Ostře sledované setkání Bidena s Putinem v Ženevě na sebe strhlo pozornost celého světa (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ruský prezident Vladimir Putin se se svým americkým protějškem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy. Ruská hlava státu to prohlásila po skončení americko-ruského summitu v Ženevě. Putin na tiskové konferenci rovněž hovořil o otázce Ukrajiny či ruské opozici v čele s Alexejem Navalným.
Putin o dohodě na návratu velvyslanců informoval hned zkraje tiskové konference. „Domluvili jsme se, že by se velvyslanci měli vrátit na svá místa a znovu plnit své funkce. Kdy přesně k tomu dojde, je technická otázka. Nevím, zda zítra, pozítří, nebo za týden,“ řekl ruský prezident.
Putin: Kyberútoky k dnešnímu světu patří. Navalnyj je zločinec a extremista
Kybernetické útoky k dnešnímu světu patří a musíme si na ně zvyknout, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin po schůzce se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Ruská hlava státu dodala, že většina kyberútoků pochází právě z USA, nikoliv z Ruska, jak je podle něj často interpretováno. Putin se po summitu opřel i do předáka ruské opozice Alexeje Navalného, kterého označil za několikrát odsouzeného zločince a extremistu.
Oba velvyslanci byli začátkem roku povoláni ke konzultacím v důsledku rostoucího napětí ve vztazích mezi USA a Ruskem. Ruský ambasador Anatolij Antonov a jeho americký kolega John Sullivan se podle agentury TASS účastnili středeční druhé části americko-ruského summitu, ve které se k prezidentům připojily jejich delegace.
Po tiskové konferenci řekl náměstek ruského ministerstva zdravotnictví Sergej Rjabkov médiím, že ruský velvyslanec se do USA vrátí již během července.
Šéf Kremlu dále oznámil, že Moskva a Washington zahájí jednání o možných změnách nedávno prodloužené smlouvy Nový START o kontrole jaderných zbraní.
Nejvíce kyberútoků jde z USA, tvrdí Putin
Konzultace podle Putina obě země zahájí také na téma kybernetické bezpečnosti. V této souvislosti ruský prezident prohlásil, že „největší počet kybernetických útoků na světě pochází z prostoru Spojených států“. Washington naopak dlouhodobě z hackerských útoků proti USA viní Rusko.
Putin také řekl, že středeční jednání s Bidenem nebylo poznamenáno nepřátelstvím a že oba hlavní protagonisté vyjadřovali touhu pochopit stanoviska toho druhého.
Rozhovory v ženevské vile La Grange trvaly zhruba 3,5 hodiny. Biden poté místo schůzky opustil a před novináře by měl ještě během dne předstoupit samostatně.
Státníci se setkali zhruba v půl druhé odpoledne, na přivítanou si letmo potřásli rukou. Zdroj: AP