V posledním článku o psích aktivitách jsme se trošku rozjeli a představili vám dost složité disciplíny. Dnes trochu povolíme a řekněme si něco o dogfrisbee, dogtrekkingu a obedience.
Dogfrisbee
Je nutné ho představit s celým jeho původním příběhem, protože za jeho popularitou stojí opravdu zajímavá story. Prvními “létajícími talíři“ byly kovové tácy na pečení koláčů. Následně byl vyroben plastový a těšil se velké oblibě po celých Spojených státech.
Otcem zakladatelem dogfrisbee je Američan Alex Stein. Ten si v roce 1971 pořídil whippeta Ashley, ve které objevil nejen velký talent ale hlavně nadšení pro tento druh hry. A rozhodl se ho předvést světu. V roce 1974, konkrétně 5. srpna se v Los Angeles hrálo baseballové utkání mezi Dodgers a Reds. Během přestávky Ashley s Alexem vběhli na hřiště a začala show. Diváci byli nadšení rychlostí a skoky do více než 9 stop, které Ashley předváděl. Ochranka se na Alexe chystala, během show si ale netroufla. Až když Alex odcházel k východu tak ho zatkli. Bohužel si neuvědomili, že ho jeho pes nemůže následovat a v chumlu se ztratil. Tři dny bloudil v okolí, až se ho ujala jedna rodina. Alexovi se ho podařilo následně získat zpět díky inzerátům v televizi.
No a pak to vše začalo – obrovská popularita. Známá dvojka byla zvána do všech televizních show, fotila titulky časopisů a Ashley si dokonce zahrál hlavní roli v dokumentu, který byl nominován na Oscara. Kromě toho vyhrál třikrát Mistrovství světa v dogfrisbee a jméno po něm nese nejprestižnější podnik tohoto sportu - The Ahsley Whippet Invitational. Ashley zamřel ve 14 letech v náručí svého páníčka a o jeho smrti informovala snad všechna tamní média.
U nás se dogfrisbee těší zájmu od roku 2006, kdy byl založen DiscDog klub ČR a proběhla první soutěž. Tou nejatraktivnější disciplínou je freestyle, kde tým předvádí různé, někdy až akrobatické prvky, při kterých pes chytá hozené disky. Pes se při tom odráží od těla psovoda, přeskakuje jej či dělá ve vzduchu salta... Kromě dovedností psa je ale kladen důraz i na bezpečnost a rozhodčí mají právo za nebezpečné dopady tým i diskvalifikovat. Dále pak disciplína distanční nebo na přesnost, kde se soutěží buď o co nejdelší hod, o nejpřesněji hozený disk na určitý cíl a podobně. Disk musí být samozřejmě vždy chycený psem. Dicdog pořádá každoročně výukové programy i soutěže. Více informací ZDE.
Dogtrekking
Tak a teď něco pro ty z vás, kteří mají rádi tůry. Ale opravdu dlouhé. Dogtrekking je extrémním kynologickým vytrvalostním sportem, během kterého jsou překonávány trasy dlouhé více než 100 kilometrů. Vyjímkou byla trasa 80km. Trasu překonává psovod se svým psem pomocí mapy, kterou mu připraví pořadatel. Vše je předem připraveno a určeno, dokonce i to, co si máte dát do batohu. Pejska můžete mít připnutého na bederním pásu nebo na vodítku. Ale za žádných příležitostech nesmíte jít na volno. V průběhu soutěže účastníci rozvíjí své fyzické, psychické i orientační schopnosti a učí se kladnému vztahu k okolní přírodě. To vše po boku čtyřnohého společníka, což vede k vzájemné souhře a pochopení člověka a psa. První dogtrekking se u nás konal v roce 2001 ve Žďárských vrších na vzdálenost 126 km. S každým rokem akcí přibývá. Oblíbili si je i sousedé na Slovensku a v Rakousku. Radost s přírody a nenáročnost na vybavení dělá z dogtrekkingu opravdu vyhledávanou zábavu. Navíc ji může absolvovat každý pes i bez PP, který ujde trasu “po svých“. Více o pravidlech i akcích se dozvíte ZDE.
Obedience
Sport, který původně vznikl ve Velké Británii. Jedná se o spolupráci psovoda a psa. Zde je kladen důraz na poslušnost a hlavně práci psa ve vzdálenosti od svého pána. Při soutěžích se provádí 10 cvicků,9 jich je na poslušnost a 10. je pachový - jedná se o rozlišení předmětu psovoda.
První soutěž tohoto typu se konala v Londýně už v roce 1949. U nás je velmi mladým sportem. Obedience club ČR byl založen v roce 2007 Českým kynologickým svazem. Obedience jsou otevřeny všem plemenům bez rozdílu, a to i psům bez prokázaného původu (musí však mít vystavenu registraci psa BPP). Pouze soutěže s udělováním CACIOB jsou přístupné výlučně psům s PP FCI; soutěží s udělováním CACT se mohou účastnit bez nároku na titul. Více informací ZDE.