reklama

Psí sliny léčí a psí blechy na člověka nejdou aneb další psí mýty

Každý z nás během svého života už nějaký ten mýtus spojený se psy slyšel, pojďme si ale říct, jak je to doopravdy.

reklama

Psí blechy na člověka nejdou

Ale jdou, chutná jim krev psí, kočičí i lidská. Slavná replika z filmu „Na samotě u lesa“ není pravdivá. Blechy si sice většinou vyhlédnou psa nebo kočku, ale klidně skočí i na vás a hlavně v situaci, kdy jsou přemnožené. Pokud je pak máte v domě či bytě, není jednoduché se jich zbavit. Vysvobodí vás buď deratizátor anebo opravdu pečlivý úklid – vytírání, luxování, praní (hlavně zvířecích pelíšků, nad 60°C), vystříkání všech koutů speciálními prostředky a v neposlední řadě odblešeni vašich mazlíčků speciální pipetou od veterináře. K množení jim pomáhá teplé prostředí a blecha navíc naklade až 50 vajíček za den.

Starého psa novým kouskům nenaučíš

Ale naučíš. Na rozdíl od člověka, pro kterého toto přísloví sedí. Sice nás to bude stát trochu více sil, ale pes si svůj věk neuvědomuje a můžeme ho učit nové kousky v 6 měsících i 6 letech..

Psí sliny léčí

Tady se pouštíme na tený led. Není to totiž tak úplně pravda, ale ani lež. Psi mají obecně v tlamě méně druhů bakterií, než lidé. Jsou ale jiné, než ty naše a tak jsou pro člověka často nebezpečné. Je pravdou, že psí sliny obsahují enzym lysozym, který dokáže hubit mikroorganizmy a zabraňují tak vzniku zánětů. Navíc má silné antibakteriální účinky. Obsažen jse ale i ve slinách lidských. To je jeden z důvodů, proč se nám rány v ústech hojí rychleji než jinde na těle. Další účinnou složkou je histatin, který přispívá k regeneraci tkání. Psí sliny ale obsahují i bakterie, proti kterým člověk nemá protilátky a ty mohou škodit. Nemluvě o tom, že pes olizuje věci, na které byste nesáhli ani rukou, jeho sliny ho před nákazou dokáží ochránit, ale může je snadno přenést. Do otevřené rány (lidské i psí) by tedy určitě psí sliny přijít neměly. Proto by například po operacích psi dostávají límce.

Pes může přenést nemoci, jako je salmonela, E. coli nebo campylobakterie, parazity jako škrkavky nebo larvální toxokarózu, což je parazit, který vytváří cysty v mozku a očích.

Pro milovníky psů je nemožné zakázat psí olizování, proto dbejte na prevenci v podobě očkování a odčervování, vymývání misky na vodu i jídlo vašich chlupáčů a dodržujte mytí rukou.

Fena musí mít před kastrací štěňata

Odpověď odborníků: „Každá fena by měla mít alespoň jednou štěňata. Co se týče zdravotního hlediska, je toto tvrzení zcela mylné,“ veterinární klinika Havlíčkův Brod.

Podle veterinářů je kastrace i nejvhodnějším řešením různých onemocnění. Mezi tato onemocnění patří především pyometra (hnisavý zánět dělohy), nádory pohlavních orgánů, nádory mléčné žlázy, ovariální cysty, cukrovka a pseudogravidita (falešná březost). Nejlepší je samozřejmě, pokud neplánujete fenu uchovnit, vykastrovat ji preventivně. Nejčastějším období pro kastraci je mezi 8. až 12. měsícem věku, cca měsíc po prvním hárání.

Kastrace řeší nejen problém nemocí, ale i nechtěných psů a přeplněných útulků. Jedním z velkých problémů je i takzvané „domácí množení“, které je v dnešní době velmi populární. „Miluju svojí fenu/psa a chci, aby tady po ní/něm něco zůstalo," klasická věta milujících páníčků. Ale. Lidé si myslí, že štěňata udají po známých a kamarádech, ne vždy se poštěstí a tak zvíře putuje do útulku (v lepším případě). Pak se pohybujeme v začarovaném kruhu, jehož jediným a nejlepším řešením je kastrace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jídlo obvykle pomocí sondy: Lékař popsal, jak to chodí na oddělení, kde leží Zeman
Miloš Zeman

Jídlo obvykle pomocí sondy: Lékař popsal, jak to chodí na oddělení, kde leží Zeman

Jedna z otázek, kterou řeší politici, odborníci i velká část veřejnosti, se týká stravy prezidenta Miloše Zemana, jenž je od neděle hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na oddělení poskytujícím nejvyšší stupeň intenzivní medicíny. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka poobědval meruňkové buchty a vinnou klobásu s bramborovou kaší. Podle lékaře, který na tomto typu oddělení pracuje, takoví pacienti ovšem přijímají stravu většinou hadičkami.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD
Partie

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Tvrdá opatření v Německu: Před vstupem do obchodu povinně zkontrolují očkování

Volné nakupování v šestimilionovém Hesensku v Německu skončí. Tamní zemská vláda vydala nové nařízení, podle kterého musí obchody kontrolovat zákazníky stejně, jak to už dělají restaurace a hotely. A při rozhodování, koho dovnitř pustí, mají právo zvolit tzv. variantu  2G – geimpft und genesen, tedy očkovaný a uzdravený. Nikdo jiný by se v takovém případě do obchodu nedostal. Nutně se však 2G držet nemusí.

Meghan chce hrát superhrdinku. Lidé by si ji navždy pamatovali, říká komentátor

Královský komentátor Neil Sean tvrdí, že se Meghan Markleová chystá vrátit zpět k herectví. Situace jí to nyní umožňuje a podle jeho zdrojů jí práce, které se v roce 2018 vzdala kvůli královských povinností, schází. Sean však podotýká, že Meghan zřejmě touží po jedné konkrétní roli: superhrdinské. Měla by tak vliv především na děti a nikdy by se na ni nezapomnělo.

Australané našli mezi dlaždicemi 450 kg heroinu. Zachránili jsme životy, raduje se policie

Australská policie zabavila dosud největší zásilku heroinu v historii země. V přístavu ve městě Melbourne úřady odhalily na 450 kilogramů drogy v hodnotě přibližně 140 milionů australských dolarů (téměř 2,3 miliardy korun). Informoval o tom server BBC News. Policisté v souvislosti s případem zatkli muže z Malajsie, za pašování a držení velkého množství narkotik mu hrozí až doživotní vězení.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš vysvětlil své záhadné chování v ÚVN: Sledovala mě CNN, tak jsem si dal dort

Sledovala mě americká televize CNN, tak jsem si dal kafe a dort s ochrankou, měl jsem čas, vysvětlil v pátek večer premiér Andrej Babiš (ANO) na Frekvenci 1 své neobvyklé chování v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde ve čtvrtek dostal třetí dávku vakcíny proti koronaviru. Místo toho, aby po tiskové konferenci odjel, tam ale zůstal a popíjel kávu. Spekulovalo se, že chtěl navštívit prezidenta Miloše Zemana nebo se sejít s jeho ošetřujícím lékařem a ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

reklama