Putin válečným zločincem? A co Bush, Clinton nebo Obama, ptá se komunista Skála

Divoká karta (318)

Je ruský prezident Vladimir Putin kvůli invazi na Ukrajinu válečný zločinec? Na tuto otázku nechtěl přímo odpovědět kandidát KSČM na prezidenta Josef Skála. Místo toho prohlásil, že během 21. století by se našli jiní váleční zločinci a jmenoval americké prezidenty Baracka Obamu, George Bushe mladšího či Billa Clintona. Hosté z vládních stran, europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) a poslanec Jiří Havránek (ODS), v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS naopak Putina za válečného zločince považují.

Skála odmítl Putina za válečného zločince označit a odpověděl velmi vyhýbavě: „To bychom se museli projít tímto stoletím a našli bychom jich hodně.“ Otázce přitom Skála čelil opakovaně. „Je Barack Obama válečný zločinec?“ reagoval Skála a zmínil také další americké prezidenty – George Bushe mladšího a Billa Clintona – v narážce na jiné světové konflikty, kde se USA angažovaly.

K válce na Ukrajině poznamenal, že se jedná o velkou tragédii. Na druhou stranu ovšem rozporoval pravost informace, že například v ukrajinském Mariupolu Rusové bombardovali civilní cíle. Tázal se moderátorky, zda samotné bombardování viděla. „Já viděl vytřískaná okna,“ bagatelizoval válku Skála.

Komunistický kandidát na prezidenta je také přesvědčen, že Ukrajinci z poloostrova Krym, který před osmi lety anektovalo Rusko, jsou coby ruští občané nyní spokojení. „Drtivá většina lidí vám tam řekne, že jsou rádi. Důstojníci z Ukrajiny, kteří tam tehdy byli, tam jsou i dnes. Vstoupili do ruské armády,“ tvrdí Skála.

Putin je válečný zločinec, shodli se Gregorová s Havránkem

Ostatní politici v pořadu Divoká karta reagovali na dotaz, zda je Putin válečný zločinec kvůli ruské invazi na Ukrajinu, jinak. „Je to válečný zločinec, protože bombardovat nemocnice a tak dále je válečný zločin,“ řekl poslanec ODS Havránek s tím, že ruský prezident přinesl na Ukrajinu utrpení.

„To rozhodne soud v Haagu, který k tomu začal již přijímat první předběžná usnesení,“ reagoval pak na stejný dotaz bývalý pražský zastupitel, exporadce ministerstva práce a sociálních věcí i bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický. Podle něj je problém v mediálním rozlišování, kdy část informací z Ukrajiny nelze nezávisle ověřit.

V pátek Putin vystoupil na velké výroční akci v Moskvě na stadionu Lužniki, kde jeho projevu, ve kterém válku na Ukrajině hájil, tleskalo až 80 tisíc Rusů. „Rozhodně si myslím, že aplaudovali válečnému zločinci,“ myslí si pirátská europoslankyně Gregorová. Za problém však považuje fakt, že běžní Rusové většinou nemají přístup k reálným informacím z Ukrajiny a tudíž nemají přesné zprávy

Mají politici ubytovat uprchlíky?

Ve vysílání pořadu Divoká karta padl také dotaz, zda-li by politici měli jít obyvatelstvu příkladem s ubytováním ukrajinských uprchlíků u sebe doma. Sám Stropnický tak už činí. Žije na zámku v Osečanech, kde má podle svých slov již tři ukrajinské rodiny a další by mohla přibýt. „Chci poděkovat lidem za tu pomoc, kterou poskytují. Jsem strašně pyšný na Čechy, kteří vyvrací spoustu nálepek, že jsou nesolidární a sobci,“ řekl Stropnický.

Svůj dům dal podle svých slov k dispozici i Havránek. Nabídku dal svým známým Ukrajincům, kterým do Česka míří jejich rodiny z domoviny.

„Já bych se tam dost tísnil,“ přiznal k možnému ubytování prchajících lidí člen KSČM a nemyslí si, že by se k takovému kroku odhodlala většina politiků. I Gregorová argumentovala malým bytem. Zároveň dodala, že lidé a politici mají primárně pomáhat, což nemusí činit právě tím, že budou brát uprchlíky domů. Možnosti vidí i jinde, například skrze finanční příspěvky.

Tagy: