Co říká na válku na Ukrajině Fico
Podle bývalého slovenského premiéra a lídra nejsilnější opoziční strany Směr-SD Roberta Fica jsou hlavním viníkem krize na Ukrajině kromě Ruska také USA a kroky premiéra Eduarda Hegera a prezidentky Zuzany Čaputové přispívají k růstu napětí. Slovensko se mělo vyvarovat vojenské a materiální pomoci Ukrajině, tvrdí Fico. Ještě dál jde jeho blízký spolupracovník a místopředseda Směru Ľuboš Blaha, který hovoří o americké propagandě a Ruska se zastává.
Slovensko je příkladem země, kde se v době nynější krize nedokázala opozice sjednotit za vládou a dochází tak k politickým třenicím. Expremiér Robert Fico kritizuje současnou vládu premiéra Eduarda Hegera, že válku podporuje a přispívá k růstu napětí. „Prosazuje nápady, které nejsou proevropské a už vůbec ne proslovenské. Není divu, že v rámci Evropské unie nás začínají vnímat jako užitečné idioty podporující konflikt na Ukrajině,“ uvedl naposledy Fico na pondělní tiskové konferenci.
Podezření ze špionáže i vyhoštění diplomatů. Slovensko zasahuje proti ruské ambasádě
Slovensko rozhodlo o vyhoštění tří pracovníků ruského velvyslanectví v Bratislavě kvůli jejich činnosti odporující vídeňské úmluvě o diplomatických stycích, informovalo o tom slovenské ministerstvo zahraničí. Dříve list Denník N napsal, že slovenská policie zadržela nejméně tři osoby pro podezření ze špionáže ve prospěch Ruska, které údajně podplácel pracovník ruské ambasády. Policie a prokuratura budou o případu informovat v úterý.
Ruska se pak částečně zastával už v den zahájení invaze před třemi týdny. „Ruská federace se po opětovném obnovení svého mocenského postavení rozhodla řešit ohrožení vlastních národních zájmů vojenskou silou. Ruská federace nechce respektovat další rozšiřování NATO a posilování bezpečnosti sousedních zemí na úkor Ruska,“ prohlásil tehdy.
Dodal sice, že on i jeho strana Směr-SD nesouhlasí s použitím vojenské síly a Rusko podle něj porušuje mezinárodní právo, ale zároveň označil za hlavního viníka USA. „Válečný konflikt na Ukrajině není konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. Je to konflikt mezi USA a Ruskem,“ pokračoval ve svém projevu Fico.
Podle něj se válka vůbec netýká EU ani NATO, kterých je Slovensko členem. Jeho země by podle něj měla zůstat zcela neutrální. „Národním zájmem Slovenska je nebýt součástí tohoto konfliktu a nepřispívat k dalšímu napětí,“ uvedl Fico. Obvinil přitom Hegerovu vládu a prezidentku Zuzanu Čaputovou, že přispívají ke zvyšování napětí například odsouhlasením amerických základen na Slovensku. „Nejvyšší ústavní činitelé Slovenska jsou naivní, pokud se domnívají, že dlouhodobá přítomnost amerických vojáků má sloužit ke zvýšení bezpečnost,“ poznamenal dále expremiér.
Ukrajinou se ozývají exploze Zdroj: Profimedia.cz
Ruský tank při invazi na Ukrajinu Zdroj: Profimedia.cz
Bytový komplex u ukrajinského Charkova byl zasažen náletem. Zdroj: Profimedia.cz
Kolona vojenské techniky Zdroj: Profimedia.cz
Kouř stoupající ze základny protivzdušné obrany po zjevném ruském úderu v Mariupolu Zdroj: AP
Následky útoku na vesnici nedaleko Charkova Zdroj: CNN Prima NEWS
Ruské střely dopadají na ukrajinská města a minimálně jedna z nich zasáhla i bytový komplex v oblasti ukrajinského města Charkov. Zdroj: Ján Schürger
Obyvatelé Kyjeva prchají z města a snaží se dostat na západ. Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci míří na frontu. Zdroj: AP
Obyvatelé Kyjeva se schovávají před bombardováním v metru. Zdroj: Profimedia.cz
Pomozme Ukrajině, zastavme válku a uzavřeme nebe nad Ukrajinou. To jsou jen některé z mnoha hesel, které demonstranti v Londýně měli na transparentech. Zdroj: Profimedia.cz
Hasiči kontrolují škody v budově po raketovém útoku na město Kyjev (sobota 26. února). Zdroj: AP
Žena na Ukrajině během demonstrace Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinští hasiči se snaží uhasit požár po náletu na obytný komplex v Charkově. Zdroj: Profimedia.cz
Volodymyr Zelenskyj ve vojenské výzbroji Zdroj: Volodymyr Zelenskyj
Reportérka CNN Prima NEWS natáčela přímo v bunkru. Zdroj: CNN Prima NEWS
Exprezident Ukrajiny Petro Porošenko chce bránit Kyjev. Zdroj: CNN
Ukrajinský voják v Charkově, 26. února Zdroj: Se svolením agentury Unian
Sídliště v Kyjevě, 26. únor Zdroj: AP
Ukrajina Zdroj: Illia Ponomarenko
Zničený ruský transportér MT-LB, 26 února, Charkov Zdroj: Getty Images
Pražská demonstrace na podporu Ukrajiny z 27. února Zdroj: Tomáš Kačmár
V Berlíně se na podporu Ukrajiny sešlo přes 100 tisíc lidí. Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinská armáda svádí na Donbasu válku s Ruskem (24. 2. 2022). Zdroj: Profimedia.cz
Ruský obrněný transportér (APC) hořící vedle těla neidentifikovaného vojáka během bojů s ukrajinskými ozbrojenými silami v Charkově. Zdroj: Profimedia.cz
Útok v Ochtyrce (28. února) Zdroj: Dmytro Žyvyckyj
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko při úterním projevu k bezpečnostní radě vystupoval před tabulí, která vypadala jako válečný plán Ukrajiny. A to včetně útoku na Moldavsko. Zdroj: Profimedia.cz
Požár univerzity v Charkově, 2. března Zdroj: AP
Obyvatelé na předměstí Kyjeva žijí ve strachu z ruského útoku (2. 3. 2022) Zdroj: AP
Zničené předměstí Kyjeva (2. 3.) Zdroj: AP
Ruské střely dopadají na ukrajinská města a minimálně jedna z nich zasáhla i bytový komplex v oblasti ukrajinského města Charkov. Zdroj: Ján Schürger
Pomozme Ukrajině, zastavme válku a uzavřeme nebe nad Ukrajinou. To jsou jen některé z mnoha hesel, které demonstranti v Londýně měli na transparentech. Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinští hasiči se snaží uhasit požár po náletu na obytný komplex v Charkově. Zdroj: Profimedia.cz
Ruský obrněný transportér (APC) hořící vedle těla neidentifikovaného vojáka během bojů s ukrajinskými ozbrojenými silami v Charkově. Zdroj: Profimedia.cz
Ať se Čaputová a Heger odstěhují do Kyjeva
Ještě drsnější názory na současnou krizi má místopředseda jeho Směru-SD a jeden z nejkontroverznějších slovenských poslanců Ľuboš Blaha. Ten sám sebe označuje za „nejlevicovějšího poslance na Slovensku“. Dlouhodobě se zastával Ruska, nyní se na jeho adresu vyjadřuje opatrně, ale kritikou Ukrajiny nešetří a využívá k tomu i politický boj doma.
Podle něj se Hegerův kabinet při svých krocích vymlouvá na válku. „Proti Rusku chtějí bojovat tím, že zbídačí slovenský národ. Tak zněl pokyn z USA – bojujte za banderovský režim na Ukrajině dokud neumrzne poslední Slovák,“ napsal Blaha na svůj facebookový profil.
Prezidentku i premiéra dokonce vyzval, aby se kvůli svým krokům na podporu Ukrajiny přestěhovali. „Vážená paní Čaputová, vážený pane Hegere, když máte pocit, že Slováci nemají žádné problémy a je třeba se starat jen o Zelenského, prosím, odstěhujte se za ním do Kyjeva,“ vzkázal ústavním činitelům Ficův blízký spolupracovník.
Kotleba: Válka je vyústěním politiky EU, NATO a USA
Podobně jako Fico hovoří i Marian Kotleba, lídr rovněž opoziční Lidové strany Naše Slovensko, která je označována za krajně pravicovou. „Události posledních dní, které se odehrávají na Ukrajině, jsou jen logickým, i když smutným vyústěním politiky Evropské unie, Severoatlantické aliance a USA za posledních 25 let,“ řekl Kotleba krátce po zahájení ruské invaze.
I on vyzval Čaputovou a vládu, aby se do konfliktu Slovensko nezapojovalo, ačkoliv je Ukrajina slovenským sousedem. „Jakékoliv zapojení Slovenska do tohoto konfliktu nám přinese jen problémy a komplikace pro život obyvatel Slovenské republiky. Kritické zvýšení cen plynu i elektřiny, rapidní zvýšení cen potravin a v extrémním případě i absolutní nedostatek plynu, elektřiny a potravin,“ uvedl šéf krajně pravicové LSNS.
Od té doby rétoriku nezměnil. Nyní sice říká, že Slovensko má pomáhat prchajícím ukrajinským uprchlíkům, ale zároveň přichází s obviněním, že pomoc nedostávají pouze Ukrajinci, ale jacíkoliv uprchlíci, kteří se na Slovensko dostanou.
Válka na Ukrajině
Na Slovensko přišlo z Ukrajiny už přes 200 tisíc uprchlíků
Slovensko je vzhledem ke své poloze jednou z destinací, kam ve velkém míří Ukrajinci prchající před válkou. K pondělí se sem od začátku konfliktu dostalo přes 200 tisíc lidí.
Ministr dopravy Andrej Doležal uvedl, že uprchlíci před válkou mají po překročení slovenských hranic nalézt pomoc ve dvou velkokapacitních centrech ve vnitrozemí Slovenska, od čehož si slibuje omezení přelidnění na hranicích.
Řada Ukrajinců ale Slovensko podle všeho využívá jako přestupní stanici. „Velká část těch, kteří přicházejí pěšky, vědí, co chtějí, tranzitují – Budapešť, Německo, Česko,“ řekl Doležal. Dodal, že mohou využít přepravu autobusem z hranic k železničnímu nádraží.
Současná slovenská vláda se připojila k dalším zemím EU a NATO a Ukrajinu v její obraně podporuje. Stejně jako Česko a další státy do země poslala i vojenský materiál, který má ukrajinským obráncům pomoci proti ruským agresorům.