reklama

Psí aktivity III.: Chytání talířů, vytrvalost nebo poslušnost?

Dogfrisbee
Foto:

V posledním článku o psích aktivitách jsme se trošku rozjeli a představili vám dost složité disciplíny. Dnes trochu povolíme a řekněme si něco o dogfrisbee, dogtrekkingu a obedience. 

reklama

Dogfrisbee

Je nutné ho představit s celým jeho původním příběhem, protože za jeho popularitou stojí opravdu zajímavá story. Prvními “létajícími talíři“ byly kovové tácy na pečení koláčů. Následně byl vyroben plastový a těšil se velké oblibě po celých Spojených státech.

Otcem zakladatelem dogfrisbee je Američan Alex Stein. Ten si v roce 1971 pořídil whippeta Ashley, ve které objevil nejen velký talent ale hlavně nadšení pro tento druh hry.  A rozhodl se ho předvést světu. V roce 1974, konkrétně 5. srpna se v Los Angeles hrálo baseballové utkání mezi Dodgers a Reds. Během přestávky Ashley s Alexem vběhli na hřiště a začala show. Diváci byli nadšení rychlostí a skoky do více než 9 stop, které Ashley předváděl. Ochranka se na Alexe chystala, během show si ale netroufla. Až když Alex odcházel k východu tak ho zatkli. Bohužel si neuvědomili, že ho jeho pes nemůže následovat a v chumlu se ztratil. Tři dny bloudil v okolí, až se ho ujala jedna rodina. Alexovi se ho podařilo následně získat zpět díky inzerátům v televizi. 
No a pak to vše začalo – obrovská popularita. Známá dvojka byla zvána do všech televizních show, fotila titulky časopisů a Ashley si dokonce zahrál hlavní roli v dokumentu, který byl nominován na Oscara.  Kromě toho vyhrál třikrát Mistrovství světa v dogfrisbee a jméno po něm nese nejprestižnější podnik tohoto sportu - The Ahsley Whippet Invitational. Ashley zamřel ve 14 letech v náručí svého páníčka a o jeho smrti informovala snad všechna tamní média.

U nás se dogfrisbee těší zájmu od roku 2006, kdy byl založen DiscDog klub ČR a proběhla první soutěž. Tou nejatraktivnější disciplínou je freestyle, kde tým předvádí různé, někdy až akrobatické prvky, při kterých pes chytá hozené disky. Pes se při tom odráží od těla psovoda, přeskakuje jej či dělá ve vzduchu salta... Kromě dovedností psa je ale kladen důraz i na bezpečnost a rozhodčí mají právo za nebezpečné dopady tým i diskvalifikovat. Dále pak disciplína distanční nebo na přesnost, kde se soutěží buď o co nejdelší hod, o nejpřesněji hozený disk na určitý cíl a podobně. Disk musí být samozřejmě vždy chycený psem. Dicdog pořádá každoročně výukové programy i soutěže. Více informací ZDE.

Dogtrekking

Tak a teď něco pro ty z vás, kteří mají rádi tůry. Ale opravdu dlouhé. Dogtrekking je extrémním kynologickým vytrvalostním sportem, během kterého jsou překonávány trasy dlouhé více než 100 kilometrů. Vyjímkou byla trasa 80km. Trasu překonává psovod se svým psem pomocí mapy, kterou mu připraví pořadatel. Vše je předem připraveno a určeno, dokonce i to, co si máte dát do batohu. Pejska můžete mít připnutého na bederním pásu nebo na vodítku. Ale za  žádných příležitostech nesmíte jít na volno. V průběhu soutěže účastníci rozvíjí své fyzické, psychické i orientační schopnosti a učí se kladnému vztahu k okolní přírodě. To vše po boku čtyřnohého společníka, což vede k vzájemné souhře a pochopení člověka a psa. První dogtrekking se u nás konal v roce 2001 ve Žďárských vrších na vzdálenost 126 km. S každým rokem akcí přibývá. Oblíbili si je i sousedé na Slovensku a v Rakousku. Radost s přírody a nenáročnost na vybavení dělá z dogtrekkingu opravdu vyhledávanou zábavu. Navíc ji může absolvovat každý pes i bez PP, který ujde trasu “po svých“. Více o pravidlech i akcích se dozvíte ZDE.

Obedience

Sport, který původně vznikl ve Velké Británii. Jedná se o spolupráci psovoda a psa. Zde je kladen důraz na poslušnost a hlavně práci psa ve vzdálenosti od svého pána. Při soutěžích se provádí 10 cvicků,9 jich je na poslušnost a 10. je pachový - jedná se o rozlišení předmětu psovoda.

První soutěž tohoto typu se konala v Londýně už v roce 1949. U nás je velmi mladým sportem. Obedience club ČR byl založen v roce 2007 Českým kynologickým svazem.  Obedience jsou otevřeny všem plemenům bez rozdílu, a to i psům bez prokázaného původu (musí však mít vystavenu registraci psa BPP). Pouze soutěže s udělováním CACIOB jsou přístupné výlučně psům s PP FCI; soutěží s udělováním CACT se mohou účastnit bez nároku na titul. Více informací ZDE.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky jsou povinné venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky jsou povinné venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

Koronavirus

Postele pro polní nemocnici už jsou na cestě, pronájem Letňan má stát desítky milionů

Postele pro polní nemocnici už jsou na cestě, pronájem Letňan má stát desítky milionů

Ze želevčické společnosti Linet ve středu brzy ráno vyjely první vozy s vybavením pro polní nemocnici v Letňanech, kterou stát buduje jako záložní zařízení pro pacienty s koronavirem. Kamiony vezou zdravotnická lůžka a příslušenství. Během dne má být do Letňan doručeno celkem dvě stě lůžek, podle pracovníka expedice se jich do jednoho kamionu vejde 50. Další do domluvenéo počtu 500 kusů pak dovezou v následujících dnech.

reklama
Chceme dítě, nejsme přece blázni, slýchává psychoterapeutka kvůli umělému oplodnění
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama