Česko v pondělí „slaví“ nehezké jubileum – je to přesně půl roku od prvních případů nákazy. Zpočátku byli všichni vystrašení a přijímali tvrdá vládní opatření, postoj společnosti se ale postupně změnil. V posledních dnech počet infikovaných lidí sice roste mnohem rychleji než na jaře, mírnější vládní kroky už ovšem nejsou přijímány tak pozitivně. Dosud bylo v ČR hlášeno téměř 25 tisíc případů nemocných koronavirem.
První případy koronaviru oznámilo ministerstvo zdravotnictví 1. března, tedy přesně před půl rokem. Jednalo se o tři lidi, kteří se vrátili z lyžařského zájezdu z italských Alp. Sever Itálie se v té době stal evropským epicentrem nového typu koronaviru, který se do světa rozšířil z čínského Wu-chanu.
Nakažení v dalších dnech přibývali, ale zprvu šlo o jednotky případů. Česká vláda následně přijala sérii opatření. Uzavřela všechny školy, které se následně zapojily do on-line výuky, vyhlásila nouzový stav, zakázala provoz restaurací a většiny nepotravinářských obchodů a také až na výjimky uzavřela státní hranice. Pro lidi, kteří uvízli v zahraničí a chtěli se vrátit do ČR v následujících měsících, začala posílat takzvané repatriační lety.
Pro toto období byl typický nedostatek ochranných pomůcek nejen mezi zdravotníky, ale mezi všemi občany. Vláda přitom přišla s nařízením, že na veřejnosti je nutné nosit roušky. Zde se však projevily zlaté české ručičky – mnoho lidí si je dokázalo samo ušít z textilních látek.
Myslet si, že se koronavirus neobjeví ve školách, je naivní, řekl Plaga v Partii
Pro děti, učitele i samotné rodiče začne v úterý zřejmě jeden z nejzvláštnějších školních roků novodobé historie. Bude ho doprovázet řada hygienických opatření. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) je naivní si myslet, že se koronavirus školám vyhne. Řekl to v nedělní Partii Terezie Tománkové.
Na konci března již bylo hlášeno celkem 3 257 infikovaných osob, z nichž 35 zemřelo. V některých dnech se počet nově infikovaných dostal i nad hranici 200 lidí, jednou dokonce i přes 300. V průběhu dubna jejich počty snížily na desítky a jen v několika málo dnech bylo hlášeno 100 nových případů. Ke konci června se pak toto číslo opět začalo zvyšovat v souvislosti se znovuotevřením hranic.
Párty v Techtle Mechtle
Velký počet nakažených si pak vyžádala i jedna konkrétní akce – večírek mladých hráčů sportovních týmů, především fotbalistů, v pražském nočním podniku Techtle Mechtle, kam přišla infikovaná dívka. Podle hygieniků byli všichni ve velmi úzkém kontaktu a navíc prý mnoho lidí pilo drinky stejným brčkem.
S příchodem prázdnin přišla na přetřes také ožehavá otázka dovolených v zahraničí. Mnoho Čechů však i přes možné riziko vycestovalo, což opět vedlo k nárůstu počtu nakažených koronavirem.
Další školy hlásí nakažené učitele, v karanténě jsou celé sbory. Výuka se odsouvá
Kvůli koronaviru zůstanou 1. září zavřené další školy. Na jihu Čech to budou hned dvě, základní školy v Bavorově a v Záboří na Strakonicku. Nový školní rok v úterý nezačne ani na plzeňském Masarykově gymnáziu a základní škole Podmostní. COVID-19 se dostal i mezi pedagogy základních škol v Jičíně, ve Frýdlantu na Liberecku a dvou ve Zlínském kraji.
Vláda během pandemie představila aplikace a kroky, které měly přispět ke zvládnutí pandemie. Objevila se tak například aplikace eRouška, představena byla také takzvaná Chytrá karanténa či vládní Semafor.
Babiš a jeho ministři však byli už od samého začátku pandemie tvrdě kritizováni za způsob jejího řešení. Snad nejvíce opozici i společnosti vadil chaos vládních opatření. Hned několikrát totiž došlo například k tomu, že jeden člen vlády médiím řekl jistou informaci, ale druhý ji následně dementoval.
Typickou ukázkou byla například situace ze srpna, kdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nejprve oznámil plošné nošení roušek ve školách či restauracích a následně Vojtěchův vládní šéf Babiš novinářům řekl, že se mu to nelíbí. Nakonec společně sdělili, že opatření budou výrazně mírnější.
Objevení Prymuly či Žaloudíka
S pandemií se do povědomí Čechů dostaly nové osobnosti. Jakýmsi symbolem boje proti koronaviru se stal epidemiolog a donedávna náměstek ministr zdravotnictví Roman Prymula, u něhož se jistou chvíli hovořilo i o tom, že ve funkci ministra nahradí Adama Vojtěcha (za ANO), který za své kroky a komunikaci schytával kritiku nejen z řad opozice a běžných lidí, ale také od premiéra Andreje Babiše a dalších členů vlády. Prymula se však nakonec stal pouze vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.
Žaloudík by odložil roušky a choval se jako před pandemií. Nic se nestane, ujistil
Senátor a onkolog Jan Žaloudík (za ČSSD) by namísto zavádění pravidel pro nošení roušek uložil všechny vládní manuály do archivu. Choval by se prý jako loni nebo předloni touto dobou a každodenní život nijak neomezoval. Vláda přitom oznámila, že od 1. září opět začnou platit plošná opatření, která nařizují lidem nosit roušky v MHD či ve vnitřních prostorách. K čemu tedy byly vládní programy jako například Chytrá karanténa? I na to v pořadu 360° Žaloudík odpovídal.
Povědomí si během pandemie získal také senátor a onkolog Jan Žaloudík (za ČSSD), který proslul coby bojovník proti rouškám a opatřením vlády. V srpnu v pořadu 360° CNN Prima NEWS například prohlásil, že on sám by roušky sundal a choval by se jako v dřívějších letech.
Ke konci srpna pak došlo k největším denním nárůstům počtu nakažených. Rekordním byl v tomto směru 21. srpen, kdy přibylo 503 lidí s koronavirem. O týden později byl nahlášen druhý nejvyšší počet, a sice 484 infikovaných.
Dosud Česko zaznamenalo celkem 24 367 případů nákazy, přičemž 17 574 lidí se již vyléčilo. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podle dat ministerstva zdravotnictví podlehlo 423 lidí. Aktuálně je nakaženo 6 397 lidí, přičemž 153 z nich je hospitalizováno.