Psí sliny léčí a psí blechy na člověka nejdou aneb další psí mýty

Každý z nás během svého života už nějaký ten mýtus spojený se psy slyšel, pojďme si ale říct, jak je to doopravdy.

Psí blechy na člověka nejdou

Ale jdou, chutná jim krev psí, kočičí i lidská. Slavná replika z filmu Na samotě u lesa není pravdivá. Blechy si sice většinou vyhlédnou psa nebo kočku, ale klidně skočí i na vás a hlavně v situaci, kdy jsou přemnožené. Pokud je pak máte v domě či bytě, není jednoduché se jich zbavit. Vysvobodí vás buď deratizátor anebo opravdu pečlivý úklid – vytírání, luxování, praní (hlavně zvířecích pelíšků, nad 60 °C), vystříkání všech koutů speciálními prostředky a v neposlední řadě odblešení vašich mazlíčků speciální pipetou od veterináře. K množení jim pomáhá teplé prostředí a blecha navíc naklade až 50 vajíček za den.

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Ale naučíš. Na rozdíl od člověka, na kterého toto přísloví sedí. Sice nás to bude stát trochu více sil, ale pes si svůj věk neuvědomuje a můžeme ho učit nové kousky v 6 měsících i 6 letech.

Psí sliny léčí

Tady se pouštíme na tený led. Není to totiž tak úplně pravda, ale ani lež. Psi mají obecně v tlamě méně druhů bakterií než lidé. Jsou ale jiné než ty naše, a tak jsou pro člověka často nebezpečné. Je pravdou, že psí sliny obsahují enzym lysozym, který dokáže hubit mikroorganizmy a zabraňují tak vzniku zánětů. Navíc má silné antibakteriální účinky. Obsažen je ale i ve slinách lidských. To je jeden z důvodů, proč se nám rány v ústech hojí rychleji než jinde na těle. Další účinnou složkou je histatin, který přispívá k regeneraci tkání. Psí sliny ale obsahují i bakterie, proti kterým člověk nemá protilátky a ty mohou škodit. Nemluvě o tom, že pes olizuje věci, na které byste nesáhli ani rukou, jeho sliny ho před nákazou dokáží ochránit, ale může je snadno přenést. Do otevřené rány (lidské i psí) by tedy určitě psí sliny přijít neměly. Proto například po operacích psi dostávají límce.

Pes může přenést nemoci, jako je salmonela, E. coli nebo campylobakterie, parazity jako škrkavky nebo larvální toxokarózu, což je parazit, který vytváří cysty v mozku a očích.

Pro milovníky psů je nemožné zakázat psí olizování, proto dbejte na prevenci v podobě očkování a odčervování, vymývání misky na vodu i jídlo vašich chlupáčů a dodržujte mytí rukou.

Fena musí mít před kastrací štěňata

Odborníci z řad veterinářů se shodují, že co se týče zdravotního hlediska, je toto tvrzení zcela mylné.

Podle veterinářů je kastrace i nejvhodnějším řešením různých onemocnění. Mezi tato onemocnění patří především pyometra (hnisavý zánět dělohy), nádory pohlavních orgánů, nádory mléčné žlázy, ovariální cysty, cukrovka a pseudogravidita (falešná březost). Nejlepší je samozřejmě, pokud neplánujete fenu uchovnit, vykastrovat ji preventivně. Nejčastější období pro kastraci je mezi 8. až 12. měsícem věku, cca měsíc po prvním hárání.

Kastrace řeší nejen problém nemocí, ale i nechtěných psů a přeplněných útulků. Jedním z velkých problémů je i takzvané „domácí množení“, které je v dnešní době velmi populární. „Miluju svoji fenu/psa a chci, aby tady po ní/něm něco zůstalo,“ klasická věta milujících páníčků. Ale. Lidé si myslí, že štěňata udají po známých a kamarádech, jenže ne vždy se poštěstí, a tak zvíře putuje do útulku (v lepším případě). Pak se pohybujeme v začarovaném kruhu, jehož jediným a nejlepším řešením je kastrace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:54

Poradce Zelenského: Ukrajina se nehlásí k odpovědnosti k výbuchům na Krymu

00:25

Co bude znamenat pro Českou republiku přerušení dodávek z ropovodu Družba, o kterém v úterý informovala ruská média?

00:03

Ukrajinci ostřelovali Doněck z českých raketometů, tvrdí Rusové. V čem jsou unikátní?

23:29

Zelenskyj: Ruská válka proti Ukrajině a proti celé svobodné Evropě začala na Krymu a má skončit na Krymu

Záběry paniky na Krymu. Lidé po překvapivém výbuchu ruské základny zmateně pobíhali po pláži

Média i svědci ohlásili obrovský výbuch na Krymu. Mělo se tak stát na ruské letecké základně Novofedorivka u města Saki, které leží zhruba 200 kilometrů od fronty. Podle tamní loutkové vlády si exploze vyžádala jedno úmrtí z řad civilistů a sedm zraněných včetně dvou dětí. Záběry z výbuchu lidé sdílejí na sociálních sítích. Příčiny dosud nejsou známé a spekulace o možném ukrajinském útoku zůstávají nepotvrzeny.

Krutý osud Laurinky. Matka se v těhotenství bila do břicha, postižené dítě rodiče nezajímá

Start do života měla Laurinka obzvlášť těžký. Narodila se ve 25. týdnu těhotenství, kdy vážila pouhých 610 gramů. V nemocnici strávila více než pět měsíců, kde bojovala o život. Rodiče se však o malou dívku nezajímají – je postižená. Péče se proto ujala nemocná babička s manželem, kterým není osud bojovnice lhostejný. Veřejnost prosí o pomoc.

Živě
ON-LINE: Mohutná exploze na krymské základně. Rusko hlásí jedno úmrtí a sedm zraněných

Média i svědci ohlásili obrovský výbuch na Krymu. Mělo se tak stát na ruské letecké základně Novofedorivka u města Saki, které leží zhruba 200 kilometrů od fronty. Podle tamní loutkové vlády si exploze vyžádala jednoho mrtvého z řad civilistů a sedm zraněných včetně dvou dětí. Ruská agentura RIA Novosti tvrdí, že byly Ruskem zastaveny tranzitní dodávky jižní větví ropovodu Družba do Maďarska, České republiky a na Slovensko.

Hvězda akčních filmů Segal navštívil proruské separatisty i místo masakru zajatých Ukrajinců

Někdejší hvězda akčních amerických filmů Steven Seagal, krerý je v posledních letech známý i jako přívrženec ruského prezidenta Vladimira Putina, navštívil separatisty ovládanou část regionu Donbas na východě Ukrajiny a mimo jiné vězení Olenivka, kde nedávno přišla o život více než padesátka ukrajinských válečných zajatců. O Seagalově návštěvě referovala ruská a následně i ukrajinská média.

Hokejová dvacítka zahájila MS v Edmontonu vítězně. Čeští mladíci zdolali Slováky 5:4

Česká hokejová dvacítka vstoupila do odloženého mistrovství světa v Edmontonu výhrou nad Slovenskem 5:4. Svěřenci trenéra Radima Rulíka sice prohrávali po první třetině 0:2, ale otočili stav na 4:2. Soupeř ještě dokázal vyrovnat, ale v čase 58:10 rozhodl útočník Gabriel Szturc. Další duel v základní skupině A čeká český výběr ve čtvrtek od 20:00 SELČ proti Finsku.

Genderová válka mezi Piráty a lidovci: Pohádali se kvůli ženám v hromadné dopravě

I když jsou Piráti a lidovci od prosince součástí vládní pětikoalice, setrvání v kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) jim nebrání v častých hádkách a provokacích ve veřejném prostoru. V jedné z posledních takových přestřelek figurovala senátorka Adéla Šípová (za Piráty) a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Spor odstartovalo tvrzení členky horní komory Parlamentu, že převaha žen v hromadné dopravě je prý důkazem pro nutnost většího zastoupení ženského pohlaví v české politice.

Záhadný únos a vražda dětské královny krásy: Průlom v případu je po 27 letech na spadnutí

Malá Miss, šestiletá JonBenét Ramseyová, byla úspěšnou dětskou královnou krásy. Až do 26. prosince 1996, kdy její rodiče zavolali na policii s tím, že jejich dcera byla unesena. Následně ji nalezli mrtvou. Nyní, když by malá miss slavila své 32. narozeniny, by se její vražda mohla objasnit. O případu informovala americká televize Fox News.

Domácí zpravodajství