Válka na Ukrajině zpražila kryptotrh. Putin může kryptoměnami obejít sankce, bojí se EU

Cryfin aktuality, 5. díl

Ruská invaze na Ukrajinu ovlivnila celý svět. Tedy i akciové a kryptoměnové trhy, které se ale po prvotním šoku rychle oklepaly, posilují a jsou spíše v zelených číslech. . Evropská unie se obává, že tvrdé ekonomické sankce může Rusko obejít pomocí kryptoměn. Brusel proto chystá regulace. Více o nich už v dalším dílu pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.

Globální trh si prožil nečekanou klinickou smrt. Zahájení války na Ukrajině poslalo k zemi akciové indexy napříč sektory a spolu s nimi kryptoměny. Digitální mince se ale na rozdíl od klasických aktiv oklepaly mnohem rychleji a bitcoin dokonce posílil na nejvyšší hodnotu za poslední týden.

Že je bitcoin stále rozšířenější, ilustruje ohromná porce finanční pomoci odeslaná na Ukrajinu právě v této kryptoměně. „Ukrajinské neziskové organizace, které se připravovaly na válku, získaly o 900 procent více kryptoměnových příspěvků než minulý rok,“ informoval Cryfin.

Evropská unie uvalila na Rusko tvrdé ekonomické sankce. Brusel se ale obává, že by mohla Moskva ekonomický úpadek tlumit obchodováním s kryptoměnami. „Podle Christine Lagardeové by měla Evropská centrální banka přijmout regulaci, která zamezí, aby Rusko prostřednictvím krypta obcházelo sankce,“ osvětlil Cryfin.

Kryptoměny tak budou v unii čím dál více pod drobnohledem. O tom svědčí i fakt, že vzniká nový správní orgán EU zaměřený na praní špinavých peněz. A některé členské státy požadují, aby do jeho jurisdikce připadly právě kryptoměny.

Rozmach americké burzy

Americká burza a směnárna Coinbase potvrdila v minulém týdnu své výsadní postavení na kryptoměnovém trhu. Zveřejnila totiž výroční zprávu, ve které informovala o svých výsledcích za poslední kvartál loňského roku.

Z dokumentu vyplývá, že společnost měla jen za toto období čistý zisk 840 milionů dolarů (18 miliard korun). Firma nabízí obchodování s více než 130 různými kryptoměnami.

NFT gaming jako budoucnost her?

Fenomén NFT (non-fungible token, nezaměnitelný token) se v loňském roce zabydlel v kryptoměnovém prostoru, a jak to tak bývá, tento pobyt bude trvalý. Nadšence do této inovace nově láká NFT gaming. O co jde?

Jde o videohry, ve kterých může člověk v rámci herního titulu obchodovat NFT a může teoreticky hraním her i vydělávat. Má to ale háček. Vstupní investice do takových her jsou totiž často velmi vysoké. Více o nich se dozvíte ve videu výše.

Tagy:
Ukrajina Evropská unie sankce Rusko kryptoměny NFT Václav Holler Cryfin Coinbase