Šestý díl našeho pořadu prima Mazlíček se bude věnovat aktivitám, psím, kočičím, králičím i potkaním. My pro vás máme připravených několik článků s detailními informacemi o psích sportech. Třeba se budete inspirovat a najdete ve společném pohybu zálibu.
Protože jsme národ pejskařů, řekli jsme si, že se hodilo udělat speciál o psích aktivitách. Pokud totiž máte akčního pejska a trochu času, vaši snahu o zpestření všedního dne určitě uvítá. A uvidíte, že se to zalíbí i vám. V každém článku představíme vždy tří aktivity. Dneska vám řekneme něco o agility, tanci se psem a flyballu.
Agility
Je to dost rozšířen pojem, který většina pejskařů zná. Vznikl okolo roku 1978 v Anglii, původně z koňského parkuru. Společný parkurový běh pro psy a jejich páníčky se skládá z překonávání překážek. Skokové, tunely, kladina, houpačka, slalom. Pes je překonává v předem daném pořadí bez vodítka a obojku, je naváděn povely majitele. Vyhrává ta dvojice, která jako první s nejmenším počtem chyb doběhne do cíle. V České republice se každoročně pořádá Mistrovství České republiky a Mistrovství mládeže v agility, kterého se mohou zúčastnit psi všech ras, s průkazem původu i bez něj (i kříženci). Naopak Mistrovství světa se prozatím mohou účastnit pouze pejsci s PP. Klub agility České republiky vznikl v roce 1992 a je zařazen pod Českomoravskou kynologickou unii. V každém městě rozhodně najdete místo, kde se agility provozuje.
Je to perfektní možnost, jak se se svým čtyřnohým parťákem sblížit. Navíc to působí pozitivně na kondici psa a jeho socializaci. Na agility se sice některé rasy hodí víc (Border kolie, Belgický ovčák, Chrt, Pudl,…), ale vítaní jsou všichni pejsci i voříšci. Třeba právě ten váš ukáže výjimečné nadání.
Tanec se psem
Jak už název vypovídá, jde o pohyb, který doprovází hudba. Nejde o tanec jako takový, který známe z tanečních. Spíše jsou to naučené cviky a pohyby, které doprovází hudba. Už z podstaty věci, jsou v této disciplíně jako psovodi úspěšnější ženy. Přece jenom mají ladnější pohyby. Nenechte se zmýlit, nekouká se jen na pejska i strnulý pán mu to může pěkně pokazit. V zásadě si nacvičíte choreografii tím, že za každý jednotlivý pohyb pejska odměníte. Tanec se psem opět pochází z Velké Británie a původně se rozšířil z klasické poslušnosti. Tanec se psem se ale dělí do 4 divizí.
- Musical Dressage: spočívá v plynulém pohybu do rytmu hudby nejen psa, ale i pána. Jde poměrně o dost těžké cviky.
- Heelwork to Music: veškeré cviky jsou prováděny u nohy psovoda.
- Freestyle: velice oblíbené. Tanec a cviky by měly být postaveny na nějakém motivu, nebo tvořit příběh. Na video můžete kouknout ZDE.
- Tanec se psem: dost náročné, páníček by měl tančit a přitom ovládat psa.
U tance se psem je povolena celá škála pohybů od chůze u nohy, po otočky, slalom mezi nohama, couvání, podávání pacek, panáčkování, válení sudů, skákání přes ruce nebo nohy psovoda chůze po zadních nožkách
Agility Zdroj: Instagram/jenniferfoehles
Flyball
Ten, kdo se umí anglicky, si přeloží, že se jedná o létající míč. Tady se spojuje rychlost a přesnost a ideální je pro lidi i pejsky, kteří mají rádi společnost. Je to kolektivní sport. Vhodný pro temperamentní rychlá plemena. Nejčastěji Border kolie, Jack Russell, Belgický ovčák,… Ale žádný druh pejska nebude odmítnut.
Družstvo čtyř psů a 4 psovodů má za úkol v co nejkratším čase překonat 4 překážky. Navíc donést míček, který vyskočí (nejdále 61 cm) z flybollového boxu, na který pejsek musí skočit., aby ho aktivoval a následně míček aportovat páníčkovi zpět přes překážky. Pán stojí na začátku dráhy. Ve chvíli, kdy pes doběhne je vypuštěn další psí parťák.
Překážky se určují podle velikosti nejmenšího psa v družstvu. Nejmenší možná výška překážky je 17,5 cm nejvyšší 35cm. Tento sport vznikl v Severní Americe v roce 1970 a je ideální pro vybití energie psa. Navíc se psi učí snášenlivosti a i vy si třeba najdete nové čtyřnohé i dvounohé přátele.