohyb pejska odměníte. Tanec se psem opět pochází z Velké Británie a původně se rozšířil z klasické poslušnosti. Tanec se psem se ale dělí do 4 divizí.

  • Musical Dressage: spočívá v plynulém pohybu do rytmu hudby nejen psa, ale i pána. Jde poměrně o dost těžké cviky.
  • Heelwork to Music: veškeré cviky jsou prováděny u nohy psovoda.
  • Freestyle: velice oblíbené. Tanec a cviky by měly být postaveny na nějakém motivu, nebo tvořit příběh. Na video můžete kouknout ZDE.
  • Tanec se psem: dost náročné, páníček by měl tančit a přitom ovládat psa.

U tance se psem je povolena celá škála pohybů od chůze u nohy, po otočky, slalom mezi nohama, couvání, podávání pacek, panáčkování, válení sudů, skákání přes ruce nebo nohy psovoda chůze po zadních nožkách

Flyball

Ten, kdo se umí anglicky, si přeloží, že se jedná o létající míč. Tady se spojuje rychlost a přesnost a ideální je pro lidi i pejsky, kteří mají rádi společnost. Je to kolektivní sport. Vhodný pro temperamentní rychlá plemena. Nejčastěji Border kolie, Jack Russell, Belgický ovčák,… Ale žádný druh pejska nebude odmítnut.

Družstvo čtyř psů a 4 psovodů má za úkol v co nejkratším čase překonat 4 překážky. Navíc donést míček, který vyskočí (nejdále 61 cm) z flybollového boxu, na který pejsek musí skočit., aby ho aktivoval a následně míček aportovat páníčkovi zpět přes překážky. Pán stojí na začátku dráhy. Ve chvíli, kdy pes doběhne je vypuštěn další psí parťák.

Překážky se určují podle velikosti nejmenšího psa v družstvu. Nejmenší možná výška překážky je 17,5 cm nejvyšší 35cm. Tento sport vznikl v Severní Americe v roce 1970 a je ideální pro vybití energie psa. Navíc se psi učí snášenlivosti a i vy si třeba najdete nové čtyřnohé i dvounohé přátele.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama