Cryfin aktuality, 6. díl
Válka na Ukrajině nadále ovlivňuje i kryptoměnový prostor. Digitální mince hrají totiž během konfliktu klíčovou roli – lidé v kryptoměnách přispívají na Ukrajinu miliony. Kyjevský ministr mezitím vyzval burzy, aby zmrazily účty ruských a běloruských investorů. Jak společnosti reagovaly? O tom už v dalším dílu pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.
V posledních dnech se řada předních globálních firem začala stahovat z Ruska, a to v reakci na válku na Ukrajině, kterou Moskva rozpoutala. Kryptoměnové burzy a směnárny jsou v tomto ohledu zdrženlivější, v přímém přenosu tak dochází k otestování principu decentralizace a neutrality kryptoměn.
Ukrajinský ministr pro digitální transformaci Mykhailo Fedorov naléhá na kryptoměnové burzy ve světě, aby zmrazily ruské a běloruské účty. Pokud totiž člověk nemá kryptoaktiva u sebe v bezpečí na takzvané hardwarové peněžence, prostředky de facto patří burze.
Válka na Ukrajině zpražila kryptotrh. Putin může kryptoměnami obejít sankce, bojí se EU
Ruská invaze na Ukrajinu ovlivnila celý svět. Tedy i akciové a kryptoměnové trhy, které se ale po prvotním šoku rychle oklepaly, posilují a jsou spíše v zelených číslech. . Evropská unie se obává, že tvrdé ekonomické sankce může Rusko obejít pomocí kryptoměn. Brusel proto chystá regulace. Více o nich už v dalším dílu pořadu Aktuality z kryptosvěta ve spolupráci se společností Cryfin.
Jak se ale ukázalo, přední burzy razí myšlenku, že kryptoměny jsou svobodné a dostupné všem bez výjimky. Zmrazovat aktiva Rusům nechtějí. Zatím. „Jesse Powell, ředitel jedné z největších burz Kraken, řekl, že pro to nemají žádný legální důvod, na základě kterého by to mohli udělat. Podobně se vyjádřil i Čchang-pcheng Čao, šéf Binance,“ přiblížil Cryfin.
Myšlenka CBDC stále žije
Třaskavým tématem letošního roku dále zůstávají i digitální měny centrálních bank CBDC. Do jejich vývoje už se pustila i pátá největší země světa – Brazílie. „Nyní se v inovační laboratoři LIFT budou zkoumat případy, kdy má smysl CBDC využívat. Na projektech se mají podílet banky, DeFi protokol i krypto burzy,“ osvětlil Cryfin.
Obydlování metaverse světů
Ačkoli je metaverse – virtuální trojrozměrný vesmír, kde by spolu komunikovali lidé z celého světa – stále spíše módní slovo a žádné konkrétní výstupy ještě žádná z globálních společnosti nepředstavila, řada lidí zjevně věří, že něco takového skutečně vznikne.
Důkazem je například společnost CVS Health, která spravuje americký lékárenský řetězec. Firma už na konci února zažádala o ochrannou známku pro NFT a zdravotnické služby ve virtuálních světech.
Co dalšího hýbe světem kryptoměn? Podívejte se ve videu výše.