reklama

Chovatelé papoušků vzkazují senátorům: Pták má křídla, aby létal, nezakazujte jim to

Výcvik volného letu papoušků se do Česka dostal zhruba před deseti lety. Od té doby se mu věnují stovky lidí, kteří pořádají srazy a umožňují velkým druhům papoušků dělat to, co je pro ně přirozené – létat v hejnech. Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání však papoušky nebere v potaz – výjimku k výcviku mají mít pouze zoologické zahrady a sokolníci.

reklama

„Volnoletci jsou lidé, kteří si pořídili papouška a cvičí ho tak, že po vypuštění v parku se jim vrátí. Papoušci jsou inteligentnější než psi a naučí se lítat volně, vracet se, a to i v hejnech na domluvených srazech. A to by bylo podle zákona vlastně zakázané,“ vysvětluje Magdalena Žohová ze Společnosti Laguna, která pečuje o hendikepované a nechtěné papoušky.

„Pokud už se rozhodneme, že papouška chceme chovat, je nejšťastnější, když může volně létat a hrát si s věcmi, nebo jinými slovy demolovat, co mu přijde do zobáku. A když může být se ‚svými‘ lidmi. Pohyb, a speciálně létání, nejen vyhledává, ale taky se velmi příznivě odráží na jeho zdraví,“ doplňuje docentka Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy (FHS UK) Jitka Lindová. „Oslovili jsme senátory, že by z toho měli vyjmout inteligentní papoušky, aby mohli provozovat aktivitu, která je jim vlastní. Pták má křídla, aby létal,“ dodává Žohová.

Létání ne, prodej ano?

Podle Magdaleny Žohové by se senátoři, kteří budou novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání ve čtvrtek projednávat, měli zaměřit především na prodej velkých papoušků v obchodech se zvířaty a chovatelskými potřebami. „Lidé si nedokážou představit, že by tam byl v kotci pes, kterému by večer dali misku s vodou a granulemi a vyměnili by mu bedýnku na hovínka. To by se všichni mohli zbláznit, dělali by petice kvůli týrání, ale je jim úplně jedno, že inteligentnější zvíře tam sedí třeba deset let,“ kritizuje podmínky v obchodech se zvířaty předsedkyně Společnosti Laguna, kde se nachází několik zachráněných ptáků právě z těchto obchodů.

Léčba nemocných exotických ptáků trvá až několik let, protože na zdraví se podepisuje i psychický stav. „Jsou naprosto frustrovaní, už to nikdy nebude žádný mazlíček. Snažím se je vždycky zařadit do hejna, aby si trochu rozpomněli na ten původní způsob života a vrátím jim to, co těm ptákům nejvíc chybí – společnost vlastního druhu. Občas se nám povede, že alespoň nějakým způsobem jsou schopní dožít ještě desítky let ve skupinách,“ líčí Žohová.

Podle Jitky Lindové z FHS UK není prakticky v silách člověka, na rozdíl od domestikované kočky nebo psa, pro které je lidská domácnost přirozeným prostředím, zajistit papouškovi – vůbec už ne velkému papouškovi – přirozené prostředí. „Jednotlivé druhy se trochu liší, ale přibližně by se dalo říct, že přirozené prostředí pro papouška je velké hejno, které se typicky velmi dynamicky přesouvá na obrovské vzdálenosti. Jeden papoušek v kleci je vlastně pravý opak toho, jak papoušek žije v přírodě,“ vysvětluje Lindová.

Tagy:
Srážka vlaků na Domažlicku: Zemřeli tři lidé. O případ se zajímají kriminalisté
Nehody

Srážka vlaků na Domažlicku: Zemřeli tři lidé. O případ se zajímají kriminalisté

U obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se ve středu ráno srazily dva vlaky. Při nehodě zemřeli tři lidé, pět je v kritickém stavu, 31 zraněných je mimo ohrožení života. Na místě zasahovaly čtyři vrtulníky a záchranáři ošetřili celkem 67 lidí. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

První dáma Haiti popsala nájemnou vraždu svého muže. Předstírala, že je mrtvá

Smrt prezidenta Haiti Jovenela Moiseho přišla naprosto nečekaně. Atentát má na svědomí záhadné komando, hlavu ostrovního státu zavraždili přímo v jeho rezidenci. V domě byla tou dobou i první dáma Martine Moiseová. Sama při hrozivé akci utrpěla zranění a měla za to, že atentátníci zastřelí i ji. V rozhovoru pro americkou televizi CNN popisuje okamžiky před i po atentátu na prezidenta Haiti.

Epidemioložka s bronzem na krku. Thomasová prošla Harvardem, před Tokiem se bála rakoviny

Jamajčanka Elaine Thompsonová-Herahová se díky parádnímu představení v Tokiu stala první sprinterkou, která vyhrála zlaté medaile ze stovky i dvoustovky na po sobě jdoucích hrách. Navíc překonala olympijský rekord. Nicméně se hodí nabídnout i příběh Gabrielle „Gabby“ Thomasové. Americká olympionička uzavírala po úterním běhu na 200 metrů pódium.

Běloruský expert: Je to politická vražda, Lukašenko rozšířil svůj teror do zahraničí

V ukrajinském Kyjevě bylo nalezeno tělo běloruského aktivisty Vitala Šyšova. Úřady prověří všechny verze úmrtí, včetně pokusu zamaskovat vraždu jako sebevraždu. Šyšov byl po emigraci z Běloruska šéfem nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá uprchlým Bělorusům hledat ubytování, práci a poskytuje jim právní poradenství. CNN Prima News mluvila s běloruským politologem žijícím v Polsku Pavelem Usovem. Ten je přesvědčen, že šlo o politickou vraždu.

Živě
ON-LINE 13. den OH: Fantastická Mäki. Sedm měsíců po porodu zaběhla rekord a je ve finále

Česká medailová sbírka, která v Tokiu čítá již osm cenných kovů, se ve středu nejspíš nerozšíří, byl však pokořen český rekord. Kristiina Mäki překonala v olympijském semifinále běhu na 1 500 metrů běh Ivany Walterové z roku 1986, a postoupila tak do finále. Oštěpaři Vítězslav Veselý a Jakub Vadlejch zaznamenali v kvalifikaci svá sezónní maxima a postoupili do finále, v rozjížďkách se rovněž dařilo deblkajaku ve složení Josef Dostál, Radek Šlouf.

Většina nakažených covidem měla ukončené očkování. Podstatný je průběh, uklidňuje expert

Výzkum z amerického městečka Provincetown ve státě Massachusetts ukazuje, že očkovaní mohou v sobě nosit stejné množství viru jako lidé, kteří vakcinaci ještě nepodstoupili. Vědci Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) totiž zveřejnili data, z kterých vyplývá, že tři čtvrtiny z celkových 469 nakažených mají uzavřené očkování. Imunolog Jaroslav Svoboda ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětlil proč.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dodávka smetla dva silničáře, kteří pokládali dopravní značení. Na místě zemřeli

Aktualizováno

Dva lidé zemřeli ve středu ráno při srážce nákladního automobilu a dodávky v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Čtyřicetiletý řidič nákladního automobilu jel ve směru od Starého Města na Kunovice. Z doposud přesně nezjištěných příčin na rovném úseku vozovky přehlédl při pravé krajnici stojící automobil Peugeot Boxer, u kterého dva pracovníci pokládali přenosné značení. Při nárazu do stojícího automobilu oba pracovníci ve věku 57 a 58 let zemřeli.

reklama