Čeští ochránci přírody, Hlavní město Praha a umělci představují kampaň „Pasti na ptáky“, která upozornila na zbytečné úhyny ptáků. Už vloni natočil režisér Radim Vaňous s předními českými tanečníky silný emotivní klip přímo v české krajině, který upozorní na zbytečné úhyny ptáků. Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) spolu s Českou společností ornitologickou (ČSO) tím chtějí varovat před pro ptáky nebezpečnými a nezabezpečenými místy. Na kampaň teď navazuje zážitkový program pro základní školy „Ptačí dobrodružství na školní zahradě“.
Ochrana ptáků
„Každým rokem zemřou ve volné přírodě v České republice zaviněním člověka miliony ptáků a s nimi se ztrácí i biodiverzita naší krajiny. Často by stačily jen malé změny a úmrtím by se dalo zabránit,“ říká ředitelka CCBC a garant projektu Pasti na ptáky Kristýna Nováková a dodává: „Prostřednictvím umění chceme české společnosti připomenout, jak každý z nás může ptákům pomoci. Ať už zakrytím bazénu, v nichž se ptáci často topí, nebo polepem reflexních samolepek proti nárazu do skla.“
O tom, že skla jsou zabijákem ptáků, jsme upozorňovali v několika dílech minipořadu Prima Mazlíček. Polepit okna reflexními nálepkami je to nejjednodušší, také můžete každoročně v kampani Skleněný zabiják mapovat místa, kde dochází k nejčastějším nárazům ptáků do skel. Dalšími pastmi jsou i lojové koule v síťkách, do kterých se ptáci lehce zachytí, nebo zahradní sudy s vodou či bazény.
„Na problém se snaží upozornit také Praha, která například na svých akcích rozdávala veřejnosti/účastníkům takzvané záchranné plováky proti utonutí drobných živočichů. Plováky jsou vhodné jak do bazénů, tak i do nádob na vodu, které se mohou stát pastí pro nejrůznější druhy živočichů, včetně ptáků,“ dodává Vendula Audolenská z oddělení environmentálních projektů Odboru ochrany prostředí MHMP.
![Pastí jsou například síťky, ve kterých se věší lojové koule](https://cdn.administrace.tv/2025/02/12/medium_169/9398a00fbc5a2b360e5601b0589656e1.jpg)
Pastí jsou například síťky, ve kterých se věší lojové koule Zdroj: Česká koalice pro ochranu biodiverzity
Ptačí dobrodružství pro školy
Tento program pro žáky 1. a 2. stupně základních škol zaštiťuje centrum popularizace vědy U studánky poznání a stojí na badatelské výuce a učení se prožitkem. Představuje běžné druhy ptáků, které žijí v lidských sídlech, a způsoby jejich ochrany. Pedagogům bude poskytnuta metodika, odborná pomoc a vybavení pro pozorování a sběr dat na školní zahradě. Žáci budou v průběhu pololetí sledovat různé druhy ptáků, zaznamenávat jejich chování a přispívat k jejich ochraně, například výrobou ptačích budek a krmítek. V rámci zážitkového programu budou školním kolektivům zapůjčeny fotopasti a dalekohledy, pomocí kterých budou sbírat data o výskytu ptáků ve své školní zahradě.
Druhé pololetí je skoro tady a s ním NOVÝ KROUŽEK v našem centru! ORNITOLOGIE - odpolední klub pro dětské nadšence do...
Posted by U studánky poznání on Sunday, January 12, 2025
Při workshopech si děti zase vyzkouší například pitvání sovích vývržků. „Je důležité začít s environmentálním vzděláváním už u dětí na základní škole a vštípit jim stabilní základy pro zodpovědný přístup a pozitivní vztah k přírodě. Základní pilíř našeho programu tvoří vlastní badatelský prožitek, díky kterému získají děti větší motivaci k ochraně přírody. A to zejména když ji budou chránit v místě svého působiště a školy,“ uvedla Kristýna Nováková, ředitelka organizace CCBC. Program mohou školy financovat z šablon OP JAK. Více informací o Ptačím dobrodružství na školní zahradě najdete ZDE.
U studánky poznání – centrum popularizace ochrany přírody
Tým lektorů Studánky se skládá z nadšených odborníků z praxe, kteří vnímají předávání znalostí a zkušeností jako nezbytnou součást ochrany přírody. S centrem spolupracují opravdoví ochránci, opravdoví lovci pytláků a pašeráků. O afrických slonech dětem vypráví elefantolog Arthur F. Sniegon, který chrání slony, chytá pašeráky v Kongu a založil projekt Save Elephants. Své zkušenosti z Indonésie s ochranou mořských želv představuje Adéla Hemelíková z projektu Lestari. O ochraně outloňů vypráví František Příbrský, který založil záchranný program Kukang na Sumatře. Programy jsou koncipovány tak, aby účastníkům zprostředkovaly učení vlastním prožitkem.
Aktuální seznam programů pro školy. Centrum nabízí také workshopy pro pedagogy.