Půjčka krytá pšenicí? Banka v Argentině láká na netradiční kryptoměnový produkt

Cryfin aktuality, 7. díl

Španělská banka Santander nabízí zemědělcům v Argentině možnost netradiční půjčky kryté tokeny, které reflektují ceny zemědělských komodit. Kryptoměnová komunita mezitím řeší regulace i chystaný digitální juan – více o tom už v dalším díle pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.

Že jsou kryptoměny oficiálně v mainstreamu, dokládá zvýšený zájem regulátorů i bank. Evropské úřady se obávají, že ruští oligarchové budou moci kryptoměnami obcházet sankce, je proto pravděpodobné, že se na trh s digitálními mincemi ještě více zaměří. Pro běžného uživatele to ale nemusí skončit nutně špatně. „Nešťastná situace jako válka na Ukrajině má pro krypto potenciálně pozitivní dopad. Mohlo by to urychlit regulaci celého trhu,“ uvedl Cryfin.

O regulacích kryptoměn se dlouho mluví také v USA. K žádnému velkému zakleknutí tohoto trhu ale zatím nedošlo. Snad proto, že řada amerických zákonodárců kryptoměny vlastní a chápou, jaký mohou mít přínos. Negativní postoj zatím nezaujal ani prezident. „Joe Biden vydává exekutivní příkaz, který by mohl být prvním náznakem snahy o federální regulaci krypto odvětví. Příkaz s názvem Ensuring Responsible Development of Digital Assets explicitně říká, že je v národním zájmu podporovat digitální inovace,“ vysvětlil Cryfin.

Také v Dubaji se ve stejné době uzákonila existence nového regulátora, který se bude starat o vymezení kryptoměnového trhu a udílení licencí burzám a směnárnám.

Pšeničný úvěr

Ani banky už ve světě neohrnují nad kryptoměnami nos tak jako kdysi. Důkazem toho je španělská Banco Santander, která nabízí klientům produkt přímo spojený s kryptoměnami. Jde o půjčku pro zemědělce, u kterých budou jako zástava sloužit tokeny kryté komoditami jako sója, kukuřice nebo pšenice. To všechno denominované v amerických dolarech.

První skutečné CBDC?

Žhavým tématem, které je nepřímo navázané na svět kryptoměn, zůstávají takzvané digitální měny centrálních bank (CBDC). Řada zemí už tento instrument testuje. Čína je ve vývoji zdaleka nejdál a jako první bude zřejmě schopná CBDC plošně spustit. Na tento moment se připravují i v USA.

Američtí zákonodárci si chtějí posvítit nejen na to, jak může juan trhu ve Spojených státech potenciálně prospět, ale také na možnost, zda nebude čínská digitální měna nástrojem sledování. „Nový zákon senátu zaměřený na digitální yuan by měl ministerstvu obchodu zadat popis všech případů jeho užití i to, jak by se jeho síť mohla rozšířit do USA,“ uzavřel Cryfin.

Tagy: