Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o Náhorní Karabach si od vyhrocení konfliktu na konci září vyžádaly už skoro 5 000 mrtvých, uvedl dnes ruský prezident Vladimir Putin v diskusním klubu Valdaj. Putin se pozastavil nad tak vysokým počtem obětí za necelý měsíc bojů oproti ztrátám, které utrpěla sovětská armáda za celé afghánské tažení.
„Je hodně ztrát na obou stranách. Podle našich údajů je to více než dvě tisícovky mrtvých na jedné i druhé straně. Celkový počet zabitých se blíží k 5 000,“ řekl Putin podle listu Vedomosti.
Civilisté spí ve sklepích, padají bomby. Válečná reportérka promluvila o Náhorním Karabachu
Konflikt v Náhorním Karabachu mezi Arménií a Ázerbájdžánem se nanovo rozhořel již koncem září. Za tu dobu padli vojáci na obou stranách, ale zároveň i tamní civilisté. Aktuálně v oblasti platí příměří, ale města jsou přitom nadále ostřelována. Dojde k dalším ztrátám na životech? A kdo za konfliktem stojí? Hosty pořadu 360 byli válečná reportérka Lenka Klicperová a politolog Tomáš Šmíd.
Sovětská armáda za deset let válčení v Afghánistánu přišla o 13 000 vojáků, připomněl Putin a dodal, že „tady, za tak krátký časový úsek, je to skoro pět tisíc“. Ruský prezident při srovnání bojů v Karabachu s afghánským tažením sovětské armády opominul afghánské ztráty, včetně životů statisíců afghánských civilistů.
Nynější boje u Karabachu, označované za nejtvrdší za čtvrt století, vypukly 27. září. Dvě Ruskem domluvená příměří se zhroutila za vzájemného obviňování znepřátelených stran z nových útoků.
Putin dodal, že na začátku eskalace se zdálo, že se podaří nalézt východisko, ale v současnosti „máme co do činění s konfliktem v té nejhorší podobě“. Ujistil nicméně, že snahy o urovnání problému pokračují. Přitom připustil, že postoje Ruska a Turecka jsou rozdílné.
Arménie s Ruskem, Ázerbajdžán s Tureckem
Ankara od počátku jasně podporuje Baku, a to včetně příslibu vojenské pomoci ve snaze získat zpět území „okupované Arménií“. Jerevan se naopak dovolává spojenectví s Ruskem, které má v Arménii vojenskou základnu. Moskva se snaží zprostředkovat urovnání donedávna „zmrazeného“ sporu mezi oběma postsovětskými republikami, aniž by připustila zvýšení tureckého vlivu na Kavkaze.
Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.