reklama

Chovatelé papoušků vzkazují senátorům: Pták má křídla, aby létal, nezakazujte jim to

Výcvik volného letu papoušků se do Česka dostal zhruba před deseti lety. Od té doby se mu věnují stovky lidí, kteří pořádají srazy a umožňují velkým druhům papoušků dělat to, co je pro ně přirozené – létat v hejnech. Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání však papoušky nebere v potaz – výjimku k výcviku mají mít pouze zoologické zahrady a sokolníci.

reklama

„Volnoletci jsou lidé, kteří si pořídili papouška a cvičí ho tak, že po vypuštění v parku se jim vrátí. Papoušci jsou inteligentnější než psi a naučí se lítat volně, vracet se, a to i v hejnech na domluvených srazech. A to by bylo podle zákona vlastně zakázané,“ vysvětluje Magdalena Žohová ze Společnosti Laguna, která pečuje o hendikepované a nechtěné papoušky.

„Pokud už se rozhodneme, že papouška chceme chovat, je nejšťastnější, když může volně létat a hrát si s věcmi, nebo jinými slovy demolovat, co mu přijde do zobáku. A když může být se ‚svými‘ lidmi. Pohyb, a speciálně létání, nejen vyhledává, ale taky se velmi příznivě odráží na jeho zdraví,“ doplňuje docentka Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS UK) Jitka Lindová. „Oslovili jsme senátory, že by z toho měli vyjmout inteligentní papoušky, aby mohli provozovat aktivitu, která je jim vlastní. Pták má křídla, aby létal,“ dodává Žohová.

Létání ne, prodej ano?

Podle Magdaleny Žohové by se senátoři, kteří budou novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání ve čtvrtek projednávat, měli zaměřit především na prodej velkých papoušků v obchodech se zvířaty a chovatelskými potřebami. „Lidé si nedokážou představit, že by tam byl v kotci pes, kterému by večer dali misku s vodou a granulemi a vyměnili by mu bedýnku na hovínka. To by se všichni mohli zbláznit, dělali by petice kvůli týrání, ale je jim úplně jedno, že inteligentnější zvíře tam sedí třeba deset let,“ kritizuje podmínky v obchodech se zvířaty předsedkyně Společnosti Laguna, kde se nachází několik zachráněných ptáků právě z těchto obchodů.

Léčba nemocných exotických ptáků trvá až několik let, protože na zdraví se podepisuje i psychický stav. „Jsou naprosto frustrovaní, už to nikdy nebude žádný mazlíček. Snažím se je vždycky zařadit do hejna, aby si trochu rozpomněli na ten původní způsob života a vrátím jim to, co těm ptákům nejvíc chybí – společnost vlastního druhu. Občas se nám povede, že alespoň nějakým způsobem jsou schopní dožít ještě desítky let ve skupinách,“ líčí Žohová.

Podle Jitky Lindové z FHS UK není prakticky v silách člověka, na rozdíl od domestikované kočky nebo psa, pro které je lidská domácnost přirozeným prostředím, zajistit papouškovi – vůbec už ne velkému papouškovi – přirozené prostředí. „Jednotlivé druhy se trochu liší, ale přibližně by se dalo říct, že přirozené prostředí pro papouška je velké hejno, které se typicky velmi dynamicky přesouvá na obrovské vzdálenosti. Jeden papoušek v kleci je vlastně pravý opak toho, jak papoušek žije v přírodě,“ vysvětluje Lindová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama