Rusko je schopno zahájit dodávky zemního plynu přes nově vybudovaný plynovod Nord Stream 2 hned, jak jeho provoz schválí německý regulátor. Na konferenci Russian Eenergy Week International Forum to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.
„Pokud německý regulátor plynovod zítra schválí, hned pozítří jím začne proudit na 17,5 miliardy metrů krychlových zemního plynu do Evropy,“ uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Podle něho je současná plynová krize vedoucí k obrovskému nárůstu cen důsledkem energetické politiky Evropské unie.
Právě skutečnost, že německý regulátor energetického trhu Bundesnetzagentur musí nejprve plynovod i z hlediska možných dopadů na evropský trh posoudit, zatím spuštění Nord Streamu 2 brání. Podle agentury Reuters Moskva dává dohromady veškerou potřebnou dokumentaci, kterou Bundesnetzagentur ke svému rozhodování potřebuje, a prý by ji mohla dodat do poloviny či do konce prosince letošního roku.
Evropě se uleví až v dubnu
Bundesnetagentur se už dříve nechala slyšet, že schvalovací proces může trvat až čtyři měsíce od získání všech podkladů. Pokud by tedy Rusko dodrželo prosincový termín, první plyn by z Ruska na evropský trh přes Nord Stream 2 mohl začít proudit v polovině či do konce dubna příštího roku. A právě proto tak jeho spuštění nebude mít žádný vliv na aktuálně vysoké ceny plynu na evropských burzách.
Plynovod Nord Stream 2 spojuje Rusko s Německem přes Baltské moře. Nyní probíhají první technické zkoušky. Kapacita plynovodu Nord Stream 2 je 55 miliard metrů krychlových ročně. Jakmile dojde k jeho spuštění, zdvojnásobí se přepravní kapacita plynovodů vedoucích z Ruska do Evropy přes Baltské moře. Po jeho dně totiž podobnou trasou vede už plynovod Nord Stream 1, který zahájil provoz před devíti lety. Rovněž jeho kapacita čítá 55 miliard kubíků plynu ročně.
Budování plynovodu Nord Stream 2 kritizovaly zejména Spojené státy, které varovaly, že Evropská unie bude příliš závislá na dovozu plynu z Ruska. Faktem je, že kapacita Nord Streamu 1 a 2 v objemu 110 miliard metrů krychlových představuje asi polovinu objemu plynu, který Evropská unie dováží.