Ptačí chřipka se rozšířila do čtvrtého kraje, Plzeňského. Veterináři ve vesnici Bzí, což je část obce Letiny poblíž Přeštic, potvrdili páté české ohnisko. Bylo v malochovu drůbeže, kde do dnešního rána uhynulo šest z 21 kusů drůbeže, další ptáci vykazovali klinické příznaky. Vyšetření potvrdilo subtyp H5N8, sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.
Původně chovatelka ve čtvrtek vpodvečer nahlásila úhyn několika slepic a jednoho kohouta. Jakým způsobem se choroba do chovu dostala, se zjišťuje. Zbývající kusy drůbeže veterináři usmrtí. Subtyp choroby H5N8 je nebezpečný pro ptáky, na člověka se nepřenáší.
V okolí ohniska bude vymezené tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V nich se vyhlásí mimořádná opatření. Ta omezí hlavně pohyb drůbeže do a z pásem a veterináři v oblasti provedou soupisy chovů drůbeže.
Konec covidové anarchie v průmyslu. Blatný chystá obří testování zaměstnanců
Zatímco obchody, restaurace a další služby musí mít kvůli vládním protiepidemickým opatřením zavřeno, průmyslové podniky fungují vesele dál. Přitom do nich každý den míří více než milion zaměstnanců, kteří spolu tráví dlouhé hodiny pohromadě. Ochranu úst a nosu musí pracovníci nosit, jen když nejsou schopni dodržet dvoumetrové rozestupy. To se má ale brzy změnit.
Ohniska se již objevila v jižních a středních Čechách a také v Pardubickém kraji. Poslední potvrdili veterináři ve čtvrtek. V ochranném a dozorovém pásmu nového ohniska ptačí chřipky v Katovicích na Strakonicku je 12 velkochovů, v nichž jsou desítky i stovky tisíc zvířat. Přímo v ochranném tříkilometrovém pásmu jsou tři komerční chovy. Veterináři budou kontrolovat i vykrmenou drůbež určenou na jatka.
Veterináři od 15. února zmírní opatření proti šíření ptačí chřipky. V celé zemi umožní za přísných podmínek přesun drůbeže z evidovaných do neevidovaných chovů, do poloviny února bude prodej živé drůbeže do neevidovaných chovů zakázán, uvedli již dříve. Změnu veterináři přijali po diskusi s chovatelskými svazy.
Veterináři upozorňují na to, že u chovů, kde není možné zajistit umístění ptáků v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují riziko kontaminace vody, krmiva a podestýlek trusem divokých ptáků.
Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v celé ČR větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezuje se rovněž prodej a přemisťování drůbeže. Agrární komora upozornila na to, že české drůbeží maso a vejce uváděné na trh jsou pro spotřebitele bezpečné a z pohledu konzumace nezávadné.
V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137 000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98 000 ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Teď je v Evropě podle veterinářů asi 170 ohnisek nákazy přímo v chovech.